Hanefi Avcı: 'Telefon kullanmayı yeni öğreniyorum'

Hanefi Avcı: 'Telefon kullanmayı yeni öğreniyorum'

Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım etmek suçundan 15 yıl 4 ay hapis cezası alan ve Anayasa Mahkemesi’nin hakkında ihlal kararı ile Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından tahliye edildikten sonra ailesinin oturduğu Gaziantep’e gelen Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Türkiye’de en büyük kriz ve sebebinin yargı olduğunu söyledi.

25 Haziran 2014, Çarşamba - 16:23
HİT: 6(0)Türkiye'de yargının sorun haline geldiğini öne süren Avcı, çeşitli nedenlerle tutuklananların tahliye edilmesi ardından KCK tutuklularının da cezaevinden çıkıp çıkmayacağına ilişkin soruya; "Güneydoğu'da KCK içinde suç işleyen vardır ama inanıyorum ki; 4'te 3'ü suç işlemeyen insan da var. Özel Yetkili Mahkemeler her şeyi suç kabul ediyor, masum insanlar tutuklanıyor" yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ardından geçen cuma günü Silivri Cezaevi'nden çıkan ve pazartesi günü ailesinin oturduğu Gaziantep'e gelen Hanefi Avcı, bugün Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay'dan yapılan çalışmalara ilişkin bilgi alan Avcı, daha sonra soruları yanıtladı.

TELEFON KULLANMAYI YENİ ÖĞRENİYORUM

Cezaevine girdiği ilk gün büyük şok ile karşılaştığını, 4 yıl kaldığı cezaevi yaşamına zaman içerisinde adapte olduğunu ifade eden Hanefi Avcı, tahliye olduktan sonra yeni yaşamına alışmaya çalıştığını söyledi. Cezaevinde kaldığı süre içerisinde birçok şeyi unuttuğunu vurgulayan Avcı, şöyle dedi;

"Basit gibi gözüküyor ama arada geçen çok uzun zaman var. Bu zamanda çok şeyi unutmuşuz, yaşamadığınız için eksikliğini yeni hissediyorsunuz. Mesela ben telefon kullanmayı yeni öğreniyorum, her şey değişmiş. Mesela 9 yıldır gelmediğim Gaziantep çok değişmiş ve sokakları öğrenmeye çalışıyorum. Cezaevinde kaldığınız süre içerisinde oraya göre hareket ediyor, yiyor, giyiniyorsunuz, bir yaşam biçimimiz var. Burada ise alabildiğince yoğunluk var. Orada 3 kişiyle kalıyorsunuz, burada inanılmaz akın var ve bu hayata alışmaya çalışıyorum."

"TÜRKİYE'DE KRİZİN, SIKINTININ SEBEBİ YARGI"

Yargı kararlarının yanlış olduğunu ve Özel Yetkili Mahkemelerin birçok kişiyi haksız yere cezaevine koyduğunu ifade eden Hanefi Avcı, Türkiye'de kriz ve sıkıntı sebebinin yargıdan kaynaklandığını öne sürdü. 'Et kokarsa tuzlarsın, tuz kokarsa neylersin?' deyimini kullanarak Türkiye'de 'tuz' benzetmesi yaptığı yargının kendisinin sorun haline geldiğini anlatan Avcı şöyle konuştu:

"Toplumdaki birçok kurum yanlış yapabilir, hata yapabilir, her şey olabilir. Yargı bunu müdahaleyle düzeltir. Türkiye'de şu anda en büyük kriz sıkıntının sebebi tuz koktu ve yargının kendisi sorun hale geldi. Ama yargıyı düzeltmenin yolu kendi sistemi içindedir. Kendi içinde iyi çalıştırılırsa düzeltme yöntemleri yerli yerinde olursa sistem oturur. Yargıyı dışardan düzeltmeye kalkarsanız daha farklı sorunlar çıkarırsınız. Türkiye'de yargı sorunları yaşandı ama önümüzdeki süreçte adım adım düzeleceği kanaatindeyim. Çok basit gibi görünüyor ama bir Anayasa Mahkemesi birçok şeyi düzeltti. Özel Yetkili Mahkeme kendi yargısını kendi içine kilitledi ve dışına çıkarmadı. İnsanların itiraz ve talepleri farklı yere taşınsa bu kadar derin sorunlar yaşanmazdı. Çünkü hukuk bozulduğu zaman bir kişiye değil herkese bozuluyor. Silivri davalarında yalnız Ergenekon, Balyoz, Devrimci Karargah değil adi davalarda da haksızlık var. Yanlış bir hukuk var. Sivil davada yargılananlar arasında 19 ay mahkemeye hiç çıkmamış, tahliyesine rağmen yaptığı temyiz başvurusuna cevap gelmediği için cezaevinde kalmaya devam edenler var. Toplumun bildiği davalar dışında adi suçlardan yatan garibanları kimse görmüyor."

