Ankara'yı biz kazandık

Ankara'yı biz kazandık

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Sonuçlara göre Allah'ın izniyle seçimi AK Parti kazandı" dedi.

3 Nisan 2014, Perşembe - 19:17
HİT: 2(0)ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, itirazlar neticesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için AK Parti'nin 1 milyon 416 bin 770, CHP'nin 1 milyon 385 bin 38 oy aldığının kesinleştiğini belirterek, "Sonuçlara göre Allah'ın izniyle seçimi AK Parti kazandı" dedi.

Gökçek, AK Parti Ankara İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ilçe seçim kurullarında itirazların neticelendiğini söyledi.

İtirazlar neticesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için AK Parti'nin 1 milyon 416 bin 770, CHP'nin 1 milyon 385 bin 38 oy aldığının tespit edildiğini işaret eden Gökçek, "Sonuçlara göre açık ara bir farkla Allah'ın izniyle AK Parti seçimi kazandı" ifadesini kullandı.

Gökçek, AK Parti'nin 342, CHP'nin 919 itirazı olduğunu belirterek, bunların içinde büyükşehir ve ilçe belediye başkanlıklarıyla meclis üyeliklerinin yer aldığını kaydetti.

CHP'nin içi kaynıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cumhuriyet Halk Partisinin kendi tabanı içerisinde şu anda inanılmaz bir muhalefet başladı. Cumhuriyet Halk Partisinin içi kaynamaya başladı. İç muhalefet ayağa kalktı" iddiasında bulundu.

Gökçek, AK Parti Ankara İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, "CHP'lilerin inanılmaz bir hazımsızlıkla ısrarlı şekilde seçime hile katıldığını söylemekten çekinmediklerini" belirtti.

Melih Gökçek, "Özellikle Çankaya'da 15 bin oylarının muhtar oylarıyla birlikte kullanıldığını söyleyerek bu seçimin iptal edilmesi gerektiğini söylüyorlar. O kadar saçma bir gerekçe. Keçiören'de de 27 bin 266 oy iptal edildi. Sincan'da 13 bin 426 oy iptal edildi. Altındağ'da 9 bin 646 oy iptal edildi. Bizim çok güçlü olduğumuz 3 ilçede iptal edilen oy sayımız 40 bin 388. Oradaki 15 bin. Sen hangi konuyu birbiriyle mukayese ediyorsun bunu anlayabilmek mümkün değil" diye konuştu.

CHP'nin kendi tabanı içerinde şu anda inanılmaz bir muhalefet başladığını savunan Gökçek, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin içi kaynamaya başladı. İç muhalefet ayağa kalktı" ifadesini kullandı.

CHP'de çok enteresan olaylar yaşanmaya başladığını savunan Gökçek, şunları söyledi:

"Üsküdar belediye başkan adayı aynı zamanda eski belediye başkanı 'Cumhuriyet Halk Partisi bana sahip çıkmadı' diye bağırıyor. İkincisi Fatih'ten belediye başkan adayı olan Sabri Erbakan 'böyle teşkilatla seçim alınmaz, böyle teşkilat mı olur?' diye suçluyor. Artvin adayı ve eski Artvin belediye başkanının aynen söylediği şu: 'Cemaatle ittifak yaptık. İttifak bize seçim kaybettirdi' diyor. Cumhuriyet Halk Partisinin meşhur bir milletvekili var Hüseyin Aygün, 'Sağa açıldık, cemaatle işbirliği yaptık kaybettik, şimdi bunun muhasebesini yapmak zorundayız' diyor."

"Kamuoyunu oyalamaya çalışıyorlar"

CHP'nin seçim sonuçlarının üstünü örtbas edebilmek için devamlı kamuoyunu oyalamaya ve yanıltmaya çalıştıklarını ileri süren Gökçek, şöyle devam etti:

