Sen misin kötü rolde oynayan?

Sen misin kötü rolde oynayan?

Beyazperde'de 'kötü adam'ı canlandırmak, yeteneğin yanı sıra yürek de istiyor. Filmin esas oğlanına akla gelmedik eziyetler yapan, esas kızın dünyasını karartıp, hiç acımadan onlarca insanı öldüren 'kötü adam'ların, sinema kariyerinde ödül almak kadar yuhalanmak hatta taş yağmuruna tutulmak da bazen söz konusu olabiliyor.

1 Aralık 2012, Cumartesi - 16:04
HİT: 104(0)Beyazperde'de 'kötü adam'ı canlandırmak, yeteneğin yanı sıra yürek de istiyor. Filmin esas oğlanına akla gelmedik eziyetler yapan, esas kızın dünyasını karartıp, hiç acımadan onlarca insanı öldüren 'kötü adam'ların, sinema kariyerinde ödül almak kadar yuhalanmak hatta taş yağmuruna tutulmak da bazen söz konusu olabiliyor.

Tamamen bir kurmaca ya da hayal ürünü olan filmlerdeki kötü karakterlerin gerçekmiş gibi algılanması, sinema oyuncularını yer yer zor durumlarda bırakabiliyor. Gerçek hayatlarında yufka yürekli ve yardımsever olarak bilinen sanatçılar, hafızalarda ise oynadıkları rollerle özdeşleştiriliyor.

Sanatçıların biyografileri ve söyleşilerinden derlenen bilgilere göre, Yeşilçam'da beş yüzün üzerinde filmde rol alan Süheyl Eğriboz, 1971 yapımı 'Hz. Ömer'in Adaleti' filminde 'Hz. Ömer' karakterini namaz kılarken öldüren kişiyi oynuyordu. Filmin gösterimi sırasında Düzce'de bulunan Eğriboz'un önünü kesen dört kişi,"Ulan Hazreti Ömer'i öldürürsün haaa" diyerek odun parçalarıyla sanatçının üzerine çullanır. Hastanede gözünü açan Eğriboz'un kafasına18 dikiş atılır. Çoğu filmde baş kadın karakterlerin korkulu rüyası olan Eğriboz'un, uzun süre hanımıyla sokağa çıkamadığı da emektar sanatçının talihsiz anıları arasında... Eğriboz'un, "Neden?" diye sorduklarında, "Sokakta insanlar, 'Bak! Gene düşürmüş bir kadını götürüyor'" diye karşılık verdiği söylenir.

BİLAL İNCİ KÜFÜR YAĞMURU ALTINDA GALAYI TERK ETTİ

Türk sinemasında 'kötü adam' rollerini başarıyla canlandıran Bilal İnci, eşiyle katıldığı bir filminin galasında, canlandırdığı karakter sebebiyle küfür ve aleyhte tezahüratlara hedef olunca salonu terk etmek zorunda kalır.

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın yapıldığı 1974'de çekilen 'Önce Vatan' adlı filmde Fatma Girik'i kaçırıp saldıran, Türklere işkence yapan; kiliselere kadınları sokup iğfal eden EOKA kumandanını oynayan karakter oyuncusu İhsan Gedik, film yazlık sinemalarda gösterime girdiğinde neredeyse sokağa çıkamaz hale gelir. Yolda yürürken arkasından "Dur" diye bağıran yaşlı bir kadın, Gedik'in "Ne oldu abla?" sorusuna sert bir ses tonuyla:''Sen akşamüstü Fatma Girik'e saldırdın.'' deyince Gedik, filmdeki gibi kötü bir insan olmadığını anlatabilmek için saatlerce dil döker.

KURTLAR VADİSİ'NDE TERÖRİSTİ OYNADI DAYAK YEDİ

'Kurtlar Vadisi Pusu' dizisinde 'Terörist Rıza' karakterini canlandıran oyuncu Arif Öngen, terörist rolü oynadığı için İstanbul'da tekme tokat dövülür. Diziyi gerçek zanneden saldırganlar, "Pis terörist" dedikleri Öngen'i feci şekilde dövdükten sonra sırra kadem basar.

Kısa süren 'Kurtlar Vadisi-Terör' isimli dizide Polat Alemdar karakterine silah çeken terör örgütü üyesini canlandıran tiyatro oyuncusu Eda Özdemir de bir süre sokaklarda halkın sert bakışlarına katlanmak zorunda kalır; bindiği taksiden kovulur.

Yılmaz Güney'in 1967 yapımı 'İnce Cumali' filminde, köylüleri hayvanlarına varıncaya kadar zalimce öldüren köy ağası 'Ali Ağa'yı oynayan Erol Taş, filmin doğuda bir ilde yapılan galasında sahneye çıktığında ortalık birden karışır. "Yuuh" seslerini, sahneye atılan taş ve şişeler izler. Aralarından Taş'ı yumruklayanlar olur. Ünlü karakter oyuncusu, kan revan içinde sahneye çıkarak "Atın atın; bana çiçek, ekmek atıyorsunuz." deyince kargaşa birden durulur. Öfke yerini kahkahaya ve alkışa bırakır. Bir başka filminde bir Rus generalini oynayan oyuncunun Cankurtaran semtinde işlettiği kahvehanesi, "Seni gidi Rus tohumu." diyerek taşlanır.