KCK'DAN YATANLARIN 4'TE 3'Ü İŞLEMEYENLERDEN OLUŞUYOR

Hanefi Avcı, bir gazetecinin yönelttiği 'Ergenekon, Balyoz, Devrimci Karargah davalarında gelen tahliyelerin ardından KCK tutukluları da serbest kalır mı?' sorusunu şöyle yanıtladı:

"Güneydoğu'da KCK içinde suç işleyen vardır. Ama inanıyorum ki 4'te 3'ü suç işlemeyen insan da var. Hele seçilmiş insanların bazı siyasi faaliyetlerinin suç olup olmadığı belli değil. Özel Yetkili Mahkemeler öyle yorumluyor ki; her şeyi suç kabul ediyor, masum insanlar tutuklanıyor. Siyasi parti faaliyeti suç olmaktan çıkarılıp aksine teşvik edilmeli. Günümüz Türkiye'nde gazeteciler de içerde. Aynı hukuk basına da zarar verdi, gazeteciler tutuklandı, cezaevinde yattı. Hukukun bütün mağduru bir toplum. Ama insanlar bu mağduriyeti çok şiddetli yaşayanları görüyor. Ama göremediğimiz garibanlar var ve devletin bu hatayı telafi etmesi, mağduriyeti gidermesi gerekiyor. Bugün cezaevleri taşıyor, her gün yeni cezaevleri yapılıyor. Ben cezaevine ilk girdiğimde içerde 110 bin kişi vardı şimdi 156 bin kişi. Üstelik bu süreçte erken tahliye gibi konularla birçok kişi de çıktı."

"İÇ KAVGALARDAN KURTULMALIYIZ"

Türkiye'nin her açıdan bir süreçten geçtiğini ve bu sürecin sancılı olduğunu ifade eden Avcı, biran önce iç kavgalardan kurtulmak gerektiğini işaret etti. Türkiye'de demokrasi ve hukuk kültürünün yeni sayılabileceğini anlatan Avcı, şöyle dedi:

"Bir takım sıkıntılar yaşanacak ama nihayetinde iyiye doğru gidiyoruz. Dünyanın yaşadığı, bölgemizin yaşadığı süreç var ve bundan Türkiye'yi tecrit edemiyorsunuz haliyle süreçten etkileniyorsunuz. Çok sancılı dönemler yaşıyoruz. Bizim gibi ülkelerin yakın tarihi kendi iç kavgasını yaşamıştır. Bugün de paralel yapı, cemaat iç kavgası var. İç kavgalardan kurtulmamız lazım. Bu sancılı dönemleri geçerken acı yaşıyoruz, birçok toplum bu süreçleri daha yumuşak atlattı ama biz çok acı atlattık. Bugün yaşadıklarımız ağır ama yaşanmadan olgunlaşılmıyor. Gelecek sürecin iyi olacağı kanaatindeyim. Sıkıntı da olsa geleceğe iyi miras bırakacağını düşünüyorum."

CİDDİ DEVLET ZAFİYETİ YAŞANIYOR

Türkiye'de yaşananların ciddi devlet zafiyetinden kaynaklandığını ve toplumun tepkisizliğinin birçok insanın sıkıntı çekmesine yol açtığını dile getiren Avcı şöyle devam etti:

