AA muhabirinin gözaltına alınması gazeteci birliklerini ayağa kaldırdı

AA muhabirinin gözaltına alınması gazeteci birliklerini ayağa kaldırdı

ABD polisinin AA muhabirini ölümle tehdit ederek gözaltına almasına gazeteci birlikleri ve STK'ların tepkisi sürüyor.

22 Ağustos 2014, Cuma - 13:15
HİT: 1(0)







ANKARA

Dünyanın dört bir yanındaki gazeteci birlikleri ve sivil toplum örgütleri Anadolu Ajansı muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın polis tarafından ölümle tehdit edilip gözaltına alınmasını kınadı.

İngiliz Basın ve Yayın Özgürlüğü İçin Kampanya (CPBF) adlı örgütün yetkilisi ve aynı zamanda Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nun (EFJ) Birleşik Krallık ve İrlanda Temsilcisi Barry White, Ferguson'daki olayları takip ederken Şaşmaz'a silah doğrultulmasını ve Şaşmaz’ın ölümle tehdit edildikten sonra gözaltına alınmasını "rezillik" olarak nitelendirdi.

İngiliz Ulusal Gazeteciler Birliği'nin (NUJ) İletişim Sorumlusu Sarah Kavanagh, Şaşmaz'ın ABD polisince ölümle tehdit edilip gözaltına alınmasına ilişkin haberler karşısında şoke olduklarını belirtti.

Rus insan hakları savunucularından Rusya Vicdan Özgürlüğü Enstitüsü Başkanı Sergey Balıhin, ifade özgürlüğünün hakim olduğu bir ülke olarak kabul edilen ABD'de aslında sıcak olaylarda görev yapan gazetecilerin haklarının korunması açısından büyük sorunlar yaşandığını söyledi.

Amerikan modelinin düşünce ve vicdan özgürlüğünün korunması açısından en iyi model olarak kabul edildiğini belirten Balıhin, "Yine de bu model kötünün iyisi. Bu model, hukuk alanında karşılık bulduğu için iyi kabul ediliyor. Fakat uygulamada bu yasaların göründüğü kadar iyi olmadıkları ortaya çıkıyor. Bu nedenle de polisin gazetecinin hayatını tehdit ettiği kötü durumlar yaşanıyor" dedi.

Basın Özgürlüğü ve Gazetecilerin Haklarının Korunması Komisyonu üyesi Daniil Dondurey de Şaşmaz'a yapılanları kınayarak "ABD'de bu gerçek bir tehdit çünkü polislerin silah kullanma hakkı bulunuyor. Bu gazetecinin ciddi tehlike atlattığını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Azerbaycan Basın Konseyi Başkanı Eflatun Amaşov, Şaşmaz'ın gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Amaşov, şunları kaydetti:

"Dünyanın neresinde olursa olsun, görev başındaki gazeteciye yapılan saldırı kınanmalıdır. Gazeteci, haber hazırlarken, haberini gönderirken engellenmemelidir. Biz Azerbaycan Basın Konseyi olarak, AA muhabiri Şaşmaz'a yapılan saldırıyı ve onun gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz. Bu tarz olayları yasa dışı olarak değerlendiriyoruz."

Acilen soruşturma başlatılması çağrısı

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Amerika Sorumlusu Camille Soulier de gazetecilerin bölgede hedef haline gelmesinden endişeli olduklarını belirterek sorumluların cezalandırılması için acilen soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

Bu tür saldırıların cezasız kalması halinde yeniden tekrarlanma ihtimali bulunduğuna dikkati çeken Soulier, Missouri eyaleti polis yetkilileri tarafından imzalanan, gazetecilerin bu tür eylemleri takip ettiği sırada polis tarafından korunmasını öngören anlaşmayı bir kez daha hatırlattı.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Kıdemli Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven M. Ellis, ABD'nin, basın özgürlüğüne saygı göstermesi beklenen rejimlere kötü örnek olduğunu söyledi.

