Rusya'nın yeni hedefi hangi ülke?

Rusya'nın yeni hedefi hangi ülke?

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinin ardından gözler Moskova'nın etkisi altında tutmaya çalıştığı diğer ülkelere çevrildi.

3 Nisan 2014, Perşembe - 22:56
HİT: 3(0)Özellikle de toprak sorunu olan ve Avrupa Birliği'nin entegrasyon hedefleri içerisinde yer alan ülkelerle ilgili endişeler artarken, "Ukrayna'dan sonra sıra hangi ülkede" sorusu güncellik kazandı.

Sorunun cevabı büyük olasılıkla, Moldova. Ancak endişenin kaynağı sadece Ukrayna sınırında bulunan Rusya'nın kontrolü altındaki ayrılıkçı Transdinyester bölgesinden ve yine Rusya yanlısı yönetime sahip olan Gagauz Özerk Cumhuriyetinden gelen "Moskova'ya bağlanma "talepleri" değil. Her iki bölge, özellikle de Transdinyester Rusya'nın Moldova'ya karşı kullanmak için elinde bulundurduğu daimi koz ve Kremlin her zaman Kişinev'in yörüngeden kesin olarak çıktığı anda bu kozu "bağımsızlık", "Rusya'ya bağlanma", "referandum" gibi kılıflara sokarak kullanmaya hazır vaziyette. Kırım'ın işgali olmasaydı, yani Rusya Ukrayna'yı Avrupa Birliği'ne entegrasyondan vazgeçirmeyi ve ülke üzerindeki etkisini korumayı başarsaydı da sıra Moldova'ya gelecekti ve Kremlin gerek Transdinyester, gerek Gagauz kozunu kullanacaktı. Transdinyester zaten ekonomisinden güvenliğine tamamen Rusya'nın kontrolü altında olan bir bölge, Gagauzya'da ise geçtiğimiz şubat ayında yapılan referandumla "uygun yasal zemin" hazırlanmıştı. Yani Kırım'ın işgalinden önce de Moskova, Moldova için "caydırıcı önlemler" almış, "mayın"ları döşemişti. Kırım'ın işgali sadece bu mayınların daha erken patlaması riskini arttırıyor.

MOLDOVA NEDEN HEDEFTE?

Moldova'nın son yıllar izlediği politikalarda ve yaptığı jeopolitik tercihte saklı. Moldova, her ne kadar Ukrayna'nın gölgesinde kalsa dahi Avrupa Birliği'nin eski Sovyet mekanına yayılmak için geliştirdiği Doğu İşbirliği programının en önemli ülkelerinden birisi. Özellikle 2009 senesinden itibaren iktidarda olan liberal demokrat koalisyon döneminde Kişinev, Avrupa Birliği'ne entegrasyon alanında ciddi mesafe kat etti. AB ile serbest ticaret ve ortaklık anlaşması sürecini Kiev'den daha sonra - 12 Ocak 2010'da başlatmasına rağmen Moldova, AB'ye en fazla uyum sağlayan Doğu Ortaklığı ülkesi oldu. Rusya'nın baskılarına ve karşı-karşıya olduğu ciddi sorunlara (toprak bütünlüğü, ayrılıkçı eğilimler, ekonomik sorunlar ve s) rağmen liberal demokratlar kısa süre içerisinde gerek mevzuat, gerekse de demokratik ve ekonomik reformlar konusunda diğer ülkelerden daha fazla ilerleme sağladı, basın ve ifade, toplanma özgürlükleri alanında 6 ülke arasında lider konumuna geldi. Moldova'nın sağladığı başarı kasım ayında Vilnius'ta yapılan Doğu İşbirliği Zirvesi öncesinde vize muafiyeti kararıyla ödüllendirildi. Ve nihayet Moldova, Rusya'nın Ukrayna'yı AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını imzalamaktan vazgeçirmesine rağmen Gürcistan'la birlikte söz konusu anlaşmayı paraf etti. Bu, Kişinev'in Kremlin'in hedef tahtasına oturmayı göze aldığı anlamına geliyordu. Moskova'nın Kiev'den sonra Kişinev'i de AB'ye entegrasyondan vazgeçirmeye çalışacağı belliydi.

