Hido: Türkiye'de oynayacağım tek takım...

Hido: Türkiye'de oynayacağım tek takım...

Hidayet Türkoğlu hem bugün, hem de gelecek ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

15 Haziran 2014, Pazar - 09:02
HİT: 1(0)Türkiye’yi NBA’de en uzun süre temsil eden, 12 Dev Adam efsanesinin başaktörlerinden birisi olan, milli formayı 1994 yılından bu yana gururla taşıyan Hidayet Türkoğlu, sezon içinde sürpriz bir kararla ay-yıldızlı formaya veda ettiğini açıklamıştı. Ancak hem milli takım yetkilileri, hem de son olarak Federasyon Başkanı Turgay Demirel, yıldız oyuncunun kadroda olacağına inandıklarını dile getirerek, akıllara bu karardan dönülebileceğini getirdi. Ancak Hidayet, bu ihtimalin bulunmadığını ve kararının kesin olduğunu açıkladı, hem bugün, hem de gelecek ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Federasyon cephesinde senin milli takımda oynaman konusunda umut var sanırım...

* O açıklamaları neden yaptıklarını anlamıyorum. Ben 1994’ten bu yana hiçbir koşulda milli takımı yalnız bırakmadım, o formayı şerefle tanıdım. 35 yaşına geldim, Türk spor tarihinde en çok milli formayı giyen oyuncuyum. Artık bu kutsal formayı uzun yıllar taşıyabilecek gençlerin giymesi taraftarıyım ve bunun için de bir karar aldım, bu kararın da arkasındayım.

Ergin Ataman’la ilgisi var mı? Coachun belirlenirken sana söylenmemesine kızdığın doğru mu?

* Ergin Ataman, Efes’te antrenörlüğümü de yaptı, onunla hiçbir sıkıntım olamaz. Biz daha önceki yıllarda onun başımızda olmasını istemiştik, keşke o zamanlar bu görev ona verilseydi ve beraber milli formaya hizmet etseydik. Şanssız zamanlama diyebilirim. Yine de hem kendisine, hem arkadaşlarıma her türlü desteği vermeye hazırım. Evet bana haber vermediler. Zaten böyle bir zorunlulukları yok. Ben milli takım kaptanıyım. Daha önceki yıllarda da takımdaki arkadaşlar bilgi almak için beni arardı. O süreçte onlara bilgi verememek insanı zor durumda bırakıyor. Ama ben buna küsüp milli formayı bırakmam. Zaten isimler nedeniyle milli formadan vazgeçecek olsam, bunu daha önce yapardım. Biz zaten Turgay Demirel ile her konuda aynı fikirde olabilecek kişiler değiliz. Bu konuda da farklı düşünebiliriz. Bu kararı eşimle çok uzun süre düşünerek aldık.

Türkiye’ye döndüğünde milli takımdan birisiyle görüşme yaptın mı peki?

* Ergin Hoca ile görüştüm, kendisine de durumu açıkladım. O milli takımda oynamamı istiyordu ama ben bunun doğru olmadığını düşündüğümü ilettim, artık başka bir yol çizmeyi planladığımı anlattım. Ondan başka da kimseyle görüşmedim.

Artık yalnız Fenerbahçe

Daha önce Efes ve Fenerbahçe demiştim ama artık Türkiye’ye dönersem tek oynayacağım takım Fenerbahçe olur. Biraz daha duygularımı dinlediğimde mutlu olabileceğim yer orası diye düşünüyorum. Tabii bu benim düşüncem, kulübün düşüncesi ne olur onu bilemeyiz.

Ancak bu sene dönmeyi düşünmüyorum. Geçen yıl da söylemiştim, NBA’de bin maç barajını geçip gelmem lazım. Onu daha doldurmadım. Ayrıca NBA’de iki yıl daha en üst düzeyde basketbol oynayabileceğimi düşünüyorum ve bunu istiyorum. Burada buna da nokta koyalım. Geldi, gelecek söylentilerini bitirelim. Bu sezon yokum.

Benim kazancımı biliyor musun?

Başbakan ile 2010’daki prim muhabbetin devam ediyor, keşke onu konuşmasaydım dediğin oldu mu?

* Ben keşkelerle yaşamam. İnsanların da niyetine bakarım. Beni tanıyanlar onu niye yaptığımı biliyor. O adrenalin içinde normaldi, ben sonuçta bir takımın kaptanıydım. Sonradan izledim görüntüleri, son saniye basketleriyle, kazanılan maçlarla geçen bir kariyerim olsa da, o kadar kendimden geçtiğim bir anın olduğunu düşünmüyorum. 4 sene sonra bunun hâlâ konuşulması komik, kimlerin konuştuğunu da biliyorum. Ben Türk insanını geneline bakarım. Evet yaptım. İyi ki yaptım demiyorum ama yaptım ve bunu üstleniyorum. Doğrudur - yanlıştır, her koşulda, herkesle, her yerde, tartışmaya hazırım. Tutturmuşlar Hido para istedi diye, bunu söylüyorsun da, sen benim ne kadar kazandığımı biliyor musun? O paraya ihtiyacım mı var benim? Bu tarz konuşmaları sevmiyorum ama bazen zorda bırakıyorlar.

