Güneyimizde bir eşkıya var

Güneyimizde bir eşkıya var

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Güney sınırlarında, ülkemizin dışında da olsa o eşkıyayı Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan Türkiye'nin gücüdür, caydırıcılık gücüdür" dedi.

25 Ekim 2014, Cumartesi - 14:05
HİT: 2(0)Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bakın güneyimizde bir eşkıya var biliyorsunuz değil mi? Güney sınırlarında, ülkemizin dışında da olsa o eşkıyayı Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan şey haritanın üzerindeki çizgi, sınırlar değildir. Eşkıyayı zaten haritanın üzerindeki, çizgiler, sınırlar tutmaz. Onu Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan şey, Türkiye'nin gücüdür, caydırıcılık gücüdür. dedi

Bursa Valisi Münir Karaloğlu'nu Heykel'deki tarihi valilik binasında ziyaret eden Yılmaz, daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak Bursa'ya geldiğini hatırlatarak, kentin hem kültürde hem turizmde ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu bildiğini söyledi.

Bakan Yılmaz, "(Genelkurmay Başkanlığı) Güvenlikle ilgili bir düzenlemenin hangi hususlar da dikkate alınırsa, daha iyi olacağı konusundaki bir yazılı görüşünü Başbakanımıza hem de bilgi olarak Milli Savunma Bakanlığına, bize göndermiştir. O ibare içerisinde hiçbir yerde öyle bir siyasete atıf yoktur" dedi.

Yılmaz, geldiği o günden bu yana Bursa'nın son derece güzelleştiğini ifade ederek, "Çevreye duyarlılık, tarihe saygı artmış. Tarihi eserleri ayağa kaldırma bilinci gelişmiş ve bu, somut projelerle ortaya konulmuş. Bundan dolayı büyük mutluluk duydum. Bursa, yapılan diğer yeni yatırımlarla daha da güzelleşecek ve gelişecek" diye konuştu.

"Siyasete atıf yoktur"

Bir gazetecinin "Jandarmanın İçişleri Bakanlığına bağlanması gündemde. Bu konuda Genekurmay Başkanlığının 'Böyle bir şey olursa jandarma siyasallaşır' diye endişesini dile getirdiği basında yer aldı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hayır, yok. Genelkurmay Başkanlığımız Türkiye'de en disiplinli en iyi çalışan kurumlarımızdan biridir. Önce biz hükümet olarak güvenlikle ilgili her konuda, Genelkurmay Başkanlığımızın görüşünü alırız. Çünkü onlar güvenlikle ilgili konuda uzman kuruluşlardan birisidir. Geçmiş yılların tecrübesine dayanarak da yapılacak güvenlikle ilgili bir düzenlemenin hangi hususlar da dikkate alınırsa, daha iyi olacağı konusundaki bir yazılı görüşünü Başbakanımıza hem de bilgi olarak Milli Savunma Bakanlığına, bize göndermiştir. O ibare içerisinde hiçbir yerde öyle bir siyasete atıf yoktur. 'Şu hususlar dikkate alınırsa daha iyi olur' şeklinde diğer kanunları da dikkate alarak, bir çalışmayı sunmuştur."

Yılmaz, iddiaların asılsız olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada 'siyasete tabi, bağlı olmak' demek, milletin iradesine uygun hareket etmek demektir. Türkiye'deki bütün yapılar, kuruluşlar milletin iradesine zaten tabidir, istese de istemese de. Dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığımızın yazmış olduğu yazıyı içeriğini bilen birisi olarak söylüyorum; böyle bir ibare yoktur. Bakın ben de takip ediyorum. 'Böyle bir anlam yükleniyor, olsa olsa budur' diyerek. Böyle bir durum yok. Teknik bir iki hususta, itirazı var, 'itiraz' demeyelim de şu şu kanundaki bu husus da dikkate alınırsa ortaya çıkacak düzenleme çok daha iyi olur... Hükümet ne yapacak? Genelkurmay Başkanlığımızın görüşünü aldıktan sonra Bakanlar Kurulunda değerlendirecek, hepimiz için en doğru, en uygun ne ise onu koyacak."

