Yeni bir barış anlayışını Ortadoğu'ya egemen kılacağız

Yeni bir barış anlayışını Ortadoğu'ya egemen kılacağız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "CHP olarak iktidara geldiğimizde bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayacağız, yeni bir barış anlayışını Ortadoğu'ya egemen kılacağız" dedi.

30 Kasım 2014, Pazar - 13:56
HİT: 4(0)ADANA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bölge toplantısında, Adana'nın tarihi ve kültürüyle sadece bu bölgeye değil Türkiye'ye örnek kentlerden birisi olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir kişinin elindeki gazete kupürünü kürsüye bırakarak "ön seçim istiyoruz" demesi üzerine, "Bunu getiren arkadaş, bunu buraya getiren arkadaş CHP'li değil, AKP militanı herhalde. Kimseye bu partide kişisel şov yaptırmayacağım. Bu partiye demokrasiyi getiren kişiyi, genel başkan seçimi, yüzde 33 cinsiyet kotası, yüzde 10 gençlik kotası dahil hiçbir partide olmayan demokrasi kültürünü bu partiye getirdik, daha da getireceğiz" diye konuştu.

Adana'dan sonra İzmir'de bölge toplantısı yapacaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, böylece 81 ili tamamlamış olacaklarını kaydetti.

KıIıçdaroğlu, Adana'nın son 12 yılda iktidar partisine en büyük katkıyı yapan illerden biri olduğunu anlatarak, bu yıllarda kentin kan kaybettiğini, fabrikaların kapandığı ve işsizliğin arttığını savundu.

CHP olarak işsizlik manzarasını içlerine sindiremediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İşsizliği bu topraklarda, sadece Anadolu'da değil bütün Türkiye'de yenmek benim boynumun borcudur. Diyorlar ki 'işsizliğini nasıl önleyeceksin?' Bunun dünyada bilinen bir yolu var. Yatırım yapacaksınız, üreteceksiniz, ürettiğinizi satacaksınız, gelir elde edeceksiniz. Yeniden fabrikalar kuracaksınız. Ürettiğin malın ne olduğunu bileceksiniz, dünyadaki gelişmeleri izleyeceksiniz. Eğer siz bunları politikanızın ana ekseni haline getirmezseniz büyüyemezsiniz. Eğer siz ekonomiyi sıcak paraya teslim etmişseniz 'dışarıdan para gelecek biz onunla idare edeceğiz' o zaman işsizliğin önüne geçemezsiniz. O nedenle bizim birinci hedefimiz üreten, çalışan, alın teri döken, herkesin kazandığı, zengin, onurlu Türkiye. İstediğimiz bu ve bunu yaratacağız."

Hükumeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "Onların çocuklarının iş sorunu var mı? Hiçbirinin iş sorunu yok. Onlar çalışmıyorlar. Zaten gerek de duymuyorlar. Çünkü yatak odaları var, odalarda boy boy para kasaları var, içinde dolar ve avrolar var. Peki gariban Mehmet efendinin oğlunun odasında ne var? Bir tane yerde kilim var yok, iş arıyor. Fabrika kuracağı yerde kendisine bin odalı saray yapıyor. O kaçak saray haram saraydır, helal parayla yapılmış haram saraydır" şeklinde konuştu.

Hükumete eleştiri

Kılıçdaroğlu, hükumetin vaatlerini yerine getirmediğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Yalan ruhlarına işlemiş bunların. Yalan üzerine inşa ediyorlar gelecekleri. O zaman hepimizin oturup düşünmesi lazım. Sadece CHP'liler düşünmeyecek, çocuğu işsiz olan ana baba, üniversiteyi bitirmiş atama bekleyen öğretmenler, hukuk fakültesini bitirmiş 'ne olacağım?' diye gezen de düşünecek. Yeni bir arayışına gireceğiz. Eğer 'Türkiye iyi yönetiliyor' diyorsan git oyunu ver. Hayır, 'Türkiye iyi yönetilmiyor benim, çocuğumun, esnafın, çiftçinin sorunu var' diyorsan oturup düşüneceksin. Ben sadece saygıdeğer yurttaşlarımdan düşünmelerini istiyorum. Özellikle de Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarımdan düşünmelerini istiyorum. Elini vicdanına koy, etrafına, komşularına, yakınlarına, mahallene bak ve şu soruyu kendine sor, 'Bu kadar dert varken bin odalı saray o adam için hak edilen bir saray mıdır değil midir?' Bunun kararını önce vicdanında ver. Vicdanın buna isyan ediyorsa, helale ortak olacaksın, harama değil. Helale ortak olmanın yolu, geleceksin CHP'ye adam gibi oy vereceksin, biz seni başımızın üstünde taşıyacağız."

