‘Bebeğime zarar verdim’ endişesi intihar sürükledi

‘Bebeğime zarar verdim’ endişesi intihar sürükledi

Bir anneyi “bebeğime zarar verdim” endişesi ve korkusu intihara götürdü. Bu endişe Cindy Wachenheim’ın peşini hiçbir zaman bırakmadı. Ta ki, genç kadın, minik yavrusunu kucağına alarak sekizinci kattan atlayana kadar...

18 Haziran 2014, Çarşamba - 16:18
HİT: 1(0)ABD'nin Eyalet Temyiz Mahkemesi'nde avukatlık yapan Cindy Wachenheim, yeni doğan bebeğinin beynine zarar verdiği düşüncesine dayanamayıp intihar etti. Doktorlar bebeğin iyi olduğunu söylemesine ve sağlanan psikolojik desteğe rağmen girdiği bunalımdan çıkamayan kadın arkasında 13 sayfalık bir not bıraktı. Cindy Wachenheim, yakınlarının hakkında asla endişelenmeyeceği bir avukattı. Fakat bebeği doğduktan birkaç ay sonra, bebeğinin beynine tedavi edilemeyecek bir zarar verdiği düşüncesine yenik düşürek, takıntılı hale geldi. Doktorların bebeğin sağlığında bir sorun olmadığını belirtmesi de kadının intihar etmesine engel olamadı.

Wachenheim geride bıraktığı 13 sayfalık notla ‘'Oğlumu çok seviyorum, fakat bu sevgi ona fiziksel beyinsel ve ruhsal olarak verdiğim korkunç bir zarara dönüştü, kendimi çok kötü hissediyorum. Eğer ona zarar verdiysem yaşamak istemiyorum'' mesajını bıraktı. Sonra da 13 Mart 2013 günü, 8. kattaki evinin camından atlayarak hayatına son verdi.

UZMANLAR DA DERİNDEN ETKİLENDİ
Cindy'nin yaşadıkları ve sonu yakınları kadar uzmanları da derinden etkiledi. Onun ender ve uç noktadaki akıl hastalığı, böylece bir çalışma konusu oldu. Çünkü yaşanan trajedi, doğumdan sonra oluşan lohusalık depresyonlarının yanında doğumun da psikiyatrik hastalıklara yol açabileceğini gösterdi.

Cindy'nin yaşadıklarının ardından, annelikle birlikte bu duyguyla mutlu olması gerektiğini düşünen fakat korku besleyen birçok kadın, yaşadıklarını daha çok paylaşmaya başladı. Hatta birçok devlet, eğitime, tedaviye ve incelenmeye teşvik verecek yasalar çıkardı.

Wachenheim'ın kız kardeşi Deb pişmanlığını ‘'Kardeşime yardım etmeye çalıştık ama doğum sonrası oluşan bu hastalıkla ilgili daha çok bilgi sahibi olmuş olsaydık belki onun hayatını kurtarabilirdik'' sözleriyle dile getirdi.

Cindy Wachenheim'ın yaşadığı olay, doktorların da kendilerini gözden geçirmesine neden oldu. Çünkü uzun süredir doğru bildiklerinin aslında yanlış olduğunu anladılar. Doktorlara göre depresyon semptomları doğumdan birkaç hafta sonra açığa çıkmaya başlıyor. Fakat Wachenheim'ın hastalık belirtileri ilk 4 ay ortaya çıkmadı. Arkadaşları ve ailesine göre kadın ilk 4 ay son derece mutluydu.

Kadın sorunlarıyla savaşan Cindy Wachenheim, yakın çevresine karşı da ilgiliydi. Seneler önce kardeşinin eşi Karen'ın depresyonunu farketmiş ve ona terapi görmesi gerektiğini söylemişti. Önerinin ardından tedavi gören Karen tedaviyle birlikte hızlı bir iyileşme göstermişti.

İYİ BİR EĞİTİM BAŞARILI BİR KARİYER
New York Colonie kasabasında büyüyen Cindy'nin başarılı bir eğitim hayatı oldu, ‘'State University of New York'' ve ‘'Colombia Law School''da okuduktan sonra Eyalet Temyiz Mahkemesi'ndeki görevine kadar yükselmişti.

Annesi lösemi, babası akciğer kanseri olduğunda tedavileri için ailesiyle birlikte sık sık şehrin kuzeyine giderdi. Kardeşleri ve yeğenlerinin check-up yaptıracağı zamanları unutmaz, bir gece öncesinden arayıp hatırlatırdı.