"Güneyimizde bir eşkıya var"

Genelkurmay Başkanlığının çok iyi çalıştığını, Kuvvet Komutanlarının ve komuta kademesinin geçmiş dönemde olmadığı kadar kendi görevlerini hakkıyla yerine getirdiğini vurgulayan Yılmaz, milletin bundan emin olması gerektiğini ifade etti.

Yılmaz, Türkiye'nin güney sınırlarında yaşanan gelişmelere de değinerek, şöyle konuştu:

"Bakın güneyimizde bir eşkıya var biliyorsunuz değil mi? Güney sınırlarında, ülkemizin dışında da olsa o eşkıyayı Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan şey haritanın üzerindeki çizgi, sınırlar değildir. Eşkıyayı zaten haritanın üzerindeki, çizgiler, sınırlar tutmaz. Onu Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan şey, Türkiye'nin gücüdür, caydırıcılık gücüdür. Bu caydırıcılık gücü de eğer sesimiz bu kadar gür çıkıyorsa, çok net konuşabiliyorsak bu da hükümetimizin, milletimizin, devletimizin silahlı kuvvetlerin de desteğiyle silahlı kuvvetlerimizin bugün dünyadaki en modern, en güçlü ve savaşa en hazır ordularından birisi olmasıdır. Dolayısıyla bu konuyla ilgili öyle bir açıklama yok. Öyle görünüyor. 'Yapılanlar teknik bir iki husus dikkate alınırsa daha iyi olur' şeklinde bir görüş açıklamasıdır. Hükümet tarafından değerlendirilecektir. Milletimiz için en hayırlı olan netice, imzalanarak Meclis'e sunulacaktır."

"Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı olup da almadığımız hiçbir şey yok"

Bir gazetecinin "12 yıllık iktidarınız süresince Milli Savunm Bakanlığı bütçesinin azaltıldığını, Milli Eğitim Bakanlığı gibi bakanlıkların bütçelerinin daha da artırıldığını görüyoruz. Şimdi ülkenin içinde bulunduğu coğrafyada sıcak gelişmeler var. Önümüzdeki dönemde bütçede bir artış görülüyor mu?" sorunu ise Yılmaz, şöyle yanıtladı:

"Milli Savunma Bakanlığının bütçesi geçmiş yıllara göre çok büyük bir artış gösterdi. Önce onu çok net söyleyeyim. Ancak 'Milli gelirdeki 3 kat artış oranında, Milli Savunma Bakanlığı bütçesinde 3 kat artış oldu mu?' derseniz, 'Hayır olmadı' derim. Ancak biz şunu söylüyoruz; Milli Eğitime yapılan yatırım silahlı kuvvetlerin bizzat kendisine yapılan yatırımdır. Daha nitelikli insanların silahlı kuvvetlere gelmesi, silahlı kevvetlere güç müdür destek midir? Destektir. Sağlığa yapılan yatırım silahlı kuvvetlere yapılan yatırım sayılır mı? Sağlıklı bireyler gelecek, sağlıklı mehmetçik gelecek, dolayısıyla sağlığa ve eğitime yaptığımız yatırım aynı zamanda silahlı kuvvetlere yapılmış olan yatırımdır.

Şimdi çok net söylüyorum; stratejik nakliye uçağı diye 'A400M' aldık. Kaç tane aldık, kaç tane alıyoruz 10 tane. Demişler ki geçmişte '14 tane alalım.' 'Kusura bakmayın bu kadar paramız yok' demişler. Şu anda silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı olup da almadığımız hiçbir şey yok ve hayata geçirmediğimiz de hiçbir proje yok."