Ergin Hoca’nın arkasında dursunlar

Ergin Hoca’nın en büyük talihsizliği geçiş jenerasyonuna denk gelmesi. Bence çok iyi bir jenerasyona Ergin Hoca dahil edilseydi, çok iyi isimlerle çalışma fırsatı bulabilir, önemli başarılar kazanma olasılığı artardı. Ancak bu dönemi her ülke yaşıyor. Bunu pozitife çevirmek önemli. Tek isteğim bundan önceki antrenöre verilen uzun süreli desteğin kendisine de verilmesi. Aynı desteği Orhun Ene’de görmedik. Onun da arkasında dursalardı o da uzun yıllar başarılı olacak kalitede bir antrenördü. İnşallah bu desteği Ergin hocaya verirler ve federasyon olarak onun arkasında sağlam dururlar.

Hedefim başkan olmak

Yıldız basketbolcu, oyunculuk kariyerini noktaladıktan sonra yönetim kademesinde görev almak istediğini söyledi. ‘Türkiye’de antrenör olmayacağım kesin’ ifadesini kullanan Hidayet, “Kulüp menajerliğini de düşünmem. Basketbol okullarımla ilgilenme süremi artıracağım. Büyüklerim ve basketbol camiası uygun görürse de fahri bir görev olan Federasyon Başkanlığını üstlenmek isterim, bu görevi de büyük bir onurla yaparım” dedi.

Sanki biraz yabancı hayranlığı var?

Kesinlikle var. Bizim sporcular belli bir para kazanınca çok geliyor ama yabancılar da onu kazanıyor. Ben biraz milliyetçiyim bu konuda. Yabancıdır, çok üst düzey bir isimdir eyvallah, ama genelde ben yabancıların bizim oyuncularımızdan çok üstün olmadığını biliyorum. Onlar kazanıyorsa bizim arkadaşlarımız neden kazanmasın. Bu ülke olarak bir alışkanlık gibi oldu bizde, yabancılar hep gözde. Antrenör olarak da oyuncu olarak da bu böyle.

Tercihim Clippers

Orlando ile kontrat sürecim tatsız geçti, sezonun yarısı boşa gitti. Clippers ile anlaştıktan sonra da herkes memnundu, buraya gelmeden önce de pozitif bir görüşme yaptık. Önümüzdeki sezon bir takımla sezon başından anlaşıp, bütün sezon oynayıp kendimi o şekilde görmek istiyorum. Bu yaz ailemle iyi vakit geçireceğim. Basketbol okullarımdaki öğrencilemle hem İstanbul’daki tesislerimizde daha çok birlikte olup, hem de yaz kamplarına katılacağım. Bunlar bana moral olarak çok iyi gelecektir. Yeni sezona daha hazır başlarım. Clippers’ta Doc Rivers bana güvendiğini iletti. Draftlardan sonra şekillenecektir nerede oynayacağım. Şimdilik serbest oyuncuyum ama Clippers’ta kalmak istiyorum.

Türkler’e haksızlık yapılıyor

Tabii ki ben Türk oyuncular tarafındayım. 5 yabancı kuralı çok saçma. Rekabeti sadece yabancı sayısını artırarak yapamazsın. Türk oyunculara fazla para veriliyor diye yabancıları yükseltmek aptallık. Türk basketbolunun tekrar gelişmesi için farklı projeler yapmak lazım. Ucuz yabancılar getirerek hem kendi oyuncularına zarar vermek, hem basketbola zarar vermek büyük hata. Milli takım diyoruz, gelecek sezon ne olacak?
5 yabancı oyuncu başroldeyse hangi Türk oynayacak. Şu anda bile tecrübeli isimler az süre alıyor, gençler bu şartlar altında nasıl oynayacak ki? 5+1. Peki Türk oyuncular ne olacak? Futbolda 5 yabancı oldu, 11 kişide 6 türk var. Yüzde olarak Türkler fazla. Basketboldaki duruma bakın bir de. Bunu yapıyorsanız, milli takımdaki beklentiniz ne olacak?