Herkesin son derece yardımsever biri olarak tanıdığı Cindy 40 yaşında evlendi. Kocasıyla birlikte kısırlık tedavisi gören Cindy iki kez düşük yaptı. Fakat umudunu kaybetmedi ve sonunda dünyaya bir çocuk getirdi.

DÜŞÜK DEPRESYONA YOL AÇABİLİR
Doktorlara göre, düşükler doğum sonrası depresyona yol açabiliyor. Bu yüzden de bazen stres mutluluktan daha baskın hale gelebiliyor. Uluslararası Doğum Sonrası Uzmanlık Merkezi baş yöneticisi Wendy N. Davis de aynı görüşte: ‘'Bazı kadınlar, doğurganlık tedavisi görürken yaşadıkları kayıplardan ve stresten sonra gelecek bebeklerinin onlara büyük bir mutluluk getireceğini umuyorlar.'' Cindy Wachenheim da benzer bir hikaye yaşamış ve oğlu doğduğunda ona ‘Kalbim' diye hitap etmişti.

Kardeşi Deb, Cindy'yi mükemmelliyetçi biri olarak tanımlıyor oğlu dünyaya geldiğinde tek çabasının mükemmel bir annelik olduğunu anlatıyor.

Oğlu 4 aylık olduğunda mükemmeliyetçi ve endişeli kişiliği kendini göstermeye başladı. Kardeşine attığı bir elektronik postada oğlunun garip hareketleri olduğunu söyleyen Cindy'e doktorlar endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi. Fakat tatmin olmayan Cindy internette arama yapmaya devam edip oğlunun hareketlerini araştırdı.

KABUS ÇOCUĞUN BAŞINI YERE VURMASIYLA BAŞLADI
Birgün çamaşır yıkarken oyun minderine oturttuğu oğlu kalkmaya çalışırken düşüp kafasını yere vurdu. Bu olay Cindy'de travma yaşattı. Oğlunun beynine tedavi edilemeyecek boyutta bir hasar verdiğini düşünmeye başladı. Oğlunun sarsıntı, nöbet ve otizm gibi sorunları olacağını varsayarak onu odada yalnız bıraktığı için kendisini suçladı. Önce 2 farklı çocuk nöroloğuyla sonra da reflekslerini kontrol ettirmek için de bir beyin felci uzmanıyla görüştü.

Ekim 2012'de oğlu 5 aylıkken hala endişelerinden kurtulamamış olan Cindy elektronik postayla doktoruna şu soruyu yöneltti: ‘'Bebekler, birkaç kattan tahta zemine baş üstü düştüklerinde dahi beyinlerinde hasar oluşmaz demiştiniz, bu durum, başlarını sert bir köşeye vurmalarında da geçeli mi?”

Bunun üzerine sorun olmayacağı yanıtını almasına rağmen oğlunun bir videosunu doktora gönderen kadın, bebeğin oyun oynarken sürekli sağ elini kullanmasından şikayet etti.

DOKTORU İKNA EDEMEDİ
Doktordan aldığı ‘'Hareketler yaşına göre normal gözüküyor'' yanıtına rağmen konuyu kardeşleri ile de paylaştı. Kardeşleri kendi çocuklarının zamanında aynı şekilde hareket ettiğini söyledi ama yine ikna olmadı.

Tüm ikna çabalarına rağmen değişmeyen kadına kardeşi bir doktora görünmesi gerektiğini söyledi. Wachenheim öneriyi kabul etti fakat ruh halinin doğum sonrası depresyonla ilgili olmadığını iddia etti.

YÜZDE 5 İNTİHARI SEÇİYOR
Uzmanlara göre, gerçeklerden kaçmak da doğum sonrası oluşan ruh hastalığının bir belirtisi. Her bin anneden yalnızca bir veya ikisinde görülen bu hastalık mağdurlarının yaklaşık yüzde 4'ü çocuklarına zarar verirken, yüzde 5'i ise intiharı seçiyor.

5 ÇOCUĞUNU KÜVETTE BOĞDU
Bu tarz çarpıcı olaylar genelde doğumdan hemen sonra ortaya çıkıyor. 2001 yılında Andrea Yates adında bir kadın 5 çocuğunu bir küvette boğmuş, 2004 yılında ise, buna benzer bir vakada Dena Schlosser bebeğinin kolunu kesmişti.