Yılmaz, Türkiye'nin artık kendi tankını, helikopterini yaptığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"ATAK helikopterimizi yaptık, 5 tanesini de Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim ettik. Kendi insansız hava aracımızı yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, Türk devlet tarihinin, rejim değişir ama süreklilik aynıdır, işte Şura-yı Devlet. Nedir Osmanlı döneminin müessesesi Danıştay hala devam etmiştir. 'Divan-ı Muhasebat' nedir, Sayıştay. Dolayısıyla da devletlerde bir süreklilik vardır ve bugün Türkiye'nin bulunduğu dönem son 2-3 yüz yıllık Türk devlet tarihinin en güçlü dönemindedir ve Türkiye Cumhuriyeti devleti de bugün bulunduğu durumda tarihte hiç olmadığı kadar da cazibeyi, dikkati üzerine çeker durumdadır. O bakımdan eğitime ve sağlığa ayrılan payın silahlı kuvvetlerden bir alıntı şeklinde değil, silahlı kuvvetlere katkı olarak düşünmek lazım."

Bu konuda, NATO kriterlerine de değinen Yılmaz, "NATO kriterlerine göre şu anda genelde ilke şu; milli gelirinizin yüzde 2'sini savunmaya ayırmak durumundasınız. Türkiye, geçmişte yüzde 2 oranının hep bir altında bir üstünde dolaşıyor, NATO'nun içinde şu anda 8'inci sırada. Milli gelire oranı itibarıyla 1,75, 1,80'e yakın bir harcaması var. Biz de yine taahhüdümüz var; önümüzdeki dönemde milli gelirin, gayri safi milli hasılanın yüzde 2'sini savunma için harcayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Bedelli askerlik

Yılmaz, bir gazetecinin "Bedelli askerlik sürekli ülkenin gündeminde. Bununla iligili son gelişmeler nedir?" şeklindeki sorusunu ise "Tabii herkesin görüşü alınır. Son, nihai kararı Başbakanımız Ahmet Davutoğlu verir. Sayın Başbakanımız en son ne söyledi? Muhakkak ki Numan Bey de (Numan Kurtulmuş) toplumda böyle bir talep var, bu talebi de siyasete taşımak istiyor ve dile getiriyor. Ancak Türkiye'nin de çevresindeki bu durumlarla birlikte koşullar da dikkate alınarak, en iyi neticeyi Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun söylediğini, bundan da sonra da söyleyeceğini belirtmek isterim" diye cevapladı.

Bursa'da yapılması planlanan yeni hastanenin yerine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yılmaz, bakanlığına ait Acemler'deki 100 dönümlük arazinin Sağlık Bakanlığına devri konusunda anlaşmanın sağlandığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığına protokolü gönderdiklerini belirten Yılmaz, "Buraya gelmeden evvel de Sağlık Bakanlığının resmi yazısını aldık. Protokolde mutabakata vardık. Bu protokolün Maliye Bakanlığı ve TOKİ'nin de katılımıyla gerçekleştirilmesi konusunda, Sağlık Bakanlığımızın bir girişimi var. Bunu da belirtmek isterim" dedi.

Bakan Yılmaz, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi de tarihi binadaki makamında ziyaret etti.

Kaynak: www.ihlassondakika.com

İLGİLİ HABERLER

Başbakanlıkta "acil durum birimi" oluşturuldu

Terör saldırıları, yabancı temsilciliklere gönderilen sarı toz gibi ardarda yaşanan HİT: 1 (0)
Başbakanlıkta "acil durum birimi" oluşturuldu

THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı

Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım'ın Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali HİT: 1 (0)
THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı

Silivri'de köpek saldırısına uğrayan adam vefat etti

Silivri'de bir fabrikada çalışan 24 yaşındaki Samet Çelik isimli genç, HİT: 1 (0)
Silivri'de köpek saldırısına uğrayan adam vefat etti

Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrasya Tüp Geçidi HİT: 1 (0)
Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti belli oldu

ABD’de askerlere "21 günlük gözetim"

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno, Ebola ile mücadelede Batı HİT: 1 (0)
ABD’de askerlere "21 günlük gözetim"

İDO ve BUDO bazı seferlerini iptal etti

İDO ve BUDO, resmi internet sitelerinden, hava muhalefeti nedeniyle bazı HİT: 1 (0)
İDO ve BUDO bazı seferlerini iptal etti