MOLDOVA'DA RİSK DAHA BÜYÜK

Peki neden Gürcistan'ı değil de, Moldova'yı? Çünkü birincisi, Abhazya ve Güney Osetya'nın işgaliyle birlikte Moskova'nın Tiflis'e direkt baskı imkanları ciddi ölçüde sınırlanmış durumda, ikincisi, Gürcistan'da Rusya'nın sırtını yaslayabileceği sosyolojik zemin yok. Gürcü toplum u - hatta Rusya ile ilişkilerin normalleşmesini isteyen kesim bile - büyük oranda Avrupa Birliği ve NATO'ya entegrasyondan yana. Gürcistan'da çıkıp açık şekilde Gümrük Birliği veya Avrasya İttifakı'na entegrasyonu - yani yeniden Moskova'nın patronajlığını kabul etmeyi savunan her hangi siyasi gücün toplum da ciddi destek bulma olasılığı mevcut değil. Rusya yanlısı olduğu iddia edilen Bidzina İvanişvili hükümete geldiği ilk dönemde Gümrük Birliği'ne üyelik konusunu düşünebileceklerini söylemiş, ancak kendi koalisyonundan bile ciddi tepki görmesi sonucu iki gün sonra düzeltme yapmak zorunda kalmıştı. Hükümete geldikten bir sene sonra - geçtiğimiz sene yapılan cumhurbaşkanlığı seçim inde ise Gürcü Hayali koalisyonu AB ve NATO'ya entegrasyon söylemleri ile Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Harekat'ını bile gölgede bırakmıştı. Gürcistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, ilk icraatının AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasını paraf etmek olacağını vaat etmiş ve göreve geldikten bir ay sonra Vilnius zirvesine bizzat katılarak "Rusya'nın adamı değilim" mesajı vermişti.

Moldova'da ise durum farklı. Toplum da Avrupa Birliği'ne entegrasyon konusunda görüş birliği mevcut değil. İktidarda bulunan liberal demokratlar AB'ye entegrasyonu desteklerken muhalefet Rusya güdümündeki Gümrük Birliği'ne üyeliği ve Moskova'ya yakınlaşmayı savunuyor. Eski Devlet Başkanı Vladimir Voronin liderliğindeki Komünist Partisi Gümrük Birliği'nin Moldova için en uygun ittifak olacağını düşünüyor. Rusya'nın kontrolündeki Transdinyester'de AB'ye entegrasyon tartışma konusu bile değil. Ayrılıkçılar, zaten kendilerini Moldova'nın değil, Rusya'nın bir parçası olarak görüyor. Aynı şey, ülkenin güneyinde bulunan Gagauz Özerk Cumhuriyeti yönetimi için de geçerli. Gagauz Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal "biz Rusya yanlısı bir bölgeyiz" diyor ve Moldova'nın AB'ye entegrasyonu seçmesi durumunda özerk cumhuriyetin kendi yolunu belirleyeceğini - yani bağımsızlık ilan ederek Gümrük Birliği'ne gireceğini bildiriyor. Ayrılıkçı eğilim sadece Transdinyester ve Gagauzya ile de sınırlı değil. Moldova'nın Kişinev'den sonraki ikinci büyük kentinde - Rusların çoğunlukta olduğu Beltsı'da (Balçi) da Rusya'nın etkisi ve ayrılıkçı eğilim çok güçlü.

Riski artıran bir diğer faktör ise Moldova'da bu sene yapılacak genel seçim ler. 2009 senesinde Komünist Partisinin 8 yıllık iktidarına son veren devrimle yönetime gelen liberal demokrat koalisyon bu seçim lerde zorlanacak gibi görünüyor. Amerika n Ulusal Demokrasi Enstitüsü (NDİ) tarafından yaptırılan son anketlere göre, bugün seçim olsaydı, parlamentodaki yerler liberal demokrat partilerle komünistler arasında tam eşit şekilde bölünmüş olurdu. Romanya sosyolojik araştırma servisi İMAS'ın yaptığı kapalı ankete göre, bugün ülkede %6'lık barajı Komünist, Liberal Demokrat, Demokrat ve Liberal partileri geçebilir. Ankete katılanların %33'ü komünistleri, %17'i liberal demokratları, %7'si demokratları, %6'sı ise liberalleri destekleyeceğini bildirirken, tercihini belirlemeyenlerin oranının %24 olduğu kaydedildi. Bunun yanı sıra, %8'lik bir kesimin de komünistlerle ittifak yapma olasılığı yüksek küçük sol partileri desteklediği görüldü.