Northwestern Üniversitesi Doktoru Katherina Wisner, Cindy'nin durumundakileri şöyle tanımlıyor: “Doğumdan hemen sonra oluşmayan depresyon sonradan belirtilerini gösterebiliyor. Bu kişiler genelde çocuklarında bir sorun olduğu konusunda takıntılı oluyorlar.”

İNTİHAR EĞİLİMİ
2012 yılının Şükran Günü'nde bir araya gelen aile, Cindy'nin oğluna olan takıntısını fazlasıyla hissetti. Kardeşi Deb, şimdi düşündüğünde Cindy'nin intihar eğilimi olduğunu kendisine fazlasıyla hissettirdiğini söylüyor. Bu konuda onu ikna eden cümle ise “Bebeğine zarar verdiğini bile bile nasıl yaşamaya devam edebilirsin” olmuş.

Bu ziyaretten günler sonra Cindy'nin oğlu fazla yüksek olmayan yatağından yuvarlandı ve anne Cindy her zamanki panikle oğlunu acil servise götürdü, doktorlar bir kez daha çocuğunda sorun olmadığını anlattılar.

ANTİDEPRESAN KULLANIYORDU
İçinde bulunduğu durumun farkına varan Cindy, ertesi ay psikiyatriste gitti ve antidepresan kullanmaya başladı. Tedavinin ardından başka bir hafta sonu bir araya geldiklerinde Cindy'nin daha güler yüzlü olduğunu gözlemleyen ailesi, tedavinin işe yaradığını düşündü. Fakat uzmanlara göre, bu tür sağlık sorunları olanlar zaman zaman farklı ruh halleri gösterebiliyor. Uluslararası Doğum Sonrası Destek merkezinden Doktor Davis bu gözlemlerin her zaman iyileşme anlamına gelmediğini “Hastalar bazen berrak ve sanılarından uzak olabiliyorlar, fakat bu sanılar aniden geri gelebiliyor'' sözleriyle anlatıyor.

Cindy'nin hastalık sinyalleri Mart ayına kadar devam etti. Mart ayında oğlunun tekrar düşmesi ile kadın başka bir felaketle karşı karşıya kaldığını düşündü.

Psikiyatrist randevusunu iptal eden Cindy, ertesi gün zaman zaman yaptığı gibi eşini işten eve çağırdı. Kendisine sabahın biraz zor geçtiğini fakat şu an daha iyi hissettiğini belirtti. Cindy'nin durumunda endişelenecek bir şey olmadığını düşünen eşi daha sonra işe geri döndü.

Ancak Cindy, o öğleden sonra bebeğini kucağına alarak intihar etti. Bebek kurtuldu ancak yaşadığı kabusları yenemeyen genç kadın yaşamını yitirdi.

Ruh halini en iyi anlatan şey geride bıraktığı notta yazılıydı: “Çok üzgünüm, anne olmayı her şeyden çok istedim, mükemmel bir anne olacağıma inandım fakat gelmiş geçmiş en kötü anne oldum. Çocuğuma verdiğim zararlar korkunçtu. Onun bu acıları çekmesine daha fazla katlanamıyorum.”

Bebeğinin üzerine ısınması için battaniye örtmesi, yaprağı emmesine izin vermesi, ağzına bozuk para sokması gibi olaylardan kendini sorumlu tutan Cindy, oğlunun bir daha yürüyemeyeceğine ikna olmuştu.

BİR SES İNTİHARA İTTİ
Başkalarının depresyona girdiği için intihar ettiğini düşüneceklerini bildiğini söyleyen kadın, haklı olduğunu, oğluna zarar verdiğini ve bir sesin ona intihar etmesini söylediğini yazmıştı.

Cindy'nin notundaki en dramatik cümle ise şöyleydi: ‘'Cehennem var mı bilmiyorum ama umarım vardır.”

Atlayışın ardından annesinin kucağındaki bebek yumuşak bir düşüş yaptı ve Cindy, bedeniyle oğlunun hayatını kurtardı. Fakat Cindy Wachenheim, oğlunun sağlığına kavuşup birkaç ay sonra yürümeye başladığını asla göremedi.(NTV)

Kaynak: www.ihlassondakika.com

İLGİLİ HABERLER

Tunceli'de teröristler kamyonet yaktı

Tunceli'nin Hozat ilçesinde karakol inşaatına malzeme taşıyan kamyonetin teröristlerce yakıldığı HİT: (0)
Tunceli'de teröristler kamyonet yaktı

Osmanlıca'ya öğrenmemiz lazım

Başbakan Yardımcısı Arınç, "Osmanlıca Türkçesini öğrenmek medeniyetimize sahip çıkmak demektir. HİT: 1 (0)
Osmanlıca'ya öğrenmemiz lazım