"Ülkemizin bir takım sorunları var. Bu sorunların sadece çözümünü sorumlusu olarak devletten beklemek doğru değil. Geçmişte de yargıdan birçok insan mahkumiyet yaşadı. Ama bunu yapmazsanız yaşamazsanız adım atamazsınız. Böyle konuşanlar, bu duruma karşı çıkanlar sıkıntı çeker ama evlatlara iyi ülke bırakmak istiyorsak buna katlanacağız. Mesafe alabilmek için hepimizin doğru bildiğimizi iyi niyetle söylememiz gerekiyor. Yaşadıklarımız birçok kesimin duyarsızlığı, sessizliği ve zafiyetinden kaynaklanıyor. Her yaşadığımız ders olmalı. Bugün sıkıntılı dönemler geçiriliyor ve devlet çok ciddi zafiyet yaşıyor, kurumlar çok ciddi zafiyet yaşıyor. Bu zafiyetin yaşanmasının sebebi; resmi, yarı resmi veya sivil toplum her türlü kurumların yeterli tepki göstermemesinden kaynaklanıyor. Eğer bazı noktalarda zafiyetle boşluk oluşmuşsa bu boşluğu birileri doldurur ve toplum o zaman ağır bedeller öder."

"GÜNEYDOĞU'YU YAZACAĞIM"

Avcı, cezaevinden yeni çıktığını geleceğe ilişkin plan yapmadığını, siyaset düşüncesinin olmadığını ancak kitap yazmayı sürdüreceğini ifade etti. Cezaevinde bulunduğu sürenin faydasını çok okumak olarak gördüğünü kaydeden Avcı, "Ülkemizin yıllardır yaşadığı Güneydoğu, terör, yani iç güvenlik sorunu var. Buna mesleki tecrübemle çözümü noktasında neler yapılabileceğine ilişkin düşüncelerimi yazmak istiyorum" dedi.

"MİT'E SINIRSIZ YETKİ DOĞRU DEĞİL"

Avcı, Adana'da MİT'e ait TIR'ları durduran savcının yanlış yaptığını ancak MİT'e sınırsız yetki vermenin de doğru olmadığını ifade ederek, "Devletin kurumları bir takım görevler yapar. Bazısı yanlış olabilir. Bu durum eleştirilir, araştırılır. Ancak, devletin kurumları birbirini engelleyemez. Sağlık Müdürlüğü'nün işini polis engelleyemez. Yanlış bir durum varsa Vali'ye söyler veya Adalet Bakanlığı'na iletir. Kurum hatalı, yanlış iş yapabilir bunu düzeltmek polis veya adliyenin görevi değildir. Savcı. suç araştırır ama devletin diğer kurumunun görevini engelleyemez. Gelen ihbar veya bilgiye göre tereddüttü varsa ilgili kuruma sorar en fazla Adalet Bakanı'na sorar. 'Ben savcıyım' diye devletin her işine karışma gibi bir görevi yok. Herkesin görevi kanunlarla çizilmiştir. MİT eğer yük taşıyarak kamu kurumu görevi yapıyorsa ve suçsa o kurumların yetkilisiyle konuşursunuz. Bunu eğer hükümet adına yapıyorsa karışma yetkin yok. Taşıdığı malzeme yiyecek, silah olabilir ama hukuken karışamazsınız. Fakat MİT'e sınırsız yetki doğru değil. Yetkinizin görevinizle ilgili sınırının olması gerekiyor ve bunu aşıyorsa hukuk dışıdır."

Avcı konuşmasının ardından ziyaret anısına Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay tarafından bakır işleme pilavlık hediye edildi. Avcı, bundan sonraki dönemde sık sık Gaziantep'e geleceğini ve ailesi ile olacağını ekledi.

Kaynak: www.ihlassondakika.com

İLGİLİ HABERLER

Hüseyin Gülerce: 17 ve 25 Aralık darbe girişimidir

Zaman Gazetesi eski yazarı Hüseyin Gülerce, 17 ve 25 Aralık HİT: 2 (0)
Hüseyin Gülerce: 17 ve 25 Aralık darbe girişimidir

Ehliyet sınavında 50 santim kriteri

Kaldırıma istenilen mesafede yanaşamayan sürücü belgesini alamayacak. HİT: 1 (0)
Ehliyet sınavında 50 santim kriteri

Polis eşi meslektaşları teselli etti

Diyarbakır'daki kazada şehit olan polis afşin'de toprağa verildi HİT: 1 (0)
Polis eşi meslektaşları teselli etti

Şenlikoğlu: Dondurma diye fuhşiyatı normal gösteriyorlar

28 Şubat döneminin unutulmaya yüz tutmuş İslamcılarından Emine Şenlikoğlu, dondurma HİT: 2 (0)
Şenlikoğlu: Dondurma diye fuhşiyatı normal gösteriyorlar