"Anayasa Mahkemesine müracaat etmek için dilekçe hazırlıyorlar. Madem kaybettiğini kabul ediyorsun niye Anayasa Mahkemesine gidip niye milleti oyalıyorsun arkadaş? Ayıp değil mi? Sandık başında AK Parti'nin sandık kurulu üyesi bir tanedir. 4 tanesi bize karşı. Diğer siyasi partilerin temsilcileri. Sen bu sandıklara 4 kişiyle sahip olamadın da biz bir kişi ile hile mi yaptık? Bunu 10 yaşındaki çocuk kabul edebilir mi? 'Sandıkta hile yapıldı?.' Nasıl hile yapıldı? Sizin 4 kişi temsilciniz var. Hepiniz direkt olarak tavır koyuyorsunuz. Tavır koyduğunuz halde 4 kişi sandığa sahip olamıyor, bir AK Partili orada hile yapıyor. Buna kargalar güler, kargalar. Öyle enteresan yönleri de var ki yargıya istedikleri zaman güveniyorlar, güvençlerinden dolayı alkış tutuyorlar. Kaybettikleri yerlerde de yargıya güvenmiyorlar. Yalova'da 5 oyla aldılar. 'Yaşasın yargı, adaleti teslim etti.' Ankara'da 32 bin oyla kaybettiler. Kaybettikleri halde 'burda hile var.' Böyle saçma sapan bir mantık olabilir mi? Tam bir Cumhuriyet Halk Partisi mantığı."

"Oturup ağlıyorsun"

Gökçek, CHP'nin direkt Yüksek Seçim Kurulu ve seçim kurullarına yüklenmeye çalıştığını ifade ederek "Twitter aracılığıyla gönüldaşlarından yardım istediler. 'Gönüldaşlar, biz ulaşamıyoruz tutanaklara.' Düşünebiliyor musunuz koca Cumhuriyet Halk Partisi... Ancak 600'ü ellerine geçebilmiş. Bütün tutanakları Yüksek Seçim Kurulundan almışlar. Bu kadar aciz bir parti. Hem işini görmüyorsun hem adamlarına hükmedemiyorsun. Ondan sonra oturup ağlıyorsun. Olacak bir şey değil. Bizden isteselerdi keşke. Yüzde 100'ü var bizde. Teşkilat farkı, çalışma farkı burada çok net ortaya çıkıyor" dedi.

CHP'nin Twitter'dan gelen seçim sonuçlarına dayanarak itiraz dilekçesi hazırladığını iddia eden Gökçek, şunları kaydetti:

"Yaşlı bir hukukçu geliyor yanlarına. Diyor ki: 'Siz bunları nasıl vereceksiniz? Bunların çoğu sahte çıkar ve sahtekarlıktan içeri girersiniz. Böyle bir çılgınlık nasıl yaparsınız? 5 seneden 10 seneye kadar bunun hapsi var' diyor. Bu sefer binin üzerindeki dilekçeyi ayıklıyorlar, atıyorlar kenara. 100 küsur kendilerinin bulduğu dilekçeyle itiraza gidiyorlar. Düşünebiliyor musunuz? CHP'nin düştüğü hali, acziyeti ve ortalığı nasıl karıştırmak istediğini. İnsanlara bununla ümit vermeye çalışıyorlar. İnanılmaz bir şey."

Gökçek, CHP'nin 24, MHP'nin 14, Demokrat Partinin 2, BBP'nin 1 ve AK Parti'nin 99 büyükşehir belediye meclis üyesi çıkardığını dile getirerek böylelikle 3'te 2 çoğunluğu rahatlıkla temin edebilecek oyu da elde ettiklerini söyledi.

Seçimlerden sonra, televizyona fazla çıkmaması ve sessizliğini koruması nedeniyle eleştirildiğini belirten Gökçek, "Edebimizden çıkmıyoruz. Yoksa her gün çıkarız" değerlendirmesinde bulundu.

İlçe tutanaklarının altında parti temsilcilerinin imzasının bulunduğunu anımsatan Gökçek, ilçelerde parti temsilcilerinin olduğunu, hakimlerle tutanakların altına imza attıklarını söyledi. Gökçek, ''YSK'ya yapacakları itiraz da tutanaklara göre olacağından onun da bir anlamı olmayacağını birlikte göreceğiz. Dolayısıyla seçim artık bitmiştir'' dedi.

''Sürecin uzaması kanuni prosedürdür''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da ilçe seçim kurullarındaki itirazların incelendiğini ve kesinleştiğini belirterek ''Şu andan itibaren ancak İl Seçim Kuruluna ve Yüksek Seçim Kuruluna bundan sonraki aşamalarda müracaat edilebilir'' dedi.