ABD'nin genel olarak ifade özgürlüğünün kalesi olarak anıldığını ve anayasasında yapılan ilk değişiklikle basın özgürlüğü konusunda referans noktası olarak gösterildiğini kaydeden Ellis, şunları söyledi:

"Ferguson'daki görüntüler, devlet kurumlarının bu özgürlüğe olan sadakatlerini sorgulamamıza neden oluyor. Aynı zamanda maalesef dünya genelindeki bazı rejimlerin, gazetecilerin haber yapma ve kamuoyunu bilgilendirme haklarını zayıflatmasına neden olabilecektir."

Gazeteciler özgür ve emniyetli bir şekilde çalışabilmeli

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) de Ferguson'da yaşananlara tepkisini yazılı açıklamayla dile getirdi. AGİT, ABD'den Ferguson'daki gösterilerle ilgili haber yapan gazetecilerin basın özgürlüğüne saygı duymasını istedi.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, Ferguson semtinde patlak veren gösterilerde gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek Amerikalı yetkilileri olayların arkasındaki nedenleri bütün yönleriyle incelemeye davet ederek "Ferguson'daki olaylarla ilgili haber yapan gazetecilerin özgür ve emniyetli bir şekilde çalışabilmelerinin sağlanmasını istiyorum" ifadesini kullandı.

Amerikan polisinin muamelesi utanç verici

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Amerikan polisinin Ferguson’daki olaylarda gazetecilere yönelik muamelesinin "utanç verici" olduğunu belirtti.

IFJ Başkanı Jim Boumelha, yaptığı yazılı açıklamada, silahsız genç Michael Brown’ın öldürülmesini protesto eden Ferguson sakinlerine göz yaşartıcı bomba atan polisin, gazetecilere gözdağı verip yerel haber ekiplerine bölgeyi terk etme emri vererek askeri güç gibi davrandığını ifade etti.

Boumelha, “İşleri Ferguson’da olanları haberleştirmek olan gazetecilerin işlerini yapma özgürlüğüne yönelik utanç verici bir saldırıydı” dedi. Polisin yaklaşımının, “korunması gereken özgür basına yönelik önemli bir tehdit olduğu” da Boumelha’nın vurguları arasında yer aldı.

Yunanistan'dan AA muhabiriyle dayanışma çağrısı

Yunanistan Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Marios Lolos, AA muhabirinin ABD'nin Ferguson semtinde polis tarafından darp edilmesi ve gözaltına alınmasının "kabul edilemez" bir durum olduğunu vurgulayarak AA muhabiriyle dayanışma çağrısında bulundu.

ABD’nin başka ülkelere insan hakları dersi vermeden önce kendi içindeki sorunlara yönelmesi gerektiğini ifade eden Lolos, “Bizde bir deyim vardır; asılmışın evinde ipten söz edilmez. Amerika’nın başka ülkelerin içişlerini karışmayı ve bu ülkelere demokrasi ihraç etmeyi bırakarak kendi demokratik kurallarını keşfetmesi daha doğru olacaktır” diye konuştu.

İletişim Platformu'ndan kınama

İletişim Platformu, Ferguson'daki olayları takip eden AA muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın, polis tarafından ölümle tehdit edilip gözaltına alınmasını kınadı.

İletişim Platformu'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin St. Louis kentindeki Ferguson semtinde silahsız, siyahi bir gencin polis memuru tarafından öldürülmesiyle başlayan olayları takip eden gazetecilere yönelik saldırıların devam ettiği bildirildi.