Bu sonuç 2009 seçim lerinde oyların tekrar sayılmasının ardından komünist yönetimi çok küçük farkla mağlup eden liberal demokrat ittifakın genel seçim de zorlanacağını gösteriyor. Liberal demokratlar, ekonomik durumu ağır, gülcü komünist muhalefete sahip, halk ının bir kısmı Rusya'da çalışmak zorunda olan, Rusya'nın etkisinin çok güçlü olduğu ve toprak bütünlüğü sorunuyla karşı-karşıya olan bir ülkede iktidarda bulunmanın dezavantajını yaşıyor. Rusya'nın seçim lerde komünistlerin ve diğer Moskova yanlılarının iktidara gelmesi için elinden geleni yapacağı kimsede kuşku doğurmuyor.

BATI, MOLDOVA'DA ELİNİ ÇABUK TUTMAK ZORUNDA

Öte yandan Kırım'ın işgalinin ardından Ukrayna ile Rusya arasında derinleşen uçurum nedeniyle Kremlin'in Moldova'ya yönelik planlarının erkene alınması olasılığı artmış durumda. NATO yetkilileri, Moskova'nın Ukrayna'dan sonraki hedefinin Moldova olduğunu bildiriyor. Moldova yetkilileri de aynı görüşte. Başbakan Yuri Lyanke, geçtiğimiz günlerde Reuters'a yaptığı açıklamada Kırım senaryosunun Transdinyester'de tekrarlanması olasılığından endişe ettiklerini söyledi. Lyanke, Transdinyester liderlerinin böyle bir karar almayacağını umduklarını bildirdi, bu olasılığa karşı bazı planlarının olduğunu söyledi, ancak Rusya'nın müdahale etmesi durumunda buna direnecek güçlerinin de olmadığını vurguladı. Bunun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son yıllarda ilk kez Transdinyester konusunu gündeme getirdi. Putin, 29 Mart'ta ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon konuşmasında "200 bin Rus vatandaşının yaşadığı Trandinyester'in neredeyse ablukada olmasından" rahatsızlık duyduklarını söyledi. Putin'in söylediklerini Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tamamladı. Kişinev'le Ukrayna'nın yeni yönetiminin Transdinyester'i tamamen bloke ettiğini söyleyen Lavrov, ABD ve AB'yi Transdinyester için dayanılmaz şartlar oluşturmakla suçladı. Lavrov, Moldova ile ortaklık anlaşması imzalamaya hazırlanan AB'nin de, Kişinev'in de Transdinyester'i düşünmediklerini söyledi. Rus Bakan, bu konuda Batı ile ciddi konuşacaklarını bildirdi ve "bunlar tarihten ders almıyorlar" diye satır arası tehditte bulunmayı da ihmal etmedi.

Bu olasılık, Vilnius zirvesi öncesinde Ukrayna konusunda ciddi hesap hataları yapan Batı'yı elini daha çabuk tutmaya zorluyor.

Son günlerde Moldova, Batılı siyasilerin en uğrak mekanı haline gelmiş durumda. Polonya Başbakan ı Donald Tusk, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ve Pentagon yetkilileri, Kanada ve Romanya dışişleri bakanları, Avrupa Birliği yetkilileri bir-birinin ardınca Kişinev'e gidiyor. Çünkü Moldova, Rusya'nın Ukrayna'dan sonraki ilk hedefi olduğu gibi, Batı'nın da Ukrayna'dan sonraki ilk umudu. AB, Doğu Ortaklığı zirvesinde Moldova ve Gürcistan'la ortaklık anlaşmalarını paraf ederek, yeni komşuluk politikasının iflas etmediğini kanıtlamaya çalıştı. Ancak bunun yeterli olmadığının her kes farkında ve Moldova (hem de Gürcistan) ile ortaklık anlaşmalarının imzalanması Doğu İşbirliği hedefinin yaşayabilmesi için hayati önem arz ediyor. Ukrayna'da yaşanan devrimin ardından Brüksel elini çabuk tutması gerektiğinin farkına varmış görünüyor. Rusya'nın Ukrayna'daki gibi bir "operasyon" yapmamasının tek yolu bir an önce Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'la ortaklık anlaşmasını imzalamak - Batı bunun farkında. İşte bu nedenle de Brüksel, ortaklık anlaşmalarını imzalamak için daha önce öne sürdüğü şartların önemli kısmından vazgeçiyor. AB, Yanukoviç döneminde ortaklık anlaşmasının siyasi bölümünü imzalayıp ekonomi bölümünü sonraya erteleme teklifini kabul etmemişti - Rusya'nın Ukrayna'ya açık müdahalesinin ardından daha önce reddettiği teklifi kendisi sundu ve siyasi bölümü imzaladı. Aynı şekilde Gürcistan'da anlaşmanın imzalanması için görülmesi gereken çok iş olmasına rağmen, Brüksel bunlara göz yumuyor. Aynı şekilde Moldova'nın paraf aşamasından sonra talep edilen birkaç önemli reformun gerçekleştirilmemiş olmasını da görmezden geliyor. Daha önce Gürcistan ve Moldova ile ortaklık anlaşmalarının eylül ayında imzalanması planlanıyordu. Ardından Brüksel imzaların ağustosta atılabileceğini açıkladı. Sonra AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso AB'nin imza törenini haziran ayına alma kararına vardığını açıkladı. Ve nihayet geçtiğimiz günlerde Kişinev'de bulunan AB-Moldova İşbirliği Komisyonu Başkanı Monica Macovei AB'nin nisan ayında ortaklık anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu bildirdi.