Kapusuz, ''Asıl olan bugüne kadar alınmış kararlardır, tutanaklardır, belgelerdir, somut delillerdir. Bunun dışında 'tamamı sayılsın, şu kadar sayılsın' bu tip girişimlerin hiçbirisi sonucu değiştirmeyecek. Şu anda bu sürecin uzamasının bir tek sebebi vardır, o da kanuni prosedürdür'' diye konuştu.

Saat 17.00 itibarıyla İl Seçim Kuruluna başvuruların bittiğini hatırlatan Kapusuz, 'şunları belirtti:

"Müracaat varsa kurul toplanacak partililerin de gözetiminde üç tane hakimden oluşan il seçim kurulu o incelemeyi yaparak karar verecek, şayet ondan sonra Yüksek Seçim Kuruluna götürme hakları var mı? Olabilir. Götürsünler, orada da 11 hakimin yargı denetimindeki bir seçim yönetimiyle sonuç olacak, ilan edilmiş olmasıyla da bu iş noktalanmış olacak.''

Kamuoyuna bu iddialar karşısında sakin olmaları, ortalığı karıştırmak isteyenlere karşı özellikle gençlerin oyuna gelmemesi çağrısında bulunan Kapusuz, asıl olanın milli irade, sandık olduğunu vurguladı.

Herkesin buna saygı duyması, kabul etmesi gerektiğini ifade eden Kapusuz, ''Geriye dönük kendi muhasebesini kendisi yapmalıdır. 'Ben nerede hata yaptım, bu halkın gönlünü neden alamadım. Niye projelerimi güzel anlatmak yerine karalamayı, ithamı, paralel yapının ellerine tutuşturduğu CD'lerle, montaj, şantaj kasetleriyle bir yere gidilmeyeceğini görmeliydim' diye muhasebesini doğru yapmalı'' diye konuştu.

''CHP'nin alışılagelmiş psikolojisidir''

AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan da itirazların seçim süreçlerinin tabi sonucu olduğunu, halkı kandırmak anlamında yapılıyor olmasının ise siyasi bir ahlaksızlık olduğunu söyledi.

Alparslan, ''Zira kendi acziyetlerini, çaresizliklerini, başarısızlıklarını örtmek anlamında birtakım şaibeler oluşturmak suretiyle galibiyetin meşruiyetini tartışmaya açma gayretleri CHP'nin alışılagelmiş psikolojisidir'' dedi.

Sorular

Gökçek, bir gazetecinin "İlk başta oy farkı 32 bin olduğu belirtilmişti. Son hesaba göre oy farkı nedir?" sorusunu, "Verdiğim rakamları birbirinden çıkartıp, bakıver. Bizimki 1 milyon 416 bin 770, onlarınki ise 1 milyon 385 bin 38" diye yanıtladı.

Son durumda sonucun değişmediğine işaret eden Kapusuz da "Biraz biz oy almış oluyoruz, biraz onlar kaybetmiş oluyor. Sonuç itibarıyla sonucu etkileyecek bir itiraz çıkmadı" dedi.

Gökçek, bir başka gazetecinin, bir sonraki dönem tekrar aday olup olmayacağını sorması üzerine, "Hele bir o dönem gelsin ya. Benim öyle bir niyetim yok da daha şimdiden niye soruyorsun, bu kadar acele. Bizde üç dönemden fazla olmak yok biliyorsun. Benim üçüncü dönem. İlk ikisi AK Parti değildi, Fazilet ve Refah'tı. Aslında birbirini devam eden parti, birbirinden farkı yok da fakat AK Parti olunca üç" diye konuştu.

Kaynak: www.aa.com.tr

İLGİLİ HABERLER

''3G''li abone sayısı 51 milyonu aştı

Türkiye'de 3G hizmeti alan abone sayısı, yılın ilk çeyreğinde yüzde HİT: 1 (0)
''3G''li abone sayısı 51 milyonu aştı

Sigorta sektörünün primi 10 milyarı aştı

Türk sigorta sektörünün ocak-mayıstaki prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine HİT: 1 (0)
Sigorta sektörünün primi 10 milyarı aştı

Af düzenlemesi

Af düzenlemesinin, vergisini zamanında ödeyenlere haksızlık olduğu eleştirilerini dikkate alan HİT: 1 (0)
Af düzenlemesi

Geri dönüşüme uğrayan 232 gemiden 720 milyon kazanıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde geçen yıl 232 adet gemi HİT: (0)
Geri dönüşüme uğrayan 232 gemiden 720 milyon kazanıldı