"Michael Brown'un 9 Ağustos'ta öldürülmesinin ardından başlayan ve hala devam eden gösterileri takip eden 14 gazetecinin gözaltına alındığını öğrenmiş bulunmaktayız" denilen açıklamada, Ferguson'daki olayları izleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz'ın da polis tarafından darp edilerek beş saat gözaltında tutulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu, basın özgürlüğünün açık ihlalidir. Bu şekilde gazeteciler korkutulmak ve görevlerini yerine getirmeleri engellenmek isteniyor. Gazeteciler, tüm dünyanın izlediği Ferguson'daki gelişmeleri takip etmek için oradadır. Polisin, sadece görevlerini yapmaya çalışan gazetecileri taciz etmeye ve gözaltına almaya hakkı yoktur. Gazetecilere yönelik tacizler ve gözaltılar bir an önce sona ermeli. Tüm güvenlik güçleri, gazetecilerin görevlerini yapmalarına izin vermeleri için uyarılmalı. Bir taraftan yaşananları haberleştirmek isteyen gazeteciler gözaltına alınırken diğer taraftan üç maymunu oynayan bazı medya organları bulunmaktadır. Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda Taksim'deki Gezi Parkı'ndaki protestolarla başlayan gösterileri canlı bağlantılarla duyuran CNN'in burnunun dibinde gerçekleşen olayları görmezlikten gelmesi düşündürücüdür. İletişim Platformu olarak polisin basın mensuplarına yönelik bu eylemlerini şiddetle kınıyoruz."erini şiddetle kınıyoruz."

Sert müdahale

ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası, olayların patlak verdiği St. Louis kentinin Ferguson Mahallesi yakınlarında, göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kalmıştı.

Polis tarafından önce ölümle tehdit edilip, yüzüne ve sırtına bastırılarak kelepçe takılan AA muhabiri Şaşmaz, 5 saat hücrede tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

Şaşmaz'a silah doğrultarak, kendisini bir daha görüntülemesi halinde AA muhabirini öldürmekle tehdit etmişti. Çevredeki gazetecilere de ''kaldır ellerini'' ve ''geri çekil'' diyerek silahını doğrultmaya devam eden polis memuru meslektaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırılmıştı. Polis memuru daha sonra açığa alınmıştı.

Muhabir: Meltem Uzun

Kaynak: www.aa.com.tr

İLGİLİ HABERLER

Ünlü İngiliz aktör Attenborough öldü

İngiliz oyuncu, yönetmen ve yapımcı Lord Richard Attenborough, 90 yaşında HİT: 1 (0)
Ünlü İngiliz aktör Attenborough öldü

Yunan gazetesi Davutoğlu'nu "Haftanın Şahsiyeti" ilan etti

Yunanistan’da yayımlanan Eleftheros Tipos gazetesi, AK Parti Genel Başkanı adayı HİT: 1 (0)
Yunan gazetesi Davutoğlu'nu