MOLDOVA'NIN İMZASI AB İÇİN ŞEREF MESELESİ

Öte yandan, AB, Ukrayna'da yaptığı hatayı Moldova'da tekrarlamaması gerektiğini de anlamış gibi görünüyor. Ukrayna ile görüşmelerde sadece siyasi blokla ilgili görüşmelerde bulunup, her hangi somut ekonomik yardım vaadinde bulunmayan ve Yanukoviç iktidarına sağlam bahane veren AB ve ABD Moldova'da farklı taktik izliyor. Mart sonunda Kişinev'de bulunan Victoria Nuland, Moldova'ya sınır güvenliğini sağlamak için ek 10 milyon dolar yardımda bulunacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Moldova Başbakan ı Yuri Lyanke, Polonya'nın Kişinev'e uygun şartlarla 100 milyon dolar uzun vadeli kredi vereceğini açıkladı. Bunun yanı sıra, Polonya'nın Moldova'nın tarım bölgelerinin kalkınması için merkezler oluşturmak amacıyla 2014-2020 seneleri arasında 22 milyon Euro para verme taahhüdünde bulunduğu biliniyor. Ayrıca, Varşova, Moldova Kamu Televizyon unun stüdyolarının modernizasyonu için de 132 milyon Euro 'luk yardımda bulunacak. Polonya, Doğu İşbirliği programının ortaya çıkması için girişimde bulunan ve eski Sovyet ülkelerinin Rusya'nın etkisinden kurtulmasını isteyen ülkelerin başında geliyor. Varşova'nın ve bütünlükte AB'nin Azerbaycan, Ermenistan ve Belarus'la ilgili umutları çok fazla değil. Bu nedenle özellikle Kiev'de yaşananlardan sonra Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın AB ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşmasına imza atması Polonya için bir nevi şeref meselesine dönüşmüş durumda. Moldova yönetimi için ise AB ile tarihi anlaşmayı imzalamak bir nevi güvenlik garantisi. Liberal demokrat koalisyon, Transdinyester'i ve Gagauz Özerk Cumhuriyeti'ni kaybetme riskini bile göze alarak AB ile ortaklık anlaşmasını imzalama niyeti sergiliyor. Ve görünen o ki, başka şansı da yok.

Kaynak: TRT Türk

Kaynak: habername.com

İLGİLİ HABERLER

IŞİD'i Rus savaş uçaklarıyla vuracak

Irak'ın Rusya'dan sipariş ettiği Sukhoi tarzı savaş uçaklarının ilk teslimatının HİT: 1 (0)
IŞİD'i Rus savaş uçaklarıyla vuracak

El Kaide’ye operasyon: 19 ölü

Pakistan ordu güçleri, Kuzey Veziristan bölgesinde El Kaide üyelerine operasyon HİT: 1 (0)
El Kaide’ye operasyon: 19 ölü

İsrail şimdiden Ürdün'ün derdine düştü

IŞİD'in Irak ve Suriye'de işgaller yaparak ilerlemesiyle birlikte, İsrail Irak'a HİT: 1 (0)
İsrail şimdiden Ürdün'ün derdine düştü