IŞİD ile Bedir Tugayları arasında çatışma

Irak'ın Kerkük kentinin Beşir köyünde, IŞİD öncülüğündeki silahlı güçler ile HİT: 1 (0)
IŞİD ile Bedir Tugayları arasında çatışma

Af bekleyene kötü haber

Af düzenlemesinin, vergisini zamanında ödeyenlere haksızlık olduğu eleştirilerini dikkate alan HİT: 1 (0)
Af bekleyene kötü haber

  Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

  Yabancıların gayrimenkul yatırımları yüzde 42 artışla rekor seviyeye çıktı. HİT: 1 (0)
  Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

  Köprü ve otoyollar ÖİB'e çalışacak

  Köprü ve otoyolların gelirleri ÖİB tarafından kurulacak şirkete verilecek. HİT: 1 (0)
  Köprü ve otoyollar ÖİB'e çalışacak

  Vergi mektupları yeniden yola çıkıyor

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in talimatıyla gönderimi durdurulan, ödenmemiş vergi borcunun HİT: 1 (0)
  Vergi mektupları yeniden yola çıkıyor

  Vodafone'dan Ramazan Kampanyası

  Vodafone Türkiye Vodafone faturasızlara hem yüklerken hem harcarken kazandıran "Ramazan HİT: 1 (0)
  Vodafone'dan Ramazan Kampanyası

  Bankalar değil vatandaş sevinecek

  Bankaların ücret ve komisyonlarında indirim yapmasına yönelik çalışmada son aşamaya HİT: 1 (0)
  Bankalar değil vatandaş sevinecek

  Bankalar ücret ve komisyonlarda indirime gidiyor

  Bankaların ücret ve komisyonlarında indirim yapmasına yönelik çalışmada son aşamaya HİT: (0)
  Bankalar ücret ve komisyonlarda indirime gidiyor

   Şiddetten kaçan Iraklılar Türkiye'ye geliyor

   IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların neden olduğu şiddet ortamı nedeniyle binlerce HİT: 1 (0)
   Şiddetten kaçan Iraklılar Türkiye'ye geliyor

   Borcu olanlara yeniden mektup gönderilecek

   Gönderimi durdurulan, ödenmemiş vergi borcunun bulunduğuna dair mektuplar, içeriği güncellenerek HİT: 1 (0)
   Borcu olanlara yeniden mektup gönderilecek

   Ülker sessiz sedasız o sektörden çıktı

   Ülker Grubu 3 marinasını sessiz sedasız bir şekilde 100 milyon HİT: 1 (0)
   Ülker sessiz sedasız o sektörden çıktı

   Bu rakamlar cebinizi yakacak!

   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 'Mobil Azami Ücret Tarifeleri' HİT: 1 (0)
   Bu rakamlar cebinizi yakacak!

   Af düzenlemesinde vergi cezaları kapsam dışı kaldı

   Af düzenlemesinin, vergisini zamanında ödeyenlere haksızlık olduğu eleştirilerini dikkate alan HİT: (0)
   Af düzenlemesinde vergi cezaları kapsam dışı kaldı