Girit muhaciri Çölaşan'dan Suriyeli belası yazısı

Sözcü yazarı Emin Çölaşan'ın Suriyeli sığınmacıları 'Başımıza açılan Suriyeli belası' HİT: 6 (0)
Girit muhaciri Çölaşan'dan Suriyeli belası yazısı

Savunma Bakanlığı'na atamalar Resmi Gazete'de

Milli Savunma Bakanlığın ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ait HİT: 3 (0)
Savunma Bakanlığı'na atamalar Resmi Gazete'de

  Feribot fırtınaya kapılınca panik yaratan yolcuya tepki

  Marmara Denizi'nde fırtınaya kapılarak paniğe neden olan feribotun yolcularından Eda HİT: 1 (0)
  Feribot fırtınaya kapılınca panik yaratan yolcuya tepki

  Avcı, 'Öğretmen adayları için yasal düzenleme yapılabilir'

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, 'Yeni atanacak öğretmen adaylarının mağdur olmaması HİT: 1 (0)
  Avcı, 'Öğretmen adayları için yasal düzenleme yapılabilir'

  THY uçağında piercing'li yolcu krizi

  İstanbul-Dubai seferini yapan THY uçağında her yeri piercing olan bir HİT: 3 (0)
  THY uçağında piercing'li yolcu krizi

  Bekir Coşkun: Bana da gidersen Hürriyet okumayız dediler

  Bekir Coşkun Hürriyet'te eskiden yazdığı köşesinde yazarlık yapan Yılmaz Özdil'in HİT: 1 (0)
  Bekir Coşkun: Bana da gidersen Hürriyet okumayız dediler

  Ankara'da eğitim uçağı düştü: 1 ölü

  Ankara’nın Polatlı İlçesi’nin Yeni Köseler Köyü yakınlarına bugün öğleden sonra HİT: 1 (0)
  Ankara'da eğitim uçağı düştü: 1 ölü

  Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın

  Atatürk Orman Çiftiğinde yeni yapılan Başbakanlık binasının karşısındaki ormanlık alanda HİT: 1 (0)
  Atatürk Orman Çiftliği'nde yangın

   Kaçak ocakta göçük

   ZONGULDAK’ta, ruhsatsız kömür ocağında meydana gelen göçükte 26 yaşındaki Erdal HİT: 2 (0)
   Kaçak ocakta göçük

   İstanbul'da deprem olasılığı yüzde kaç?

   Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, İstanbul'da HİT: 1 (0)
   İstanbul'da deprem olasılığı yüzde kaç?

   Taksim'de şaşırtan görüntü!

   Lüks otelin penceresine çamaşır astılar.. HİT: 1 (0)
   Taksim'de şaşırtan görüntü!

   47 yıl haber sundu, rekorlar kitabına girdi

   47 yıl 83 gün canlı haber sundu Guinnes rekorlar kitabına HİT: 1 (0)
   47 yıl haber sundu, rekorlar kitabına girdi

   Türkiye depreme hazır mı?

   Prof. Dr. Mustafa Erdik ile Dr. Doğan Kalafat, şehri bekleyen HİT: 1 (0)
   Türkiye depreme hazır mı?

   "Keşke polisler değil ben ölseydim"