IŞİD'den ceset üzerinde zafer pozu

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren IŞİD'den yine dehşete düşüren görüntüler ortaya HİT: 2 (0)
IŞİD'den ceset üzerinde zafer pozu

Yunanistan’da DHP-C operasyonu: 3 Türk gözaltında

Yunanistan’da terör şubesi polisleri Atina şehir merkezindeki Eksarhia bölgesinde bir HİT: 1 (0)
Yunanistan’da DHP-C operasyonu: 3 Türk gözaltında

Rusya Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmeye hazır

Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmeye hazır HİT: 1 (0)
Rusya Kırım Tatarlarının sorunlarını çözmeye hazır

  Hindistan'da aynı gün ikinci bina çökmesi: 12 ölü

  Hindistan'ın aynı gün ikinci bir binanın daha çökmesi sonucu iki HİT: 1 (0)
  Hindistan'da aynı gün ikinci bina çökmesi: 12 ölü

  Nijerya'da Boko Haram'a operasyon: 52 ölü

  Nijerya güvenlik güçlerinin düzenlediği baskında 50 Boko Haram üyesi öldü HİT: 1 (0)
  Nijerya'da Boko Haram'a operasyon: 52 ölü

  Halep'te bombaların gölgesinde Ramazan

  Suriye'de ordunun, Halep kentinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere varil bombasıyla saldırması HİT: 2 (0)
  Halep'te bombaların gölgesinde Ramazan

  İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman: Bağımsız Kürdistan kaçınılmaz

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt HİT: 1 (0)
  İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman: Bağımsız Kürdistan kaçınılmaz

  İletişimde şikayetler 10 güne kadar çözülecek

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, telefon ve internet hizmetlerindeki HİT: 1 (0)
  İletişimde şikayetler 10 güne kadar çözülecek

  1. Dünya Savaşı'nın ilk kurşunu bugün sıkıldı

  20. yüzyılın ilk büyük felaketi olarak kabul edilen Birinci Dünya HİT: 1 (0)
  1. Dünya Savaşı'nın ilk kurşunu bugün sıkıldı

   Irak'ta büyük operasyon başladı

   Irak ordusunun, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve bazı silahlı HİT: 2 (0)
   Irak'ta büyük operasyon başladı

   Şincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde oruç tutmak yasaklandı

   Şincan-Uygur Özerk Bölgesinde memurların ve öğrencilerin oruç tutmalarının yasaklandı. HİT: 2 (0)
   Şincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde oruç tutmak yasaklandı

   Barzani'den cephedeki peşmergelere ziyaret

   IRAK Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, IŞİD krizi nedeniyle HİT: 1 (0)
   Barzani'den cephedeki peşmergelere ziyaret

   "Kış Uykusu"na iki haftada "rekor" seyirci

   Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazanan filmi HİT: 1 (0)
   "Kış Uykusu"na iki haftada "rekor" seyirci

   "Bilinmeyen numaralara" 15,5 milyon lira ödedik

   Türkiye'de vatandaşlar, "bilinmeyen numaraları" öğrenmek için bu yılın ilk çeyreğinde HİT: 1 (0)
   "Bilinmeyen numaralara" 15,5 milyon lira ödedik

