Erken Seçim Yapılacak Mı?

Erken Seçim Yapılacak Mı?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, erken seçim iddialarını yalanladı, seçimlerin her zamanki gibi zamanında yapılacağını söyledi.

4 Nisan 2014, Cuma - 00:06
HİT: 16(0)AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, NTV'den Funda Görek'in sorularını yanıtladı. Kapusuz, " Ankara 'da halk kararını verdi, şu an yasal prosedürler devam ediyor" dedi.

Kapusuz, erken seçim iddialarıyla ilgili de "Biz AK Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana zamanında seçim lerin yapılmasını önemsedik. Yine zamanında yapılacaktır" şeklinde konuştu.

En çok tartışılan adreslerden birisi Ankara . Henüz sonuçlar açıklanmadı. Nedir Ankara ’da son durum? Ne zaman bitecek bu tartışma?

Öncelikle 30 Mart seçim lerinin memleketimiz için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Millet kararını vermiş, Türkiye 'de destekledikleri partileri net göstermiştir. AK Parti yüzde 45.6’lık bir oranla Cumhuriyet tarihinin yerel seçim lerde rekor sonucunu elde etmiştir. Ankara ’da da Ankara halk ı kararını verdi. Bir takım yasal prosedürler devam ediyor ama il birleştirme tutanağının sonuçlarını ilk günden ilan etmiştik. 32 bin 0.97 oranında bir sonuçla Melih Gökçek AK Parti olarak seçim leri kazanmış oldu. Seçim ler yapılırken seçim kurullarından başlar bu iş. Bu görevlilerden birisi sandık başkanı biri memur gerisi de partililerden oluşmaktadır. Büyükşehir için olduğu gibi ilçe belediye başkanı ve belediye meclisi üyelikleri için yine 7 imza var altında. Büyükşehrin tamamında 1750 okul da 12 bin 257 sandığımız var. Bu sandıkların tek tek hepsinin toparlanması tutanak olarak yapılmış. Burada da sonuçlar AK Parti adayının almış olduğu oy 1 milyon 416 bin 886, Cumhuriyet Halk Partisi’nin almış olduğu oy ise 1 milyon 384 bin 789. Bu kesinleşmemiş olduğu için elbette ilçe seçim kurullarına bir sonra itiraz hakkı vardı. İtirazları bütün siyasi partiler gibi biz de yaptık. Yapılmış olan itirazlar; 342 sandığa biz itiraz etmişiz ilçelerde, Cumhuriyet Halk Partisi 919 sandığa itiraz etmiş. Ama itirazı inceleyen ilçe seçim kurulları bunlardan 13 tane sandığın incelenmesine karar verilmiş. Değişen oylarda hem AK Parti hem Cumhuriyet Halk Partisi lehine var. Ama sonucu etkileyecek 200 tane oy artı ve eksi olarak yansıyacak. İlçe seçim kurulları biliyorsunuz; bir hakim iki memur dört partiliden oluşuyor. Orada partili üyeler de var bu sonuçların altında onların da imzası var. İl seçim kurulunda üç hakim dört siyasi parti temsilcisi var. Siyasi partilerin orada gözlemci olarak görev yaparlar ama oy hakları yok. Yani seçim ler başından sonuna kadar yargı denetimi ve yönetiminde yapılır. Yargı görevini yaparken hep başında hakim vardır.

- Seçim le ilgili başka usulsüzlükler yapıldığını da söylüyor Ankara ’da ana muhalefet partisi. Size ulaşan böyle bir durum var mı? bütün oyların yeniden sayılması yada seçim in iptaline gidebilecek kadar bu süreç ilerler mi?

Bunu ifade edenler bilmediklerinden değil kasten böyle yapmaktadırlar. Ankara ’da ve Türkiye 'de seçim lerin iptalini gerektirecek hiçbir olay söz konusu değildir. İlçe seçim kurulunda kendi üyeleri var kendi üyelerinin arasında olduğu bu kadar müracaat niye reddedilmiş? Bugün itibari ile 25 ilçenin 20 tanesini AK Parti almıştır. Sadece Haymana’da biraz ile yansımış olan itiraz söz konusudur, onun dışında hiçbir ilçede hemen hemen ihtilaf söz konusu değil. AK Parti ’nin çıkartmış olduğu belediye meclis üye sayısı 99. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 24, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 14, Demokrat Parti’nin 2, Büyük Birlik Partisi’nin 1. Bütün bu resmi sonuçlar açık ara AK Parti bu işi göğüslemiştir.

-Anayasa mahkemesinde bir karar geldi Twitter’a erişim engelinin kaldırılması ile ilgili, hala hayata geçmedi.

Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karar bireysel başvurudur. Onun için eğer verilen karar bir kişiyi veya bir şeyi ilgilendiriyorsa genele teşbil edilemez o bir hukuki tartışma konusu. Seçim sonuçlarını halk ımız biliyor ama bir şeyi göstermekte yarar var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu seçim lerde bir iddiası vardı Türkiye 'nin birleştirici gücü diye. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazanmış olduğu illere bakalım önce. BDP’nin de bir bölge partisi olduğunu gördük. Türkiye 'nin tamamını temsil eden bir AK Parti gerçeği var.

-Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül artık cumhurbaşkanlığı konusunu konuşmanın zamanı geldi dedi. Katılıyor musunuz?

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları elbette bizim değerlendirmeye tabi tutacağımız bir husus değil. Ancak bizim gündemimizde herkesin içine sindirmesi gerekli olan milli iradenin sonuçları söz konusudur. Ana muhalefet partisine bir bakıyorsunuz hala bir ders çıkartmadığını, hala suçlamaların peşinde koştuğunu gösteriyor. Kemal Derviş’in bir açıklaması vardı 'asıl yoğunlaşmanız gerekenler o kasetler olmamalıydı, başkalarının peşine takılmamalıydınız, siz halk ı ölçü almalıydınız' anlamına gelen ifadeleri var ki ben bunu çok önemsiyorum. Bu seçim in en önemli kaybedenlerinden birisi sayın Kemal Kılıçdaroğlu partisini koskoca Cumhuriyet Halk Partisi’ni bir kirli ittifakın parçası haline getirmiştir. Paralel yapının uzantısı, onların verdiği kaset bilgi belgelerle mitinglerini götürmüştür. Ve Artvin kaybeden belediye başkanı 'Ben yanıldım, yanıltıldım, partim de yanıltıldı' diye açık itiraflarda bulunuyor.

-Sayın Başbuğ Ergenekon ’da gerekçeyi ciddiye almadığını hatta iddianameyi ve kararı da ciddiye almadığını söyledi.

Mahkeme kararları herkesi bağlar. Kesinleşmediği için herkes yorum yapabilir hatta tenkitte edilebilir. Ama unutulmasın ki kesinleşmesi halinde tanısa da tanımasa da geçerli olacağını bilmek gerekir. Yanındaki beyefendi söyledi, bir iddia var, seçim lerin şaibeli olduğu iddiası. Böyle uluorta hukukçu kimliğini taşıyan insanlar konuşuyorlarsa bir defa konuşması gayri kanunidir, kasta yönelik amacı kötü niyetli bir konuşma üslubudur. 1950’den bugüne kadar seçim ler başarılı bir şekilde gitmiştir. Hele hele bu seçim ler çok daha başarılıdır. YSK’nın her ilçe seçim kurulunda oluşturmuş olduğu sistem gereği bilgisayarlara girilen bütün sonuçlar olduğu gibi YSK’ya ve bütün siyasi partilerin elinde mevcuttur. İyi niyetliyseniz samimiyseniz orada çalışır incelemelerinizi yaparsınız. Eğer ciddi bir partiyseniz teşkilatlarınız size bu sonuçları getirir. YSK’nın sonucuyla mukayese edersiniz eksiklikleri bulursunuz. Yoksa uluorta toplum u gerçek, sokakları karıştırmak ve kötü niyetli bir takım girişimlere kapı aralamak istiyorsanız bunu kabul etmek mümkün değildir.

-Bir erken seçim hazırlığı var mı?

Biz AK Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana zamanında seçim lerin yapılmasını önemsedik. Yine zamanında yapılacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçim leri ise bu sene ilk kez halk tarafından yapılacak. Bunların birleştirilmesi mantık olarak hem fiziki olarak doğru değildir. Bütün siyasi partiler de böyle düşünmektedir.

Kaynak: habername.com

İLGİLİ HABERLER

Kılıçdaroğlu'nun kim cumhurbaşkanı olamaz listesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında "10 maddede HİT: 2 (0)
Kılıçdaroğlu'nun kim cumhurbaşkanı olamaz listesi

Gazeteciden Abdullah Gül'ü güldüren soru

Cumhurbaşkanlığı seçimi takvimi işliyor, Türkiye YSK’nın ilan ettiği sürece yaklaşıyor. HİT: (0)
Gazeteciden Abdullah Gül'ü güldüren soru

Erdoğan'ın yakın korumasına operasyon

Başbakan Erdoğan'ın dinlendiğine dair soruşturmada polis, 12 adrese baskın yaptı. HİT: (0)
Erdoğan'ın yakın korumasına operasyon