  Sağlık Bakanlığı'ndan toz açıklaması

  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, İstanbul'da bazı konsolosluklara postayla gönderilen şüpheli HİT: 1 (0)
  Sağlık Bakanlığı'ndan toz açıklaması

  'Kılıçdaroğlu haksız olduğunu kendisi de görecektir'

  Adalet Bakanı Bozdağ HSYK'ya üye seçimlerinin milletin gözü önünde demokratik HİT: 1 (0)
  'Kılıçdaroğlu haksız olduğunu kendisi de görecektir'

  Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun HSYK'ya üye seçimlerine HİT: 1 (0)
  Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt

  Ak Saray 29 Ekim resepsiyonu için açılacak

  Beştepe'de çalışmaları devam eden yeni Cumhurbaşkanlığı binası 29 Ekim Cumhuriyet HİT: 1 (0)
  Ak Saray 29 Ekim resepsiyonu için açılacak

  Validebağ'da gece nöbeti

  İstanbul'da Üsküdar Validebağ Korusu yanındaki cami inşaatına tepki gösteren vatandaşlar, HİT: 1 (0)
  Validebağ'da gece nöbeti

  Davutoğlu'ndan HDP'nin o açıklamasına tepki

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kayseri ve Kahramanmaraş ziyaretleri sonrası gazetecilerin sorularını HİT: 1 (0)
  Davutoğlu'ndan HDP'nin o açıklamasına tepki

   THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı

   Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım, Ümitköy'deki evinde gözaltına alındı. HİT: (0)
   THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı

   ''Cem Garipoğlu'nun intihar ettiğine inanmıyorum''

   Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut, Cem Garipoğlu için ''onda vicdan HİT: 1 (0)
   ''Cem Garipoğlu'nun intihar ettiğine inanmıyorum''

   YSK’dan genel seçim kararı

   Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde bir HİT: 1 (0)
   YSK’dan genel seçim kararı

   Sakarya Üniversitesi'nde yangın

   Sakarya Üniversitesi'nin Esentepe Kampüsü'nde güneş enerjisi ve hidrojen ile çalışan HİT: 1 (0)
   Sakarya Üniversitesi'nde yangın

   Gaziantep'te cinayet

   Gaziantep'te 29 yaşındaki Sait Çoban iddiaya göre, kız kaçırma meselesi HİT: 1 (0)
   Gaziantep'te cinayet