   İslam dünyası ramazana kan ve gözyaşıyla girdi

   Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan Müslümanlar, İslam dünyasının içinde HİT: 2 (0)
   İslam dünyası ramazana kan ve gözyaşıyla girdi
    • Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti
    • Gözaltına almak isteyen polise saldırı Gözaltına almak isteyen polise saldırı
    • İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor
    • Balyoz’da ilk istifa Tümamiral Bener'den Balyoz’da ilk istifa Tümamiral Bener'den
    • 'Eşek nerede internet orada' 'Eşek nerede internet orada'
    • FIFA'dan Hajrovic'e geçici lisans izni FIFA'dan Hajrovic'e geçici lisans izni
    • Ramazan’ın ilk gününde yok sattı ! Ramazan’ın ilk gününde yok sattı !
    • Kapkaçılar hafızasını çaldı! Kapkaçılar hafızasını çaldı!
    • 60 derece sıcakta oruç 60 derece sıcakta oruç
    • 45 yaşındaki Dilek Bozoğlan'ın midesinden 5 kilo kitle çıktı 45 yaşındaki Dilek Bozoğlan'ın midesinden 5 kilo kitle çıktı
    • Cumhurbaşkanlığı Forsu'na iade-i itibar Cumhurbaşkanlığı Forsu'na iade-i itibar
    • Şoförlere Ramazan ve sıcak uyarısıHİT: 1 Şoförlere Ramazan ve sıcak uyarısı (0)
    • Soma maden işçilerinin aileleri için konut yaplacak!HİT: 1 Soma maden işçilerinin aileleri için konut yaplacak! (0)
    • Kırlangıçlara 5 yıldızlı korumaHİT: 2 Kırlangıçlara 5 yıldızlı koruma (0)
    • Adrasan'da orman yangını çıktı
    • Türk bayrağını indiren kişi vuruldu SON DAKİKA
    • İstanbul'da Türk bayrağını indiren Ali Ocgun isimli şahıs vuruldu
    • Antalya Kumluca'da orman yangını
    • O efsane isim Kurtlar Vadisi'ne dönüyor
    • Bayrak indirme olayında yaşananlar kamerada
    • LYS Türkiye birincisinin hedefi tıp okumak
    • İstanbul'da Türk bayrağını indiren kişi vuruldu
    • Dünya ülkeleri Ramazan'a hangi gün girecek
    • Serdar Ortaç: Ahmet Kaya'ya çatal attıysam elim kırılsın
    • Bu İlde Ramazan Davulu Çalmak Yasaklandı
    • Türkiye'nin ilk yerli tırı Van'da yapıldı
    • 36 bin öğretmen atanacak
    • Kapkaçılar hafızasını çaldı!
    • AABK: Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek vermeyeceğiz
    • 'Allahu ekber' dedikten sonra yolculara saldırdı
    • Tahrik gücü yüksek saldırı
    • Danıştay: Esastan karar ver
    • Sarıyer'de bir banka soyuldu.
    • Türkiye’den çalınan 500 otomobil Suriye’ye gitmiş
    • Suarez öyle bir bahane buldu ki!
    • Bayrak indirme olayında yaşananlar kamerada
    • Fethipaşa Korusu üseyin Avni Paşa köşkünde yangın çıktı
    • İnceboyun mevkiinde kızıl çam ormanı yanıyor
    • Kızılay'da uyuşturucu karşıtı eylem
    • Almanya kampı kadrosu belli oldu
    • Mardin'de elektirik terörü
    • Tugay Kerimoğlu'ndan buruk veda
    • 28 Şubat Davası'nda flaş gelişme
    • Büyük kriz! Beşiktaş ile Kazan anlaşamadı!
    • Bodrum'da darp edilen hostes tedavi altında
    • Tuba Dural canlı yayında mikrofonun azizliğine uğradı
    • Rekorla gelen altın madalya
    • Bakanlar 301 şehidin aileleriyle iftar açtı
    • Bahçeli’den ’bayrak’lı Ramazan mesajı
    • Serena'dan Wimbledon'a erken veda
    • Belki de futbol tarihini değiştirdi!
    • Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti
    • Başbakan Erdoğan Sultanahmet'te halkı selamladı
    • Kolombiya-Uruguay / CANLI
    • Brezilya elenmenin kapısından döndü
    • Erdoğan ilk iftarını İstanbul'da açtı
    • Erdoğan İslam dünyası için dua etti
    • IŞİD'i Rus savaş uçaklarıyla vuracak
    • Dünya Kupası'nda Brezilya Şili'yi penaltılarla yendi
    • GÜNCEL HABER
    • Tuba Dural canlı yayında mikrofonun azizliğine uğradı Tuba Dural canlı yayında mikrofonun azizliğine uğradı
    • Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti Öğrenciyle mesajlaşma mesleğinden etti
    • Başbakan Erdoğan Sultanahmet'te halkı selamladı Başbakan Erdoğan Sultanahmet'te halkı selamladı
    • Metin Feyzioğlu eşinden boşandı Metin Feyzioğlu eşinden boşandı
    • Gözaltına almak isteyen polise saldırı Gözaltına almak isteyen polise saldırı
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    İkinci el otomobile "sanal zam"
    İkinci el otomobile "sanal zam"
    ÖTV ve kur artışlarının 2014 model otomobillere yansımasının ardından yükselişe
    Ajanslar