"Bİzim için yandaş yok bizim için vatandaş var"

CHP iktidarında ayrılık gayrılık olmayacağını bildiren Kılıçdaroğlu, "Hangi partiye oy veriyorsa versin çocuğu işsiz olan her babanın, annenin derdi bizim derdimiz olacaktır. Bizim için yandaş yok bizim için vatandaş var. Biz vatandaşı başımızın üstünde taşıyacağız" dedi.

Kılıçaroğlu, dış politikanın ülkelerin menfaatleri üzerine inşa edildiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Ortadoğu'ya bakın kan gölüne dönmüş durumda. Bizim Suriye ile ne alıp veremeyeceğimiz var. Neden Suriye, Irak, Mısır, İran, AB ile kavga ediyoruz. Kavganın yarar getirdiği bir düzen dünyada görülmemiştir. Eğer siz dış politikanızı ülkenin çıkarları üzerine inşa etseydiniz bugün Ortadoğu'da 3 büyük başkentte bizim büyükelçiliğimiz olurdu. Türkiye Mısır'a büyükelçi göndermek istiyor, Mısır, 'hayır' diyor. Ortadoğu'nun en kilit devletlerinden biridir Mısır. Neden bu kavga? Efendim 'orada darbe oldu biz darbecileri istemiyoruz...' Peki kardeşim madem bu kadar net bir tutumun var Ömer El Beşir gibi yüzbinlerce kişiyi katleden bir darbeciyi neden kırmızı halılar içerisinde Çankaya Köşkü'nde kabul ettin? Demokrasiyi elbette talep edebiliriz. Ama Mısır'ın sorununu Mısır halkı, Irak'ın sorununu Irak halkı, Suriye'nin sorununu da Suriye halkı çözecek. Biz hem barıştan, hem demokrasiden, hem insan haklarından yana tavır almak zorundayız. Bizim hedefimiz budur. Siz herkesle kavga ederseniz malınızı kime satacaksınız. Herkes mağdur durumda. Faturayı kim ödüyor, Davutoğlu mu ödüyor? Hayır onun da keyfi yerinde ayakları yere basmıyor. Faturayı bu ülkenin çiftçisi, emeklisi, sanayicisi, bütün yurttaşları ödüyor. Yanlış dış politikanın faturasını ödüyor. CHP olarak iktidara geldiğimizde bütün komşularımızla barış içerisinde yaşayacağız, yeni bir barış anlayışını Ortadoğu'ya egemen kılacağız. Hiçbir ülkenin iç işine müdahale etmeyeceğiz. Yani tırlarla silah göndermeyeceğiz. Yani Müslümanın, Müslümanı katletmesi için silahları Türkiye'den göndermeyeceğiz. O kapıları kapatacağız artık."

Kılıçdaroğlu, Suriye'de akan kanın akrabalarının Türkiye'de olduğunu anlatarak, Türkiye'nin ise tarafların eline silah verdiğini iddia etti.