   İDO'dan bir sefer iptali daha

   İDO, kötü hava şartları nedeniyle bugün saat 07.00'deki Yenikapı-Bandırma Hızlı HİT: 1 (0)
   İDO'dan bir sefer iptali daha
    • Sağlık Bakanlığı'ndan toz açıklaması Sağlık Bakanlığı'ndan toz açıklaması
    • THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı THK Başkanı Osman Yıldırım gözaltına alındı
    • Sağlık Bakanlığı müsteşarından Ebola ve Mers açıklaması Sağlık Bakanlığı müsteşarından Ebola ve Mers açıklaması
    • ''Cem Garipoğlu'nun intihar ettiğine inanmıyorum'' ''Cem Garipoğlu'nun intihar ettiğine inanmıyorum''
    • Gökhan Töre ne dedi? Gökhan Töre ne dedi?
    • Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt Adalet Bakanı'ndan Kılıçdaroğlu'na yanıt
    • Peşmerge, Türkiye üzerinden Kobani'ye ne zaman geçecek? Peşmerge, Türkiye üzerinden Kobani'ye ne zaman geçecek?
    • 'Suriye, Kobani'nin neresinde kalıyor?' 'Suriye, Kobani'nin neresinde kalıyor?'
    • YSK’dan genel seçim kararı YSK’dan genel seçim kararı
    • İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri
    • Sakarya Üniversitesi'nde yangın Sakarya Üniversitesi'nde yangın
    • Gaziantep'te cinayetHİT: 1 Gaziantep'te cinayet (0)
    • İDO'dan bir sefer iptali dahaHİT: 1 İDO'dan bir sefer iptali daha (0)
    • Dikkat! İDO seferi iptal edildi!HİT: 1 Dikkat! İDO seferi iptal edildi! (0)
    • Acun'dan Demet Evgar'a ayar İZLE
    • Her Şey Dahil'de Özlem Özden'in bakışları eleştirildi
    • Şehit, Yunus Yılmaz, Ramazan Köse ve Ramazan Gülle'ne son veda
    • Kobani'nin simgelerinden olan kadın YPG'li infaz mı edildi?
    • "Beyaz Kefenliler"den Irak'ta ilk IŞİD baskını
    • Cildinizin yaşlanmasına engel olabilirsiniz
    • Zekeriya Öz'ün dosyası hazır: Yeni HSYK bekleniyor
    • Tunus'ta seçimi laik Nida Partisi kazandı
    • Balkanların en büyük camisi olacak
    • Samsung Galaxy S5 Active ve Motorola Symbol TC70 karşılaştırması
    • "Yerli otomobil mucidine" tam destek
    • İzmirli kız saçına Türk bayrağı modeli yaptırdı
    • ABD'den İtiraf: IŞİD 'Yalnız Kurtlar'la Kazandı
    • ATV'deki Diziye Bir Tepki Daha!
    • Ankara'da 29 Ekim'de bazı yollar kapatılacak
    • 29 Ekim'de bu yollara dikkat
    • TAIB Bank, Azeri Pasha Bank'ın oluyor
    • IŞİD'in büyük darbe! "Bombaların Babası" öldürüldü...
    • Sağlık Bakanlığı müsteşarından Ebola ve Mers açıklaması
    • Ahmet Davutoğlu: Olayın arka planı araştırılıyor
    • Savcı Öz'e hakaret davası!
    • ''İster çözüm süreci olsun ister başka bir şey...''
    • Altın Top Ödülü'nün adayları belli oldu
    • İhlas Vakfı'ndan Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ne ziyaret
    • Interstellar filminin Londra'daki galasına davetlisiniz!
    • Endonezya'da yanardağ kül yağdırdı
    • Kobani'nin iç ve doğu kesimlerinde şiddetli çatışma
    • "Yerli otomobil mucidine" tam destek
    • Netanyahu: Barış olmadan Filistin devlet olamaz
    • ABD Başkan Yardımcısı Biden Türkiye'ye gelecek
    • Türkiye ile Danimarka arasında kriz
    • Süper Lig'de haftanın görünümü
    • 69 yaşında reklam yüzü oldu
    • Çağan Irmak'ın filmi "Unutursam Fısılda" yarın vizyonda
    • HSYK'da yeni dönem
    • "Unutursam Fısılda" vizyona giriyor
    • Türkiye robotik cerrahide merkez
    • Twitter üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı
    • Şehidin cenazesinde protokol gerginliği
    • Kobani'nin iç ve doğu kesimlerinde şiddetli çatışma
    • Tim Cook'dan iPod açıklaması
    • Başbakanlıkta "acil durum birimi" oluşturuldu
    • Lityum İyon pili iki dakikada yüzde 70 seviyesine gelecek
    • Merve Boluğur'un kırmızı ruj takıntısı
    • Sağlık Bakanlığı'ndan toz açıklaması
    • GÜNCEL HABER
    • Şehidin cenazesinde protokol gerginliği Şehidin cenazesinde protokol gerginliği
    • Başbakan Davutoğlu'ndan Kobani açıklaması Başbakan Davutoğlu'ndan Kobani açıklaması
    • Peşmerge gelemesin diye IŞİD sınırımızı vuruyor Peşmerge gelemesin diye IŞİD sınırımızı vuruyor
    • Teröristler listeye göre infaz ettiler Teröristler listeye göre infaz ettiler
    • Şehit cenazesinde protokol gerginliği Şehit cenazesinde protokol gerginliği
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    HSYK seçimleri demokratik şekilde gerçekleşti
    HSYK seçimleri demokratik şekilde gerçekleşti
    Adalet Bakanı Bozdağ HSYK'ya üye seçimlerinin milletin gözü önünde demokratik
    Ajanslar