Kaynak: spor.haber7.com

İLGİLİ HABERLER

Dünya Kupası'nda Belçika Cezayir'i yendi

Dünya Kupası H Grubu maçında Belçika, Cezayir'i 2-1 yendi. HİT: (0)
Dünya Kupası'nda Belçika Cezayir'i yendi

Çağla Büyükakçay veda etti

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay, Wimbledon Tenis Turnuvası'nda Avustralyalı Asleigh Barty'ye HİT: 1 (0)
Çağla Büyükakçay veda etti

Camiadan karara en sert tepki: Rezalet!

G.Saray takımını Beko Basketbol Ligi Play-Off son maçına çıkarmama kararı HİT: (0)
Camiadan karara en sert tepki: Rezalet!

Belçika son anda

2014 Dünya Kupası H Grubu’nda Belçika ile Cezayir karşı karşıya HİT: 1 (0)
Belçika son anda

Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri

Gediz Nehri'nin Manisa Ovası'ndan geçen kısmında yaşanan kirlilik, balık ölümlerini HİT: 1 (0)
Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri

Belçika sonradan açıldı!

Dünya Kupası'nın gizli favorilerinden Belçika grubundaki ilk maçta Cezayir'i geriden HİT: (0)
Belçika sonradan açıldı!

  Avrupa şampiyonasında bayrak skandalı

  Avrupa Güreş Şampiyonası'nda marşlar okunurken Türkiye bayrağı yerine İngiltere bayrağı HİT: (0)
  Avrupa şampiyonasında bayrak skandalı

  İngiltere'de Suarez korkusu

  Gruptaki ikinci maçını Uruguay'a karşı oynayacak olan İngiltere Suarez'den çekiniyor. HİT: 1 (0)
  İngiltere'de Suarez korkusu

  Camiada karara tepkiler: Rezalet bir karar

  G.Saray takımını Beko Basketbol Ligi Play-Off son maçına çıkarmama kararı HİT: 1 (0)
  Camiada karara tepkiler: Rezalet bir karar

  Real Madrid'den müthiş rekor!

  İspanyol devi Real Madrid geride bıraktığımız sezonda 535 milyon Avro HİT: (0)
  Real Madrid'den müthiş rekor!

  Emre Belözoğlu'na 'ırkçılık' nedeniyle hapis cezası

  Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, ırkçılık nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı. HİT: 1 (0)
  Emre Belözoğlu'na 'ırkçılık' nedeniyle hapis cezası

  Brezilya-Meksika / 11'LER

  2014 Dünya Kupası A Grubu'nda bir yandan da takımlar 2. HİT: (0)
  Brezilya-Meksika / 11'LER

   Cezayir sokaklarında hüzün hakim!

   2014 FIFA Dünya Kupası H Grubu karşılaşmasında, Belçika'nın Cezayir'e 2-1 HİT: (0)
   Cezayir sokaklarında hüzün hakim!

   G.Saray'dan karara en sert tepki: Rezalet!

   G.Saray takımını Beko Basketbol Ligi Play-Off son maçına çıkarmama kararı HİT: 1 (0)
   G.Saray'dan karara en sert tepki: Rezalet!

   Brezilya'nın rakibi Meksika / CANLI

   2014 Dünya Kupası A Grubu'nda bir yandan da takımlar 2. HİT: (0)
   Brezilya'nın rakibi Meksika / CANLI

   Fenerbahçe'den ilk açıklama geldi

   Fenerbahçe resmi sitesinden Galatasaray'ın açıklaması üzerine bir bildiri yayınladı. HİT: 1 (0)
   Fenerbahçe'den ilk açıklama geldi

   Galatasaray, Fenerbahçe maçına çıkmayacak

   Galatasaray Liv Hospital, Beko Basketbol Ligi final serisinde Fenerbahçe Ülker HİT: (0)
   Galatasaray, Fenerbahçe maçına çıkmayacak