   Yüzde 8 KDV indirim fırsatı sunuyoe

   Bank'O Card Axess sahiplerine yüzde 8 KDV indirim fırsatı sunuluyor. HİT: 1 (0)
   Yüzde 8 KDV indirim fırsatı sunuyoe
    • Manisa'da deprem korkuttu Manisa'da deprem korkuttu
    • Avukattan şoke eden savunma Avukattan şoke eden savunma
    • 54 yıllık petrol rezervi kaldırıldı 54 yıllık petrol rezervi kaldırıldı
    • Balyoz'un son sanığı Üçok yarın çıkıyor Balyoz'un son sanığı Üçok yarın çıkıyor
    • Ekmeleddin İhsanoğlu yarın resmen aday Ekmeleddin İhsanoğlu yarın resmen aday
    • Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti
    • Gözaltına almak isteyen polise saldırı Gözaltına almak isteyen polise saldırı
    • Bahçeli'den bayrak tweeti Bahçeli'den bayrak tweeti
    • İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor
    • Balyoz’da ilk istifa Tümamiral Bener'den Balyoz’da ilk istifa Tümamiral Bener'den
    • 'Eşek nerede internet orada' 'Eşek nerede internet orada'
    • Ramazan’ın ilk gününde yok sattı !HİT: 10 Ramazan’ın ilk gününde yok sattı ! (0)
    • Kapkaçılar hafızasını çaldı!HİT: 5 Kapkaçılar hafızasını çaldı! (0)
    • 60 derece sıcakta oruçHİT: 1 60 derece sıcakta oruç (0)
    • Adrasan'da orman yangını çıktı
    • Antalya Kumluca'da orman yangını
    • Ünlü oyuncu Perihan Tuna Eyupi hayatını kaybetti
    • Türk bayrağını indiren kişi vuruldu SON DAKİKA
    • Bayrak indirme olayında yaşananlar kamerada
    • Ramazan’ın ilk gününde yok sattı !
    • İstanbul'da Türk bayrağını indiren kişi vuruldu
    • İstanbul'da Türk bayrağını indiren Ali Ocgun isimli şahıs vuruldu
    • Fethi Paşa Korusu'nda yangın
    • Işık Üniversitesi 518 ‘İyi İnsan’ı mezun etti
    • LYS Türkiye birincisinin hedefi tıp okumak
    • Metin Feyzioğlu eşinden boşandı
    • Meryem Uzerli'den Can Ateş'e izin çıktı
    • FIFA'dan Galatasaray'ı şoke eden karar!
    • Tuba Dural canlı yayında mikrofonun azizliğine uğradı
    • Suarez öyle bir bahane buldu ki!
    • Bayrak indirme olayında yaşananlar kamerada
    • Fethipaşa Korusu üseyin Avni Paşa köşkünde yangın çıktı
    • İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor
    • Ya tamam ya devam maçı!
    • Komşu ikinci tur! Kosta Rika sürpriz peşinde
    • Brezilya'da ilk teravih
    • Sınır kapılarında oy verme tarihi belli oldu
    • Dünyadaki petrol 54 yıl yetecek
    • Dev maçta ilk yarı sonucu! / CANLI
    • Elazığspor'un kongresi yine ertelendi
    • Ağlatan hikaye! Öldüğünü düşündük!
    • Irak'ta büyük operasyon başladı
    • Ünlü oyuncu Perihan Tuna Eyupi hayatını kaybetti
    • Bir günde 1326 uçak inip kalktı
    • Şenol Güneş ilk antrenmanına çıkıyor
    • Dilekçe TBMM Başkanlığı'na sunuldu
    • Adaylık dilekçesi Çiçek'e sunuldu
    • IKBY'de akaryakıt sıkıntısı büyüyor
    • Cumhurbaşkanlığı için ilk başvuru
    • NASA uçan dairesini ilk kez denedi
    • Uğur Işılak dombra şarkısının orjinalini seslendirdi İZLE
    • İhsanoğlu'nun adaylık dilekçesi TBMM Başkanı Çiçek'e sunuldu
    • Türkiye'den Suriye'deki kimyasal silahların imhasına destek
    • Balyoz sanığı Albay: Fethullah'ın amiraline selam vermem
    • Batum’a 4 milletvekilinden daha destek geldi
    • Dünya bu yıldız oyuncuyu konuşuyor
    • Cumhurbaşkanlığı ağaç zengini
    • Dünya Kupası'nda bir 'ısırık' vakası daha!
    • Irak hapishanelerindeki sünni tutuklular infaz edildi
    • GÜNCEL HABER
    • Balyoz sanığı Albay: Fethullah'ın amiraline selam vermem Balyoz sanığı Albay: Fethullah'ın amiraline selam vermem
    • Balyoz'dan cezaevinde kalan tek isim Balyoz'dan cezaevinde kalan tek isim
    • Can Dündar: Kılıçdaroğlu'nun yaptığı intihar Can Dündar: Kılıçdaroğlu'nun yaptığı intihar
    • Soma şirketinin avukatlarından şok savunma Soma şirketinin avukatlarından şok savunma
    • Fethullah Gülen: Savcı olmak istiyorum Fethullah Gülen: Savcı olmak istiyorum
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    Yabancıların gayrimenkul yatırımlarında rekor artış
    Yabancıların gayrimenkul yatırımlarında rekor artış
    Yabancı yatırımcıların bu yılın ocak-nisan döneminde Türkiye'ye yaptıkları doğrudan gayrimenkul
    Ajanslar