Tahliyeler başladı

Anayasa Mahkemesi'nin "ihlal" kararı doğrultusunda mahkeme kararı uyarınca Balyoz davası HİT: 1 (0)
Tahliyeler başladı

Yaz aylarında cildini korumanın üç altın kuyralı üç altın üç formülü

Latencee kozmetik ürün danışmanı güzellik ve cilt bakım uzmanı Cemile HİT: (0)
Yaz aylarında cildini korumanın üç altın kuyralı üç altın üç formülü

Egzersiz programınız kas ve bağ dokunuza uygun mu

Kas ve bağ dokunuza uygun olmayan egzersizler vücudunuzda yaygın ağrılara HİT: 2 (0)
Egzersiz programınız kas ve bağ dokunuza uygun mu

Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye suç duyurusu

Sarı-kırmızılı kulüpten, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, genel sekreter Mahmut Uslu, HİT: 1 (0)
Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye suç duyurusu

  Kolombiya: 2 - Fildişi Sahili: 1

  2014 FIFA Dünya Kupası C Grubu maçında Kolombiya, Fildişi Sahili'ni HİT: (0)
  Kolombiya: 2 - Fildişi Sahili: 1

  Mısır'da 14 darbe karşıtına daha idam cezası

  Mısır'da aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu HİT: 1 (0)
  Mısır'da 14 darbe karşıtına daha idam cezası

  Jandarma cezaevinin güvenliğinden çekiliyor

  Cezaevlerinin dış güvenliğinin jandarmadan Adalet Bakanlığı personeline 5 yıl içinde HİT: 1 (0)
  Jandarma cezaevinin güvenliğinden çekiliyor

  Cep telefonuyla kanser teşhisi

  Cep telefonuna takılan 'ForenScope' cihazı sayesinde doku altındaki cilt kanseri HİT: 1 (0)
  Cep telefonuyla kanser teşhisi

  Güneş gözlüğünü süs için takmayın

  Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Moray, göz sağlı için HİT: 1 (0)
  Güneş gözlüğünü süs için takmayın

  Türkiye Avrupa'dan ucuz

  Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri fiyat düzeyi endeksi geçen yıl HİT: 1 (0)
  Türkiye Avrupa'dan ucuz

   Irak'ta 4 Türk işçisi serbest bırakıldı

   Irak'ta Tikrit-Kerkük yolunda kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan işçilerden Ömer Asil, HİT: (0)
   Irak'ta 4 Türk işçisi serbest bırakıldı

   İİT, Suriye devlet başkanlığı seçimini tanımadı

   İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Beşşar Esed'in kazandığı açıklanan Suriye devlet HİT: 1 (0)
   İİT, Suriye devlet başkanlığı seçimini tanımadı

   Mursi'nin danışmanları disipline sevk edildi

   Kahire Üniversitesi, Mursi’nin danışmanlığını yapmış 10 öğretim üyesini disiplin kuruluna HİT: 1 (0)
   Mursi'nin danışmanları disipline sevk edildi

   AA Finans "PPK Beklenti Anketi" sonuçlandı

   AA Finans "Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, politika HİT: 1 (0)
   AA Finans "PPK Beklenti Anketi" sonuçlandı

   Çin tuzu tehlike saçıyor!

   Mersin İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, halk HİT: 1 (0)
   Çin tuzu tehlike saçıyor!