Balat'ta 4 katlı metruk bina çöktü

Fatih'in Balat Mahallesi'nde 4 katlı metruk bina çöktü. Olayda ölen HİT: 1 (0)
Balat'ta 4 katlı metruk bina çöktü
  • Siirt Valisi'nden açıklama Siirt Valisi'nden açıklama
  • Tematik park Festivali tamamlandı Tematik park Festivali tamamlandı
  • Pehlivanlar hızını alamayınca Pehlivanlar hızını alamayınca
  • Motocross heyecanı Sorgun'da Motocross heyecanı Sorgun'da
  • Çakır’a önemli görev Çakır’a önemli görev
  • Hacıosmanoğlu'ndan heyecanlandıran açıklaması Hacıosmanoğlu'ndan heyecanlandıran açıklaması
  • Toroğlu çıldırdı Toroğlu çıldırdı
  • Dışişleri bakanlığından kınama Dışişleri bakanlığından kınama
  • İstanbul'dan denize açıldılar, aranıyorlar İstanbul'dan denize açıldılar, aranıyorlar
  • Podolski'ye yeni talipler çıktı Podolski'ye yeni talipler çıktı
  • Maliye'de bir ilk! Bakan Şimşek açıkladı Maliye'de bir ilk! Bakan Şimşek açıkladı
  • Zafer bayramı hazırlıkları sürüyorHİT: 2 Zafer bayramı hazırlıkları sürüyor (0)
  • Hepimiz birer ''sessiz çığlık'' olalımHİT: 3 Hepimiz birer ''sessiz çığlık'' olalım (0)
  • Sultanbeyli'de 'sessiz çığlık' yürüyüşüHİT: 4 Sultanbeyli'de 'sessiz çığlık' yürüyüşü (0)
  • Tekirdağ-Çorlu otoyolunda bir otomobil kamyonete çarptı
  • Belediye başkanı buzlu su döktü, Kadir Topbaş'a meydan okudu
  • Aylin Nazlıaka'dan Kadınlar Plajı tepkisi
  • Nusaybin'de beyaz eşya deposu yangını
  • Anne-kız elektrik akımına kapılınca
  • Sultanbeyli'de 'sessiz çığlık' yürüyüşü
  • Fenerbahçe'nin kupa kadrosu açıklandı
  • Ukrayna'ya Vatikan'dan dua
  • Terör örgütünden askeri üsse saldırı
  • Şaşırtan benzerlik: Herkes o sanıyor ama...
  • Cumhuriyet Kupası sahibini buldu
  • Norveç Rusya'nın etkisinde
  • Lucescu fena patladı! Galatasaray...
  • Nüfus cüzdanını kaybedenlere müjde
  • E-5'te can pazarı! 6 yaralı
  • Love, 3'lü takas sonucu Cavaliers'da
  • Samsun Atakum'da 15 kişi boğulma tehlikesi geçirdi
  • Cicişler Ali Ağaoğlu'na meydan okudu İZLE
  • Akdeniz'de 4 büyüklüğünde deprem
  • Çorum'da polisler Ankara havası oynadı
  • Üst üste ikinci galibiyet!
  • Colman'ın Trabzon'u çıldırtan isteği
  • Şampiyonlar Ligi'nde kritik maç Çakır'ın
  • Beşiktaş'a müjde! Wenger yıkıldı!
  • İşte Galatasaray'ın derbi kadrosu!
  • Hükümetin devir-teslim programları belli oldu
  • Başbakanlıktan 'Gizliarşiv' açıklaması
  • İlk lüks otomobil fuarı
  • Tematik park Festivali tamamlandı
  • Sağlıkçılar Samsun'dan
  • Çakar'dan Kütahyalı'ya: Terim'i sen gönderdin
  • Peru'da 7.0 şiddetinde deprem
  • Şanlıurfa'da Suriyeli gerginliği
  • İşte dev derbinin muhtemel 11'leri
  • Şırnak'ta havuza düşen engelli çocuk boğuldu
  • Jermaine Jones'un yeni takımıyla anlaştı
  • İşte Jermaine Jones'un yeni takımı
  • Erdoğan'dan Rusya için tarihi talimat
  • Ordu'da HES inşaatında kaza: 1 ölü
  • Ebola salgını Kongo'ya sıçradı
  • Küçükçekmece'de Suriyeli gerginliği
  • Ünlü İngiliz aktör Attenborough öldü
  • Erdoğan'dan milyar dolarlık talimat
  • Şırnak'ta PKK termik santrale saldırdı
  • O ölümün ardından lig maçları askıya alındı
  • GÜNCEL HABER
  • Erdoğan Gazzeli yaralıları ziyaret etti Erdoğan Gazzeli yaralıları ziyaret etti
  • Dünyayı Ayağa Kaldıracak İddia! Dünyayı Ayağa Kaldıracak İddia!
  • Siirt'te piknikçiler baraj suyuna kapıldı Siirt'te piknikçiler baraj suyuna kapıldı
  • Siirt'te korkunç ihbar! Siirt'te korkunç ihbar!
  • Genel af yerine teminat Genel af yerine teminat
  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
  • RÖPORTAJ
  İngiltere IKBY'ye Güvenlik Temsilcisi atadı
  İngiltere IKBY'ye Güvenlik Temsilcisi atadı
  İngiltere Başbakanlığı, Irak'ın IŞİD'le mücadele çabalarına destek kapsamında IKBY'ye Güvenlik
  Ajanslar