İçişleri Bakanı Efkan Ala yeni paketi anlattı

İçişleri Bakanı Efkan Ala yeni paketi anlattı

İçişleri Bakanı Ala, Meclis'e gelecek yeni düzenlemeyle ilgili "Bu kanun şunu getiriyor; devletin şu anda yürüttüğü faaliyetler ve bundan sonra yürüteceği hükümetin faaliyetleri, yasal çerçeveye oturuyor" dedi.

26 Haziran 2014, Perşembe - 01:51
HİT: 1(0)İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Anneler aynı dilden ağlıyor, göz yaşları aynı dilden akıyor, vicdanlar aynı dilden kanıyor. Biz bunu yaşıyoruz ve milletimize artık daha fazla yaşatmak istemiyoruz" dedi.

Ala, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Ala, "kimilerine göre açılım, kimilerine göre Kürt paketi, kimilerine göre de yasal bir çerçeve" şeklinde bir düzenlemenin Meclis'te olduğu belirtilerek, bunun içinde ne bulunduğunun sorulması üzerine, hedefin çözüm sürecini sonuçlandırmak ve milleti önemli bir sorundan kurtarmak olduğunu bildirdi.

Demokratikleşmeyle teröre ve terörist faaliyetlere olan desteğin azaltıldığını belirten Ala, terörist faaliyetlere destek azalınca, bir sorunu kökten çözebilme imkanının ortaya çıktığını anlattı.

Ala, yasakları ortadan kaldırdıklarını ve hayatı normale döndürdüklerini ifade ederek, terörizmin normal hayatın bir enstrümanı olmadığını, baskılar sonucu ortaya çıktığını ifade etti. Ala, "Herkesin kazanacağı, Türkiye'nin daha çok büyüyeceği, daha çok gelişeceği bir yola girmiş durumdayız" diye konuştu.

Bahsedilen yasada, terör örgütü üyelerinin ve yöneticilerinin de eve dönüşünün sağlanacağı bir maddenin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Ala, "Bu kanun şunu getiriyor; devletin şu anda yürüttüğü faaliyetler ve bundan sonra yürüteceği hükümetin faaliyetleri, yasal çerçeveye oturuyor. Yani bu konularda çalışma yapma yetkisini Meclis onaylamış oluyor. Bu meseleyi kökten çözecek, bu meseleyi Türkiye gündeminden inşallah çıkartabilecek, yöre halkının, hepimizin, 76 milyonun lehine olan o çalışmaların tamamını yapabilecek imkanı, yasal bir statüye kavuşturuyor" yanıtını verdi.

Ala, bu çerçeve yasanın Ekim'de çıkacağı, ancak HDP'nin arzusu ve baskısı yüzünden öne alındığı iddiaların bulunduğunun belirtilmesi üzerine, eski Türkiye'nin paradigmalarına kodlanmış zihinlerin, hükümetin yaptığı, aldığı inisiyatifin arkasında hükümetin kendi iradesinin dışında bir irade aradığını söyledi.

"Çünkü kendileri öyle yönetti Türkiye'yi" değerlendirmesinde bulunan Ala, "Biz öyle yönetmiyoruz. Anlamadıkları şey bu, anlaşılmayan şey bu. Biz, kendi irademizle, AK Parti hükümetleri kendi iradesiyle bir süreci yönetiyor. Ne zaman hangi kararı alması gerekiyorsa o kararı alıyor ve bunda tereddüt etmiyor" dedi.

- "Halkın ne söylediğine bakıyoruz"

Bakan Ala, karar alırken de kafa yoran herkesin fikirlerinin değerlendirildiğini ve bu şekilde sonuca varıldığını bildirdi.

Ala, "Kimin ne söylediğinden çok, halk ne söylüyor, bizim vatanda ne talep ediyor, biz ne yapıyoruz. Biz buna bakıyoruz" diye konuştu.

"Dağdan" beklentilerin ne olduğunun sorulmasına karşılık Ala, çocukları dağa götürülen annelerin de ağlamaya başladığını söyledi.

Ala, şöyle konuşu:

"Anneler aynı dilden ağlıyor, göz yaşları aynı dilden akıyor, vicdanlar aynı dilden kanıyor. Biz bunu yaşıyoruz ve milletimize artık daha fazla yaşatmak istemiyoruz. Oradaki annelerin çığlığı aslında her şeyi anlatmaya yeter. Onlar ne istiyor? Anneleri ne istiyorsa onu istiyor. Herkese kaybettiren, şiddetin, terörün bir çözüm yöntemi olmadığını gördüler, herkes görüyor."