"Yargıçsan yargıçlığını bileceksin"

Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık operasyonlarına dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"Devletin nasıl soyulduğuna hep beraber tanık olduk. Bir hükumet devleti nasıl soyar? 17-25 Aralık yolsuzlukları... Şimdi de karar almışlar mahkemeden 'mecliste görüşmeler var, soruşturma komisyonu görev yapıyor, buradakiler basına kapalı olsun, basın bunları yazmasın, yasak getirelim' mahkemeden karar çıkarıyorlar. O yasak kararını veren hakime soruyorum, sen acaba yolsuzluk yapanların hamisi misin o kararı verirken, sen nasıl o kararı verirsin? TBMM'nin iradesine nasıl ipotek koyarsın? Yargıçsan yargıçlığını bileceksin. Oturuyor bir adam komisyondan karar alınmadan kendi başına yazı yazıyor, 'efendim buradaki ifadeler dışarı sızmasın' diye. Diğer davalar görüşülürken aklınız başınızda değilmiydi sizin? O zaman yayın yasağı yoktu, isteyen istediğini yazabiliyordu. Bakın uçak yolsuzluğu oldu, Japonya yargılamaları televizyondan yayınladı. İbreti alem olsun kimse yolsuzluk yapmasın diye. Siz yolsuzluk yapanları koruyorsunuz. Davutoğlu'nun bir danışmanı var sayın Mahçupyan, diyor ki 'İslami kesimin en az yarısı bir yolsuzluk olduğuna inanıyor. AKP'ye oy veren İslami kesimin en az yarısı yolsuzluk olduğuna inanıyor.' Şimdi yolsuzluk olduğuna inanıp Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy veren, İslami kesim olarak kendisine tanımlayan yurttaşlarıma sesleniyorum, kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu babam, annem öğretti bana. Eminim senin annem baban da sana öğretmiştir. O zaman yolsuzluk olduğuna inanıyorsan neden hala Adalet ve Kalkınma Partisi'ne sempati duyuyorsun. Eğer Adalet ve Kalkınma Partisi'ne hala sempati duyuyorsa senden bir istirhamım var, kendini Müslüman olarak tanımlama, başka birşey olarak tanımla. Benim bildiğim Müslümanlıkta kul hakkı yemek en büyük günahtır. Şunu açık ve net söylüyorum, biz kul hakkı yemiyor, yolsuzluk yapmıyor, insanın parasını pulunu çalmıyor, hazineyi soymuyor, her kuruşun hesabını vermeyi namuslu görev kabul ediyoruz. O zaman ben düşünüyorum bunları söylüyorum sen de düşün sandığa öyle git. 'Kime oy vereceksin otur düşün' diyorum."

Türkiye'nin iyi yönetilmediğini, dünyanın da bunu bildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, yeni yasaların gündeme geldiğini söyledi.

Elektrik kesintisi

Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında, salonda 10'ar saniye aralıklarla yaklaşık 20 kez elektrik kesintisi yaşandı. Kılıçdardoğlu, kesintiler nedeniyle konuşmasına yaklaşık 15 dakika ara verdi.

Muhabir: Volkan Kaşik-İbrahim Erikan

Kaynak: www.aa.com.tr

İLGİLİ HABERLER

Vestel Venüs 5,5 V akıllı telefonun özellileri ve fiyatı

Vestel’in Türkiye’de tasarladığı ve üretimini gerçekleştirdiği Vestel Venüs 5,5 V, HİT: 1 (0)
Vestel Venüs 5,5 V akıllı telefonun özellileri ve fiyatı

Galaxy S6'nın gövdesi mi?

Galaxy S6 hakkında şimdiye kadar kulağımıza fısıldananlarla yetindik; cihazın neye HİT: 2 (0)
Galaxy S6'nın gövdesi mi?

2014 önemli teknolojik buluşlara sahne oldu

Dünya genelindeki bilimsel laboratuvarlarda, 2014 yılında tıp, elektronik, fizik ve HİT: 3 (0)
2014 önemli teknolojik buluşlara sahne oldu

İlk milli uydu uzaydaki 2. yılını tamamladı

İlk Milli Keşif-Gözetleme Uydusu Göktürk-2, dünya etrafındaki kutupsal yörüngesinde 2. HİT: 3 (0)
İlk milli uydu uzaydaki 2. yılını tamamladı

Altan Tan'dan AK Partili vekile çocuk yanıtı!

Selahattin Demirtaş'ı çocukları üzerinden eleştiren AK Partili Cuma İçten'e yanıt HİT: (0)
Altan Tan'dan AK Partili vekile çocuk yanıtı!