   Mardinli Kürt sanatçı Rojin, dün meydana gelen trafik kazasında şehit HİT: 2 (0)
    • BUDO da deniz seferlerini iptal etti BUDO da deniz seferlerini iptal etti
    • Deprem ve tsunami merkezi açıldı! Deprem ve tsunami merkezi açıldı!
    • Kaçak ocakta göçük Kaçak ocakta göçük
    • Polis eşi meslektaşları teselli etti Polis eşi meslektaşları teselli etti
    • Taksim'de şaşırtan görüntü! Taksim'de şaşırtan görüntü!
    • Omzundaki 2 kiloluk yağ bezesini 72 yaşına gelince aldırdı Omzundaki 2 kiloluk yağ bezesini 72 yaşına gelince aldırdı
    • 47 yıl haber sundu, rekorlar kitabına girdi 47 yıl haber sundu, rekorlar kitabına girdi
    • Ankara'da eğitim uçağı düştü: 1 ölü Ankara'da eğitim uçağı düştü: 1 ölü
    • Trabzonspor'un yeni transferi Trabzon'da Trabzonspor'un yeni transferi Trabzon'da
    • Konutların yüzde 42'si sigortalı Konutların yüzde 42'si sigortalı
    • Bakanlıklara yeni atamalar Bakanlıklara yeni atamalar
    • Güneşlenirken kanser olmayın!HİT: 2 Güneşlenirken kanser olmayın! (0)
    • İphone 6 için 'safir ekran' iddiasıHİT: 1 İphone 6 için 'safir ekran' iddiası (0)
    • Abdullah Avcı, 'Lige iyi başlamak istiyoruz'HİT: 2 Abdullah Avcı, 'Lige iyi başlamak istiyoruz' (0)
    • Girit muhaciri Çölaşan'dan Suriyeli belası yazısı
    • RWS BRUXELLES: 0 - GALATASARAY: 1
    • Dünya'ya 886 yıl sonra göktaşı çarpacak
    • Atatürk Cumhurbaşkanlığı yeminini Vallahi diyerek bitirdi
    • İsrail'de yedek askerlerin ülkeye maliyeti 287 milyon dolar
    • IŞİD bu defa ölüm listesi yayınladı!
    • O Ses Türkiye'de MFÖ eksik kalacak
    • IŞİD'in para kaynağı ortaya çıktı
    • Prandelli'den şaşırtan Sneijder kararı!
    • Savunma Bakanlığı'na atamalar Resmi Gazete'de
    • Ukrayna'da ayrılıkçılar savaş uçağı düşürdü
    • Netanyahu'dan anlaşma için güvenlik şartı
    • THY uçağında piercing'li yolcu krizi
    • En yüksek sıcaklık Silopi'de ölçüldü
    • Yolcu feribotu fırtınaya yakalandı
    • Beşiktaş'tan sürpriz transfer kararı
    • Galatasaray'ın gündemine sürpriz isim
    • Fenerbahçe'nin rakibi Salihli Roma!
    • Wenger: Beşiktaş'a karşı şüpheli
    • G.Saray'dan eski takımına gitti
    • Türkiye depreme hazır mı?
    • Ankara'da eğitim uçağı düştü: 1 ölü
    • İstanbul'un nüfusu 130 ülkeyi geçti
    • Gazze ilaç bekliyor
    • İnternetten alışverişi sevdik
    • Evlilik öncesi estetikte artış
    • Girit muhaciri Çölaşan'dan Suriyeli belası yazısı
    • IŞİD, Karaman'ın ihracatını vurdu
    • İtalyan devinden Semih'e 8 milyon euro!
    • Beşiktaş-Arsenal maçına sırp hakem!
    • Orta Afrika Müslümanları bağımsızlık ilan etti
    • Liverpool açılışı iyi yaptı
    • Okmeydanı'nda halk otobüsüne molotof attılar
    • Bursa'da şelale gezintisi ölümle bitti
    • Niğde'de gölete giren müezzin kayboldu
    • Muğla'da içme suyu hattı patladı
    • İstifa etmezse ilerleyişe engel olamayacağım
    • Peşmerge IŞİD'den Musul Barajını geri aldı
    • Rekor hazırlığı! Dünyanın en büyüğü olacak
    • "Beirut" hayranlarıyla buluştu
    • Düğüne katılan 83 kişi zehirlendi
    • A Millilerimiz turnuvayı ikinci tamamladı
    • Hüseyin Gülerce: 17 ve 25 Aralık darbe girişimidir
    • Nordin Amrabat'a teklif yağıyor
    • Prandelli patladı: Kimse Sneijder gibi...
    • GÜNCEL HABER
    • Hüseyin Gülerce: 17 ve 25 Aralık darbe girişimidir Hüseyin Gülerce: 17 ve 25 Aralık darbe girişimidir
    • Feribot fırtınaya kapılınca panik yaratan yolcuya tepki Feribot fırtınaya kapılınca panik yaratan yolcuya tepki
    • Kaçak ocakta göçük Kaçak ocakta göçük
    • Ehliyet sınavında 50 santim kriteri Ehliyet sınavında 50 santim kriteri
    • Avcı, 'Öğretmen adayları için yasal düzenleme yapılabilir' Avcı, 'Öğretmen adayları için yasal düzenleme yapılabilir'
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    "12 Dev Adam" yenildi
    "12 Dev Adam" yenildi
    2014 FIBA Dünya Kupası hazırlıklarını sürdüren A Milli Basketbol Takımı,
    Ajanslar