   Adet öncesi gerginlik sendromuna karşı önleminizi alın

   Bu dönemde kadınlarda depresyondan endişeye ve aşırı sinirliliğe kadar pek HİT: 1 (0)
   Adet öncesi gerginlik sendromuna karşı önleminizi alın
    • İstanbul'da sağanak hayatı altüst etti - İstanbul trafik yoğunluk haritası İstanbul'da sağanak hayatı altüst etti - İstanbul trafik yoğunluk haritası
    • 'Önce vali sonra başkan olacak' 'Önce vali sonra başkan olacak'
    • Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Twitter bilmecesi! Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Twitter bilmecesi!
    • Kerry'den İran'a yeşil ışık Kerry'den İran'a yeşil ışık
    • Facebook'tan Başbakan'a hakarete ceza Facebook'tan Başbakan'a hakarete ceza
    • Başbakan Erdoğan’dan Avrupa’ya sert tepki Başbakan Erdoğan’dan Avrupa’ya sert tepki
    • İşte Amazon'un ilk akıllı telefonu 'Fire Phone''un özellikleri İşte Amazon'un ilk akıllı telefonu 'Fire Phone''un özellikleri
    • Dursun Çiçek: Tek sorumlusu bu çete Dursun Çiçek: Tek sorumlusu bu çete
    • Anadolu engereği yıllar sonra Antalya'da görüntülendi Anadolu engereği yıllar sonra Antalya'da görüntülendi
    • Çetin Doğan tahliye oldu Çetin Doğan tahliye oldu
    • Beşir Atalay: Soma için 20 milyon lira yardım toplandı Beşir Atalay: Soma için 20 milyon lira yardım toplandı
    • Mine Kırıkkanat'tan CHP'ye 'çatı aday' tepkisiHİT: 0 Mine Kırıkkanat'tan CHP'ye 'çatı aday' tepkisi (0)
    • Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldiHİT: 1 Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldi (0)
    • IŞİD, Obama'yı ti'ye aldıHİT: 2 IŞİD, Obama'yı ti'ye aldı (0)
    • Kamerun: 0 - Hırvatistan: 4
    • İstanbul Tuzla'da hortum dehşeti - video haber izle
    • Yılmaz Özdil: Ekmeleddin bey sevgisi tuhaf değil mi
    • Bandırma'da trafik kazası: 4 ölü
    • Aslışah Alkoçlar tatilde
    • Kadir İnanır tabancasını AVM'de unuttu
    • Halit Ergenç'in kılları Murat Boz'un başına dert oldu
    • Nejat İşler'in parmaklarını mı kesildi?
    • IŞİD Saddam'ı idam eden yargıcı yakaladı
    • Engin Alan'a tahliye
    • TRT'den istifa eden gazeteci cumhurbaşkanı adayı oldu
    • Uruguay-İngiltere / CANLI
    • Webo'lu Kamerun'a acımadılar
    • Yalman ve Özkök'ten ilk yorum
    • Mehmet Ali Alabora İngiliz olacak mı
    • Kaan Kural'dan tehdit gibi tweete cevap
    • Damızlık koçları otomobille götürdü
    • İstanbul'da sağanak hayatı olumsuz etkiledi
    • FIFA, Meireles'le ilgili kararını verdi!
    • İspanya'da Kral 6. Felipe dönemi başladı
    • İspanya'da Kral 6. Felipe dönemi
    • G.Saray'ı çıldırtan hakem konuştu!
    • Nişan yüzüklerini Erdoğan taktı
    • Bakan geceyi hastanede geçirecek
    • Çetin Doğan tahliye oldu
    • MEB akreditasyon çalışmalarına başladı
    • Güneş gözlüğünü süs için takmayın
    • FBI ''Twitter Steno'' sözlüğüne sahip
    • Sibel Can: Miami değil Londra
    • İstanbul'da hava trafiğinde aksama
    • Luis Suarez beşiği salladı!
    • Haşim Kılıç Mirzabeyoğlu için ne zaman harekete geçecek
    • İngiltere Uruguay'a 2-1 yenildi
    • Hamas'tan, Filistin Devlet Başkanı Abbas'a kınama
    • Uruguay: 2 - İngiltere: 1
    • 12 gün sonra kurtarıldı
    • İngiltere'ye ikinci şok
    • Barzani Nuceyfi ile görüştü
    • Tunca Nehri'nde taşkın riski
    • Marmara için dolu ve sağanak uyarısı
    • Obama: Irak'ta hedefleri belirliyoruz
    • Tunceli'de teröristler kamyonet yaktı
    • Dursun Çiçek'ten paralel çete açıklaması
    • "Olağandışı bir olay"
    • Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygılıyız
    • GÜNCEL HABER
    • Haşim Kılıç Mirzabeyoğlu için ne zaman harekete geçecek Haşim Kılıç Mirzabeyoğlu için ne zaman harekete geçecek
    • Marmara için dolu ve sağanak uyarısı Marmara için dolu ve sağanak uyarısı
    • Dursun Çiçek'ten paralel çete açıklaması Dursun Çiçek'ten paralel çete açıklaması
    • Dursun Çiçek Silivri'den çıktı Dursun Çiçek Silivri'den çıktı
    • Çetin Doğan Silivri'den tahliye oldu Çetin Doğan Silivri'den tahliye oldu
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    Rusya gazı için Ocak 2015’te fiyat revizyonu
    Rusya gazı için Ocak 2015’te fiyat revizyonu
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya'dan alınan doğalgazın
    Ajanslar