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer'in çözüm sürecinin yeterince şeffaf olmadığına dair eleştirisi olduğunun dile getirilmesi üzerine Ala, "Kendisi yeni iş başına geldiği için haberdar olmayabilir" dedi. Ala, bu tür konularda şeffaf olunması gerektiği kadar şeffaf olunacağını dile getirdi.

Terör örgütünün geri çekilmesinin artması, silahsızlanmanın gündeme gelmesinin kısa, orta ya da uzun vadeli bir beklenti olup olmadığının sorulması üzerine Ala, kısa, uzun ve orta vadede atılacak adımlar bulunduğunu anlattı.

Ala, kısa ve orta vadede bu sorunların giderilmiş olması gerektiğini de vurguladı.

Abdullah Öcalan'ı gazetecilerin ve STK'ların da ziyaret etmesinin mümkün olacağına dair iddiaların hatırlatılması üzerine Ala, şu anda böyle bir karar bulunmadığını bildirdi.

- Türkiye'nin kırmızı çizgileri

İçişleri Bakanı Ala, "Bizim bilmediğimiz yeni eklenen veya çıkarılan kırmızı çizgiler var mı?" şeklindeki soru üzerine, bunların 76 milyonun bildiği çizgiler olduğunu kaydetti.

Ala, "Bunlar Türkiye'nin aslında 2023 hedeflerinin çerçevesini çizdiği çizgilerdir. Tam demokrasi, ileri demokrasi, kişi hak ve özgürlüklerinin tam anlamıyla tesis edildiği bir Türkiye. Kalkınmış bir Türkiye ve uluslararası platformda sözü dinlenen ve kendisi dikkate alınmadan denklem kurulamayan bir Türkiye" diye konuştu.

- Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesi

Bakan Ala bir soru üzerine, Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesiyle ilgili zanlının henüz yakalanmadığını, ancak yardım eden kişinin yakalandığı belirterek, bayrağı indiren kişinin duvarı, tel örgüyü aşıp, direğe tırmanıp, bayrağı indirmesi ve ardından aynı şekilde uzaklaşmasında bir provokasyon görüldüğünü ifade etti.

Türkiye ne zaman temel bir problemine eğildiyse böyle provokasyonlar olduğunu dile getiren Ala, "Bunlar yolumuzdan bizi engellerse, zaten amaçlarına ulaşmış olurlar" dedi.

Bu olayda askerlerin, güvenlik güçlerinin ne yapması gerektiğinin sorulması üzerine Ala, yapılması gerekenin içeriye girilmesini engellemek, girildiyse de eylemciyi yakalamak olduğunu belirtti.

Ala, kaç çocuğun terör örgütünce kaçırıldığının sorulması üzerine, bir rakam vermenin doğru olmayacağını, çünkü çok sayıda rakam dolaştığını ifade etti.

Çocukları da büyükleri de dağdan indirmeyi, çözüm sürecini de ortaya koyarak hedeflediklerini vurgulayan Ala, "Çocuklar üzerinden bu tür faaliyetlerin yürütülmesi insanlığa sığacak bir şey değil" diye konuştu.

- "Böcek" soruşturması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili soru üzerine Ala, şöyle konuştu:

"Bu olayın sorumluları tespit edilmiş ve ortaya çıkmıştır ama yargılama aşaması devam etmektedir. Birisi yurt dışına kaçmıştır, ikisi de meslekten, polislikten ihraç edilmişlerdir. Bu çok önemli bir husustur. Nedir önemi? Siz sayın Başbakanın ofisine, ofislerine dinleme cihazı koyan insanların bir kişiyi dinlediğini varsaymayın, 76 milyonun güvenliğini ilgilendiren, ulusal güvenliği ilgilendiren bir konuda, onu tehdit eden bir faaliyet içerisinde olmuş demektir, bunlar. Bir casusluk faaliyetidir bu. Ülkenin başbakanını neden dinlersiniz, hangi ülkeye servis ettiniz, hangi bilgileri almaya çalışıyorsunuz, aldınız, hangi bilgileri kime sattınız, kiminle işbirliği yaptınız, bunlar tabii soruşturmanın kapsamında. Bu nasıl bir Vatan ihanetidir ve alıyorsunuz kimlere servis ediyorsunuz, hangi yapının elemanı olarak bunu yapıyorsunuz. İşte yapılanma gittikçe ortaya çıkıyor. Her birimin, yargının, idarenin, teftişlerin herkesin meselenin bu ciddiyetiyle mütenasip bir tavır içinde olması, 76 milyonun beklentisidir. Onların tamamının güvenliğine ilişkin bir casusluk faaliyeti söz konusudur. Bunun gereği titizlikle yerine getirilmelidir."