Erdoğan o kelimeye çok öfkeliydi

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmasında partililere hitap etti. HİT: (0)
Erdoğan o kelimeye çok öfkeliydi

BM Irak'ta mezhep çatışmasından korkuyor

BM Genel Sekreteri Ban, Irak'ta mezhep çatışması riskinin yükselmesi üzerine, HİT: (0)
BM Irak'ta mezhep çatışmasından korkuyor

Devlet Bahçeli'den flaş açıklamalar

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalar HİT: (0)
Devlet Bahçeli'den flaş açıklamalar

  Kılıçdaroğlu Tuncay Özkan'a CHP rozeti taktı

  CHP Grup Toplantısı'nda CHP rozeti takılacak olan Tuncay Özkan, grup HİT: (0)
  Kılıçdaroğlu Tuncay Özkan'a CHP rozeti taktı

  Bayırbucak Türkmen bölgesine hava saldırısı

  Suriye'de rejim güçleri Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesine hava saldırısı düzenledi. HİT: (0)
  Bayırbucak Türkmen bölgesine hava saldırısı

  Erdoğan, İhsanoğlu için ilk kez konuştu

  Başbakan Erdoğan'dan CHP ve MHP'nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu'yla HİT: (0)
  Erdoğan, İhsanoğlu için ilk kez konuştu

  Bahçeli'den Erdoğan'a: Yumruğunu vur!

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. HİT: (0)
  Bahçeli'den Erdoğan'a: Yumruğunu vur!

  Messi'nin favorisi Hollanda ve Almanya

  Lionel Messi, Brezilya'da devam eden FIFA Dünya Kupası'nda en iyi HİT: 1 (0)
  Messi'nin favorisi Hollanda ve Almanya

  Batı Şeria'da 41 Filistinli gözaltına alındı

  İsrail'in, kaçırıldığı iddia edilen kayıp 3 Yahudi yerleşimciyle ilgili yürüttüğü HİT: (0)
  Batı Şeria'da 41 Filistinli gözaltına alındı

   HDP'den garip karşılanacak Köşk kararı

   Belediyelerde ve partinin diğer örgütlerinde eş başkanlığı benimseyen HDP, cumhurbaşkanlığı HİT: (0)
   HDP'den garip karşılanacak Köşk kararı

   Müzakere süreci somut bir takvime bağlanmalı

   AB Bakanı Çavuşoğlu "Türkiye’deki olumlu gelişmeler karşısında diğer aday ülkelere HİT: (0)
   Müzakere süreci somut bir takvime bağlanmalı

   Maçları izlemek için uykusuz kalan 3 Çinli öldü

   Çin'de 2014 FIFA Dünya Kupası maçlarını izlemek için uykusuz kalan HİT: (0)
   Maçları izlemek için uykusuz kalan 3 Çinli öldü

   Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısı konuşması

   Başbakan Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmasında partililere hitap etti. HİT: (0)
   Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısı konuşması

   Başbakan Erdoğan'a yönelik "kınama" kararına bozma

   Yargıtay, yerel mahkemenin, Başbakan Erdoğan hakkında, 30 Nisan 2013'teki TBMM HİT: 1 (0)
   Başbakan Erdoğan'a yönelik

