Gözaltına alınan polisler kelepçeyle şov yaptı iddiası

Gözaltına alınan polisler kelepçeyle şov yaptı iddiası

Gözaltına alınan emniyet müdürlerinin polislerden kelepçeyi takmalarını özellikle isteyerek tutanakla taktırdığı iddia edildi.

24 Temmuz 2014, Perşembe - 02:48
HİT: 2(0)Star Gazetesi'nden Helin Şahin'in haberine göre, paralel yapının emniyet teşkilatı içindeki uzantılarının kelepçeli ellerini göstererek şov yaptıkları ve böylece operasyon mağduru olduklarını göstermek istedikleri görüldü.

İstanbul Emniyeti eski TEM Müdürü Yurt Atayün kendilerini gözaltına almayan gelen kolluk görevlilerine “Beni arkadan kelepçeleyin, bunu da tutanağa yazın” dediği belirtilirken, İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer de kameralara kelepçeli ellerini göstererek mağdur gibi görünmeye çalıştığı dikkat çekti.

YILMAZER'DEN SLOGANLI DİRENİŞ

Polis maaşıyla villada yaşayan İstanbul İstihbarat Şubesi eski Müdürü olan ve gazeteci Hrant Dink cinayetinin şüphelileri arasında bulunan Ali Fuat Yılmazer, sağlık kontrolünden çıkartılırken kelepçeli ellerini kameralara gösterip şov yaptı. Emniyette gözaltındayken her ihtiyacı karşılanan Yılmazer, susma hakkını kullandı ancak kameralara kelepçeli ellerini göstererek konuştu. Yılmazer, hastane çıkışında kelepçelenmiş ellerini havaya kaldırıp, gazetecilere bağırdı, görevli polisler, Yılmazer’i arabaya bindirebilmek için sık sık “Müdürüm lütfen” uyarısı yaptı. Ancak Yılmazer kelepçe şovuna “Ne güzel polislik. Şov yapın kardeşim kameralara. Şov yapıyorsunuz ya. Poz verseniz ya” sözleriyle devam etti.

"ELLERİMİ ARKADAN KELEPÇELEYİN"

İstanbul Terörle Mücadele ESKİ Şube Müdürü Yurt Atayün de meslektaşı Yılmazer gibi kelepçe şovu yaptı. Gözaltı işlemini uygulamaya koyan kolluk görevlilerine “Benim ellerimi arkadan kelepçeleyin ve bunu tutanağa geçirin” diyen Atayün, bu talimatının ardından kelepçe şovu yaptı. Atayün sağlık kontrolü için getirildiği hastane girişinde, “Kimin ülkemizde operasyon yaptığı çok net görülüyor” derken, kelepçelerini göstererek hastane çıkışında da “Sistematik olarak psikolojik işkence yapılmaktadır. Teslim olduk arkadan kelepçelediler “ diye bağırdı. Atayün dün arkadan kelepçelenmesine ilişkin suç duyurusunda bulunup, haklarının gözaltına alındıktan 2 saat sonra okunduğunu iddia etti.

KELEPÇESİZ GİRİP KELEPÇELİ ÇIKTI

Kelepçe şovunu yapan bir başka isim ise İstanbul TEM Şubesi’nin eski müdürü Ömer Köse. Operasyon sabahı sağlık kontrolü için hastaneye getirilen Köse, kelepçesiz girdiği hastanede kendisine refakat eden polislere “Beni kelepçeleyin” dedi. Köse, gazetecileri görünce de ellerindeki kelepçeleri gösterdi.

BAĞDAŞ'IN POZU 24 SAATTE TİŞÖRT OLDU

Kelepçeli şovu yapanlardan biri de İstanbul Eski Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürü Hayati Başdağ. Sağlık kontrolü için hastaneye getirildiği sırada Başdağ, kelepçeli ellerini kaldırarak içeriye girdi. Başdağ, hastane çıkışında da ellerine kaldırdı ve “Haram lokma yemedim. En ufak kanun dışı hiçbir işim yok” dedi. Başdağ’ın bu pozu ve sözlerinin 24 saat geçmeden tişört haline getirilip sosyal medyadan yayılması ise dikkat çekti.

HEP BİR AĞIZDAN AYNI İFADEYİ VERECEKLER

Emniyette başlayacak olan ve savcılıkta devam edecek sorgu işlemi sırasında şüphelilere “Yasa dışı dinleme ve eylemler için kimden talimat aldıkları”nın sorulacağı belirtildi. Şüphelilerin önlerine konulacak sorgu dosyasında “Uydurma işlemlerle devletin üst düzey kademesi dahil toplumun birçok kesimine yönelik dinlemelerin kimlere ne amaçla servis edildiği” de en can alıcı sorulardan biri olacağı kaydedildi. Yine, yapılan teknik dinleme ve izlemelerin yapıldığı cihazların nerede olduğu, söz konusu kayıtları kimlere servis ettikleri sorulacak. Şüphelilere kaçırıldığı iddia edilen dosyaların ve kayıtların da akibetinin sorulacağı belirtildi. İddiaya göre, şüphelilerin sorgu sırasında hep bir ağızdan aynı savunmatı yapacakları veya susma haklarını kullanacakları öğrenildi.

Kaynak: www.ensonhaber.com

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
Ajanslar