Muhabir: Ertuğrul Subaşı, Fatih Çakmak

Kaynak: www.stargundem.com

İLGİLİ HABERLER

Kartal son sürat

Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını bu akşam yaptığı antrenmanla sürdürdü. HİT: 1 (0)
Kartal son sürat

''10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimi...''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, "10 Ağustos cumhurbaşkanlığı HİT: 1 (0)
''10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimi...''

Altın fiyatları

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 90,50 HİT: 1 (0)
Altın fiyatları

Soma için toplanan yardım çeki takdim edildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki HİT: 1 (0)
Soma için toplanan yardım çeki takdim edildi

Borsa haftayı yükselişle tamamladı

-Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftanın son işlem gününü HİT: 1 (0)
Borsa haftayı yükselişle tamamladı

Böcek soruşturması şüphelilerine yine iyi haber !

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisinde ve aracında bulunan dinleme HİT: (0)
Böcek soruşturması şüphelilerine yine iyi haber !

  David Moyes ile sözleşme mi imzalayacaklar ?

  Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, transfer gündemlerinden bulunan teknik direktör HİT: 1 (0)
  David Moyes ile sözleşme mi imzalayacaklar ?

  Yemen Başbakan Yardımcısını kabul etti

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yemen Başbakan Yardımcısı ve Elektrik Bakanı HİT: 1 (0)
  Yemen Başbakan Yardımcısını kabul etti

  Haftanın son işlem gününü yükselişle kapattı

  Borsa günü yüzde 0.5 yükselişle kapattı.. HİT: 1 (0)
  Haftanın son işlem gününü yükselişle kapattı

  Türkiye Enerji Takımı ile 150 Milyar TL Kazanacak!

  "Enerji Takımı" projesinin tanıtımında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı HİT: 1 (0)
  Türkiye Enerji Takımı ile 150 Milyar TL Kazanacak!

  TOBB Başkanı ile bir araya geldi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) HİT: 1 (0)
  TOBB Başkanı ile bir araya geldi

  Türkiye'nin girişimleriyle serbest

  - Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AGİT temsilcisi Kılıç'ın serbest bırakılmasında,Türkiye'nin çalışmalarının HİT: 1 (0)
  Türkiye'nin girişimleriyle serbest

   ''Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğiz''

   Son yerel seçimlerde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan HİT: 1 (0)
   ''Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğiz''

   3 firma talip oldu

   Özelleştirme İdaresi Başbakanlığı'nın (ÖİB) Milli Piyango'yu da kapsayan Şans Oyunları'nın HİT: 1 (0)
   3 firma talip oldu

   Oy verme 31 Temmuz'da başlayacak

   - Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için, HİT: 2 (0)
   Oy verme 31 Temmuz'da başlayacak

   Anayasaya uygun kararı çıktı

   Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak Federal HİT: (0)
   Anayasaya uygun kararı çıktı

   Fatih Atlı memleketinde

   Edirne'de yapılan 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde finalde rakibi İsmail HİT: 1 (0)
   Fatih Atlı memleketinde