   İşte Avrupa'ya gidecek takımımız

   Eskişehirspor ve Sivasspor'un cezalarının onanması durumunda Bursaspor, UEFA Avrupa Ligi'ne HİT: (0)
   İşte Avrupa'ya gidecek takımımız
    • Galaxy Samsung S5 ile dokun parmağını kalp ritmin ekranda Galaxy Samsung S5 ile dokun parmağını kalp ritmin ekranda
    • Bakan Işık taburcu oldu Bakan Işık taburcu oldu
    • Belçika son anda Belçika son anda
    • Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri Gediz Nehri'nde toplu balık ölümleri
    • Emre Belözoğlu'na 'ırkçılık' nedeniyle hapis cezası Emre Belözoğlu'na 'ırkçılık' nedeniyle hapis cezası
    • Emiyet müdürlüğündeki patlamada şehit sayısı 4'e yükseldi Emiyet müdürlüğündeki patlamada şehit sayısı 4'e yükseldi
    • Neçirvan Barzani'den sürpriz çıkış Neçirvan Barzani'den sürpriz çıkış
    • Schumacher'ın doktorundan umutları azaltan açıklama! Schumacher'ın doktorundan umutları azaltan açıklama!
    • 1.5 aylı bebek, annesini kurtardı! 1.5 aylı bebek, annesini kurtardı!
    • Kaynar su ve kızgın maşayla işkence Kaynar su ve kızgın maşayla işkence
    • Kılıçdaroğlu: Ekmeleddin'i tanıdıkça hepsi düzelecek Kılıçdaroğlu: Ekmeleddin'i tanıdıkça hepsi düzelecek
    • 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok'HİT: 3 'Alp Gürkan'ın bu olaylarla ilgisi yok' (0)
    • '315 IŞİD militanı öldürüldü'HİT: 2 '315 IŞİD militanı öldürüldü' (0)
    • Güney Kore ve Çin deniz sınırlarını müzakere ettiHİT: 2 Güney Kore ve Çin deniz sınırlarını müzakere etti (0)
    • Başörtüsü düşmanlıkları İhsanoğlu ile depreşti
    • Baykal'dan çatı aday için ilk tepki
    • Kredi kartlarında büyük değişiklik!
    • İhsanoğlu'nun Erdoğan karşısında şansı ne?
    • Emre'den Melo itirafı: Az kalsın orada...
    • İstanbul'a bir çılgın proje daha!
    • IŞİD Beşir'i top atışına tuttu!
    • Erdoğan cumhurbaşkanlığı turuna çıkıyor
    • Devasa bir proje daha geliyor!
    • Beşiktaş alamadı F.Bahçe kapıyor!
    • Gül bugün hedefine ulaşıyor!
    • IŞİD Kerkük'e dayandı!
    • Bir bayrak provokosyonu da Antalya'da
    • Cumhurbaşkanı Gül Tekirdağ'da
    • Teknoloji dünyasını sarsan cihaz!
    • Yurtta hava durumu
    • Kiğılı: 500 sayfalık kitap yazacağım
    • Galatasaray'dan tarihi karar!
    • Genç kadın evinin önünde silahlı saldırıya uğradı
    • Karabük Antep'in yıldızıyla imzaladı!
    • Obama Bağdat'a 275 asker gönderdi
    • Soma'da ölüm aylığı ödemeleri bugün başladı
    • Genç kız babasının gidemediği yerleri maketiyle gezdi
    • Irak'ta hangi silahlı gruplar etkili
    • Kibirli her zalimin bir sonu vardır
    • Kirby: ABD'nin İran'la işbirliği planı yok
    • FIFA'ya Katar için şok suçlama
    • AA muhabiri ödülünü aldı
    • Obama Irak'a 275 asker gönderdi
    • Çaykur Rize'de son aday Şifo Mehmet
    • Koca değil maganda!
    • Kenya'da Eş Şebab terörü: 15 ölü
    • Dünya Kupası'nda Belçika Cezayir'i yendi
    • Kaçakçılık suçlarına yeni düzenleme
    • MACARİSTAN'DAKİ TÜRKLERDEN SIRBİSTAN'A İNSANİ YARDIM
    • Türkmenler'e yönelik saldırılardan kaygılıyız
    • Belçika 2 - 1 Cezayir Maç Özeti
    • Türkmenlerin Telafer'den kaçışı sürüyor
    • Avrupa şampiyonasında bayrak skandalı
    • Cezayir sokaklarında hüzün hakim!
    • Çağla Büyükakçay veda etti
    • İngiltere'de Suarez korkusu
    • Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk'ta çatışma
    • En iyi uygulamalar ödüllendirildi
    • CHP'lilerden Ekmeleddin İhsanoğlu tepkisi: Şaka gibi
    • GÜNCEL HABER
    • Somaliı madencilere maaş müjdesi Somaliı madencilere maaş müjdesi
    • Emiyet müdürlüğündeki patlamada şehit sayısı 4'e yükseldi Emiyet müdürlüğündeki patlamada şehit sayısı 4'e yükseldi
    • Bingöl'de facianın eşiğinden dönüldü! Bingöl'de facianın eşiğinden dönüldü!
    • Kilis ve Erzincan'da trafik kazası: 9 ölü! Kilis ve Erzincan'da trafik kazası: 9 ölü!
    • Bakan Fikri Işık konuşması sırasında fenalaştı Bakan Fikri Işık konuşması sırasında fenalaştı
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    İngiliz istihbaratından sosyal medyaya yakın takip
    İngiliz istihbaratından sosyal medyaya yakın takip
    İngiliz hükümetine bağlı dijital iletişim ve istihbarat kurumu GCHQ'nun, sosyal
    Ajanslar