Selfie tutkunlarına müjde

Selfie müptelalarını sevindirecek bir telefon kılıfı raflardaki yerini aldı. HİT: 1 (0)
Selfie tutkunlarına müjde

  Beyindeki navigasyon sistemi bulundu

  Yeni bir araştırma, insan beynindeki konum belirleme sisteminin nerede olduğunu HİT: 1 (0)
  Beyindeki navigasyon sistemi bulundu

  Lenovo 46 gün pil ömrüne sahip akıllı telefon üretti

  Çin merkezli teknoloji üreticisi Lenovo kullanıcılarına sunduğu yeni akıllı telefonuyla HİT: 1 (0)
  Lenovo 46 gün pil ömrüne sahip akıllı telefon üretti

  Rusya Facebook'u sansürledi

  İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Telegraph, Rusya'nın sosyal paylaşım sitesi Facebook'u HİT: 3 (0)
  Rusya Facebook'u sansürledi

  2014 yılında önemli 10 teknolojik buluş!

  Dünya genelindeki bilimsel laboratuvarlarda, 2014 yılında tıp, elektronik, fizik ve HİT: 3 (0)
  2014 yılında önemli 10 teknolojik buluş!

  Rusya'dan Facebook sayfasına yasak

  İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Telegraph, Rusya'nın sosyal paylaşım sitesi Facebook'u HİT: 2 (0)
  Rusya'dan Facebook sayfasına yasak

  KYK'de en uzun gece yaşanıyor

  Kuzey Yarım Küre'de bugün en uzun gece ile en kısa HİT: 2 (0)
  KYK'de en uzun gece yaşanıyor

   Mardin'de askeri araca mayınlı tuzak! 6 asker yaralı

   Mardin Bagok Dağı'nda bomba patladı. Gelen ilk bilgilere göre, devriye HİT: (0)
   Mardin'de askeri araca mayınlı tuzak! 6 asker yaralı

   Avrupa hatadan döndü

   Hamas Siyasi Büro Üyesi Merzuk, Hamas'ın terör örgütü listesinden çıkarılmasını, HİT: 2 (0)
   Avrupa hatadan döndü

   Beyindeki navigasyon sistemi bulundu

   Yeni bir araştırma, insan beynindeki konum belirleme sisteminin nerede olduğunu HİT: 3 (0)
   Beyindeki navigasyon sistemi bulundu

   Samsung Galaxy Edge satışa çıktı

   Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un ilk olarak Güney Kore'de satışa HİT: 2 (0)
   Samsung Galaxy Edge satışa çıktı

   Google sürücüsüz araçları beş yıl içinde hazırlayacak

   Son dönemde sürücüsüz otomobil projesine ayrı bir önem gösteren Google, HİT: 1 (0)
   Google sürücüsüz araçları beş yıl içinde hazırlayacak