   AA'dan sertifikalarını aldılar

   - Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal HİT: 1 (0)
   AA'dan sertifikalarını aldılar
    • Davutoğlu: 'Esed sonsuza kadar..!' Davutoğlu: 'Esed sonsuza kadar..!'
    • Şaka değil: 50 derece Şaka değil: 50 derece
    • Muhteşem görüntüler Muhteşem görüntüler
    • Alevilerden İhsanoğlu'na oy yok Alevilerden İhsanoğlu'na oy yok
    • Erdoğan kırmadı, bu pozu verdi Erdoğan kırmadı, bu pozu verdi
    • Maden Komisyonu madenci sorfasına misafir oldu Maden Komisyonu madenci sorfasına misafir oldu
    • Trabzonspor’dan jet açıklama Trabzonspor’dan jet açıklama
    • MHP ve CHP imzaları birlikte verecek MHP ve CHP imzaları birlikte verecek
    • Barzani: Girdiğimiz yerden geri çekilmeyeceğiz Barzani: Girdiğimiz yerden geri çekilmeyeceğiz
    • Bu fotoğraf Adana'da çekildi Bu fotoğraf Adana'da çekildi
    • 'Bonzai denilen yeni bir tehditle karşı karşıyayız' 'Bonzai denilen yeni bir tehditle karşı karşıyayız'
    • Karayolunda şüpheli bavul alarmıHİT: 1 Karayolunda şüpheli bavul alarmı (0)
    • 1 milyon doları çöpe attılarHİT: 1 1 milyon doları çöpe attılar (0)
    • Damatsız düğün olur mu ? Oldu :)HİT: 1 Damatsız düğün olur mu ? Oldu :) (0)
    • Cezayir: 1 - Rusya: 1 maçın özeti ve golleri
    • 2014 Dünya Kupası'nda son 16 turu eşleşmeleri
    • Kocaeli'nde yaşayan Özlem Yet damatsız düğün yaptı
    • İstanbul Emniyeti'nden dev operasyon
    • Köpeğe akılalmaz işkence İZLE
    • Japonya'da domuz dehşeti İZLE
    • Hande Subaşı iki ünlüyle görüntülendi
    • Milas'ta facianın eşiğinden dönüldü
    • Başta birbirimizi hiç sevmedik
    • Erdoğan'dan güldüren çocuk önerisi
    • Beşiktaşlı futbolcuların barbekü keyfi
    • ABD'li saldırgan bir kadını kızının gözü önünde dövdü İZLE
    • Erdoğan kırmadı, bu pozu verdi
    • Düğünde apaçi dansı yapan tesettürlü kız
    • Üçüncü köprü inşaatında çalışmalar durdu
    • Başbakan Erdoğan uçak bakım üssünü hizmete açıyor
    • Deniz Seki'den Savcılığa sağlık raporu
    • Piyasalarda gün sonu (27 Haziran 2014)
    • Bir çuval inciri mahvetti
    • TOBB'un Soma çeki Başbakan'da
    • Başbakan Erdoğan'ı Mustafa Sandal karşıladı
    • Başbakan Erdoğan'ın THY tesis açılışı konuşması
    • İsminden vazgeçen başka değerlerden de vazgeçebilir
    • John Kerry Arap mevkidaşlarıyla IŞİD'i görüştü
    • Şişe Cam grevi 60 gün ertelendi
    • Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin kararına tepki
    • Denizli'de şüpheli ölümden cinayet çıktı
    • TMSF'den satılık ticaret merkezi!
    • CHP'den İhsanoğlu isyanı devam ediyor
    • Salih Uçan rekor kıracak
    • Kartal son sürat
    • Fenerbahçe'de beklenmedik ayrılık!
    • David Moyes ile sözleşme mi imzalayacaklar ?
    • Şanlıurfaspor gurbetçi futbolcuyu aldı
    • ''Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceğiz''
    • Restore edilen Kabe örtüsü sergilenmeye başladı
    • Aysal, David Moyes ile görüştü
    • Harvard birincisi Levent Alpöge CNN'e konuştu
    • Loret Sadiku Mersin ile imzaladı!
    • ''10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimi...''
    • Galatasaray potada bombayı patlattı
    • İş yeri sahibi hakkında soruşturma
    • Yemen Başbakan Yardımcısını kabul etti
    • Fransa Başbakanı'nın Cezayir öfkesi!
    • Memura mesai müjdesi
    • GÜNCEL HABER
    • Harvard birincisi Levent Alpöge CNN'e konuştu Harvard birincisi Levent Alpöge CNN'e konuştu
    • Fethullah Gülen Hakka Hizmet Partisi kuruyor iddiası Fethullah Gülen Hakka Hizmet Partisi kuruyor iddiası
    • AABK: Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek vermeyeceğiz AABK: Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek vermeyeceğiz
    • Altınova Tavşanlı beldesinde bir otomobilde 2 ceset bulundu Altınova Tavşanlı beldesinde bir otomobilde 2 ceset bulundu
    • Kuzey Irak Petrolü hakkında önemli karar Kuzey Irak Petrolü hakkında önemli karar
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    Selimiye Camisi bu yıl da mahyasız kaldı
    Selimiye Camisi bu yıl da mahyasız kaldı
    Ramazanda ziyaretçi akınına uğrayan Selimiye Camisi'ne bu yıl da mahya
    Ajanslar