   Tazehurmatu'daki Türkmenler de silahlandı

   IŞİD'in saldırılarına karşı korumasız kalan Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesindeki Türkmenlerin de HİT: (0)
   Tazehurmatu'daki Türkmenler de silahlandı
    • Fransa’dan hava ihlali, Yunanistan’dan taciz Fransa’dan hava ihlali, Yunanistan’dan taciz
    • 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok' 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok'
    • '315 IŞİD militanı öldürüldü' '315 IŞİD militanı öldürüldü'
    • Güney Kore ve Çin deniz sınırlarını müzakere etti Güney Kore ve Çin deniz sınırlarını müzakere etti
    • Sakatlar Derneği’nden mavi kapak çaldılar Sakatlar Derneği’nden mavi kapak çaldılar
    • Türkmenleri vurarak kaçıyor Türkmenleri vurarak kaçıyor
    • 'İhsanoğlu yüzde 40'ı geçemez' 'İhsanoğlu yüzde 40'ı geçemez'
    • İngiliz basınından 'IŞİD'in 2 milyar doları var' iddiası İngiliz basınından 'IŞİD'in 2 milyar doları var' iddiası
    • Kılıçdaroğlu: CHP’ye genel başkan seçmiyoruz! Kılıçdaroğlu: CHP’ye genel başkan seçmiyoruz!
    • Galatasaray Liv Hospital, Fenerbahçe Ülker maç sonucu: 85-77 Galatasaray Liv Hospital, Fenerbahçe Ülker maç sonucu: 85-77
    • Atatürk'ün makam araçları bakıma alınıyor Atatürk'ün makam araçları bakıma alınıyor
    • Dünya Kupası Almanya Portekiz maç sonucu: 4 - 0HİT: 1 Dünya Kupası Almanya Portekiz maç sonucu: 4 - 0 (0)
    • Anne o dehşet anlarını anlattı!HİT: 0 Anne o dehşet anlarını anlattı! (0)
    • Yüz naklinde şok gelişme: Yüz tutmadıHİT: 2 Yüz naklinde şok gelişme: Yüz tutmadı (0)
    • Galatasaray Liv Hospital, Fenerbahçe Ülker maç sonucu: 85-77
    • Gana: 1 - ABD: 2
    • ABD 2-1 Gana (Dünya kupası maçı.. Maçın geniş özeti ve tüm golleri tıkla izle - video 17.06.2014)
    • Kurz'un internet sitesi çökertildi
    • Bahçeli bile Ekmeleddin ismini yanlış söyledi
    • ABD: 2 - Gana: 1
    • Yol kesen PKK'lılar 5 aracı yaktı, 6 kişiyi kaçırdı
    • Pinpin baklası kanserden koruyor
    • IŞİD’den cep mesajıyla idam daveti
    • Almanya 4-0 Portekiz (Maçın Geniş Özeti ve Tüm Golleri Tıkla İzle)
    • İtalya’da Avrupa’nın en büyük yanardağı faaliyete geçti
    • Türkmenlerden Telafer için yardım çağrısı
    • Şarkıcı Ceylan'ın Swarovski taşlı otomobili
    • Kura tarihleri belli oldu
    • İşte IŞİD'in eline geçen mühimmatlar...
    • Yurtta hava durumu
    • Kiğılı: 500 sayfalık kitap yazacağım
    • Genç kadın evinin önünde silahlı saldırıya uğradı
    • Obama Bağdat'a 275 asker gönderdi
    • Soma'da ölüm aylığı ödemeleri bugün başladı
    • "Merkez Bankası bir vesayet kurumu değildir"
    • Genç kız babasının gidemediği yerleri maketiyle gezdi
    • Irak'ta hangi silahlı gruplar etkili
    • Sağlık kontrolünden geçtiler
    • Çelik'ten fıkralı "çatı aday" açıklaması
    • Kirby: ABD'nin İran'la işbirliği planı yok
    • FIFA'ya Katar için şok suçlama
    • Türkmen cephesiyle görüştü
    • Obama Irak'a 275 asker gönderdi
    • Çaykur Rize'de son aday Şifo Mehmet
    • Fenerbahçe Ülker'e iyi haber
    • Adalet Bakanından ""HSYK'nın yapısı" açıklaması
    • "Şehrinizin ihtiyaçlarında hiçbir siyasi fark gözetilmez"
    • Irak'ta yaşananlar cari açığı etkiler mi ?
    • Fransa’dan hava ihlali, Yunanistan’dan taciz
    • Mehmet Şimşek: Ciddi bir cari açığımız var
    • Kılıçdaroğlu'nun kim cumhurbaşkanı olamaz listesi
    • Kılıçdaroğlu Tuncay Özkan'a CHP rozeti taktı
    • 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok'
    • Soma maden davasının ilk duruşmasına Alp Gürkan gelmedi
    • CHP'li Tezcan: Çok tanınmak maharet değildir
    • Pınar Karşıyaka, transferde acele etmeyecek
    • "Türkiye ne zaman çözüme yaklaşsa..."
    • F.Bahçe yine yalanladı
    • HDP adayını ne zaman açıklayacak ?
    • GÜNCEL HABER
    • 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok' 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok'
    • CHP'li Tezcan: Çok tanınmak maharet değildir CHP'li Tezcan: Çok tanınmak maharet değildir
    • Erdoğan: Dünyanın neresi olursa olsun bataklık denmez! Erdoğan: Dünyanın neresi olursa olsun bataklık denmez!
    • Kanalistanbul 3. havalimanının da şeklini değiştirdi Kanalistanbul 3. havalimanının da şeklini değiştirdi
    • Gazeteciden Gül'e: Köşk'ü boşaltmaya başladınız mı Gazeteciden Gül'e: Köşk'ü boşaltmaya başladınız mı
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    ABD Irak'a 275 asker gönderdi
    ABD Irak'a 275 asker gönderdi
    ABD Başkanı Barack Obama, çatışmaların yaşandığı Irak’ta, Bağdat Büyükelçiliği’nin ve
    Ajanslar