   Selfie için özel akıllı telefon kılıfı üretildi

   Selfie müptelalarını sevindirecek bir akıllı telefon kılıfı raflardaki yerini aldı. HİT: 1 (0)
   Selfie için özel akıllı telefon kılıfı üretildi
    • Güdük Necmi'den kötü haber! Güdük Necmi'den kötü haber!
    • UEFA bir takımımızı men etti! UEFA bir takımımızı men etti!
    • Başbakan'dan Gülen açıklaması! Başbakan'dan Gülen açıklaması!
    • Başbakan'dan önemli açıklamalar Başbakan'dan önemli açıklamalar
    • 4 eski bakanla ilgili kritik açıklama 4 eski bakanla ilgili kritik açıklama
    • Komisyon kararını 5 Ocak'a erteledi Komisyon kararını 5 Ocak'a erteledi
    • BBP o iddiaları yalanladı BBP o iddiaları yalanladı
    • Turabi'den bomba sözler! Turabi'den bomba sözler!
    • Suriyeli kızı hüngür hüngür ağlattılar! Suriyeli kızı hüngür hüngür ağlattılar!
    • Tanju Çolak'tan Jet Fadıl açıklaması Tanju Çolak'tan Jet Fadıl açıklaması
    • Babasını uyurken kalbinden bıçaklayarak öldürdü Babasını uyurken kalbinden bıçaklayarak öldürdü
    • Üniversite öğrencisi Behiye Kır'dan 16 gündür haber yokHİT: 2 Üniversite öğrencisi Behiye Kır'dan 16 gündür haber yok (0)
    • Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması!HİT: 1 Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması! (0)
    • Meclis'te 4 eski bakan için kritik saatlerHİT: 1 Meclis'te 4 eski bakan için kritik saatler (0)
    • Suriyeliler için günlük 1 milyon ekmek çıkıyor
    • Asgari ücret 2015 zammı ne kadar oldu?
    • Netanyahu: İki koldan saldırıya uğruyoruz!
    • Polisler 15 kilo esrarı bakın nerede buldu!
    • Emekli maaşları 2015'te ne kadar yatacak?
    • Sakarya'da HDP İl Başkanlığı'na benzinli saldırı
    • Geleceğin astronotlarını Fenerbahçeli yapıyor!
    • Ev alacaklara devlet teşviği verilecek
    • Beşiktaş kupa maçını nerede oynayacak?
    • Irak ordusu Vefa beldesini geri aldı
    • Irak ordusu, IŞİD'in kontrolündeki Vefa beldesini geri aldı
    • Filistin'i devlet olarak tanımayın
    • Bakan Yıldız: Beraber yemek yerdik, aldatıldık
    • Aksaray'da silahlı kavga!
    • Barcelona'nın 2. takımı hezimet yaşadı
    • Maltepe’de 5 işçiye 3 gün Noel izni
    • 'Bayat bomba' hastanelik etti
    • Putin'i çileden çıkaracak yazı
    • 2014'ün en önemli 10 keşfi arasına girdi
    • Türkiye'ye güveniyoruz
    • Yüksek Hızlı Tren'de alkol kararı!
    • Feraye ile Zehra'nın şaşırtan benzerliği
    • Dolar Noel tatiline girdi işte son fiyat
    • Türkiye'deki fındık üretimi "Alman çikolatası"nı vurdu
    • Gülen battıkça batıyor
    • Arap vekil: Musul'un sorumlusu Maliki!
    • Mustafa Uğur Yeni Malatyaspor'la yollarını ayırdı
    • ABD'de öldürülen polis memurları için anma
    • Bakan Elvan: Yeniden yapılandıracağız
    • Suudi Arabistan petrolde resti çekti
    • Kaymakamlık binasına silahlı saldırı!
    • Hakkari'de tecavüz davası
    • UEFA'dan Bursaspor'a ceza
    • AB Komisyonu Başkanı'na tebrik
    • Hızlı trende içki servisi kalktı
    • 'Sahte içkileri arkadaşlarla kendimiz içiyoruz'
    • Parkta otururken silahlı saldırıya uğradı
    • Solotürk kokpitinde bir ilk
    • 500 idam mahkumunun infazı planlanıyor!
    • Galatasaray'da Eboue yönetime savaş açtı
    • Breivik yeni terör saldırısı planlıyor!
    • Güdük Necmi'den kötü haber!
    • G.Saray'a Diyarbakır'da çılgın karşılama!
    • Bonzaiden fenalaştı, 22 gün sonra öldü
    • Breivik'in yeni saldırı planlamasından şüpheleniliyor
    • GÜNCEL HABER
    • Kaymakamlık binasına silahlı saldırı! Kaymakamlık binasına silahlı saldırı!
    • Hakkari'de tecavüz davası Hakkari'de tecavüz davası
    • Hızlı trende içki servisi kalktı Hızlı trende içki servisi kalktı
    • 'Sahte içkileri arkadaşlarla kendimiz içiyoruz' 'Sahte içkileri arkadaşlarla kendimiz içiyoruz'
    • Parkta otururken silahlı saldırıya uğradı Parkta otururken silahlı saldırıya uğradı
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    Yalçın Akdoğan o iddiaya ateş püskürdü
    Yalçın Akdoğan o iddiaya ateş püskürdü
    Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Derya Sazak'ın kendisi hakkındaki iddialarına Twitter'dan
    Ajanslar