KÖYLÜLER 'ESAS KALLEŞ BU' DİYEREK EROL TAŞ'I DÖVDÜ

Yüzlerce filmde oynayan Erol Taş'ın başına gelenler bunlarla sınırlı değil. Mersin'de çekilen bir filmin verilen molasında "Durun, yapmayın. Ben kötü adam değilim" diyerek kan ter içinde koşan bir adamın sesi ortalığa yayılır. Yaklaşık 20 kişinin "Vay kalleş, demek öyle yaparsın hee" diyerek ellerindeki odunlarla kovaladıkları kişi Erol Taş'tan başkası değildir. Taş'ı kurtarmaya gelen bir başka karakter oyuncusu Çetin Başaran olunca öfkeli grup bu kez Başaran'ın üzerine çullanır. Saldırganlardan birinin,"Durun ulan bu az kalleş, esas kalleş aha bu." diye Erol Taş'ı göstermesiyle ünlü oyuncu yine darbelerin hedefi olur. Jandarmanın kurtardığı Erol Taş, "Şikâyetçi misin?" sorusuna "Hayır, şikâyetçi değilim. Onlar beni seviyorlar, benim hayranlarım." şeklinde karşılık verir.

'TARZAN ÇETİN'İ BEYAZPERDEDE VURDULAR!

Türk Sineması'nın "Tarzan Çetin" lakaplı karakter oyuncusu Çetin Başaran, Yılmaz Güney'in kayıp filmleri arasında gösterilen 'Yabancı Düşman' isimli filmde başroldeki Güney'in annesini oynayan Aliye Rona'ya tarlada tecavüz edip öldüren kötü adamı oynar. Filmin Adana'da yapılan gala gösteriminde tecavüz sahnesi perdede oynadığında birden 5 el silah sesi duyulur. Makinist ışıkları yaktığında beyaz perdede 5 kurşun deliği görülür. Perdedeki görüntüsüne ateş edildiğini görünce şoka giren oyuncun imdadına Yılmaz Güney yetişir ve Adana şivesiyle "Ağam şöyle geri gel bu seni görmesin buraya da ateş eder." diyerek Başaran'ı locadan çıkarır.

ÇAĞRI FİLMİNDE 'VAHŞİ'Yİ OYNADI KİMSE İŞ VERMEDİ

Anadolu uygarlıklarını anlatan bir belgesel çekimi için Kayseri kalesine Bizans bayrağı asılması tepkilere sebep olur, seti basan grup "Haçlı bayrağı asamazsınız" diyerek çekim ekibini engeller.

Yönetmen Mustafa Akkad'ın'ın İslamiyet'in doğuşunu anlatan 1976 yapımı 'Çağrı' (The Message) filminde Hz. Hamza karakterini mızrakla öldüren Vahşi'yi canlandıran oyuncu SalemGedera, uzun süre ülkesinde iş bulamaz. "Sen nasıl Hz. Hamza'yı öldürürsün?" denilerek gittiği çoğu mekândan kovulur. Ölüm tehditleri alır. Çağrı, Gedera'nın oynadığı son film olur.

KİRLİ HARRY'NİN SERİ KATİLİ ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDI

Ünlü aktör ClintEastwood'un başrolde göründüğü ve gişede büyük iş yapan 1971 yapımı 'Kirli Harry' (Dirty Harry) filminde seri katil 'Scorpio'yu canlandıran Andrew Robinson 'un başına da gelmedik kalmaz. Film gösterime girdikten sonra ölümtehditleri alan aktör;evini, telefon numarasını değiştirir ve telefon idaresinden gizli numara almak zorunda kalır.

Televizyon tarihinin efsane dizisi 'Dallas'ın kötü adamı 'J.R' karakterini başarıyla canlandıran Larry Hagman, kariyeri boyunca çok sayıda dizi ve filmde rol almasına karşın 'J.R' rolüyle adeta özdeşleşir. Öyle ki geçtiğimiz günlerde ölen sanatçının, gerçek hayatında da J.R gibi bir karaktere olduğuna dair Amerikan kamuoyunda yaygın bir inanç olduğu haberlere yansır.

ROBERT REDFORD'U KALDIĞI OTELDE KAÇIRACAKLARDI

Rolleri sebebiyle sosyal hayatlarında tehditlere maruz kalan sadece kötü adamlar değil elbet. Watergate skandalını konu alan 1976 yapımı Başkanın bütün adamları ( AllthePresident's Men) filminde, skandalı ortaya çıkaran gazeteci BobWoodward karakterini canlandıran ünlü aktör Robert Redford, Başkan Nixon'ı seven muhafazakârların tepkisini çeker. Redford, filmin tanıtımı için Fransa'ya gittiğinde, Fransız polisi, ülkede güçlü olan bir muhafazakâr grubun ünlü sanatçıyı kaldığı otelden kaçırmayı planladığını gün yüzüne çıkarır.

Kaynak: www.zaman.com.tr

İLGİLİ HABERLER

Big Hero 6'dan Türkçe dublajlı fragman - Tıkla İzle

Marvel'in aynı isimli bir çizgi romanından uyarlanan ve çizgi roman HİT: (0)
Big Hero 6'dan Türkçe dublajlı fragman - Tıkla İzle

Galaksinin Koruyucuları'ndan Türkçe altyazılı fragman

Hasılat rekorları kıran film serilerinin yapımcısı Marvel’dan yepyeni bir ekip HİT: (0)
Galaksinin Koruyucuları'ndan Türkçe altyazılı fragman

Evren ve Şahinkaya için müebbet istemi

12 Eylül Davası'nda esas hakkında görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı Özdabakoğlu, HİT: (0)
Evren ve Şahinkaya için müebbet istemi

12 Eylül Davası'nda duruşma başladı

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı HİT: 1 (0)
12 Eylül Davası'nda duruşma başladı

Afrika Birliği'nden Mısır kararı

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi'nin, Mısır'ın üyeliğinin askıya alınması HİT: 1 (0)
Afrika Birliği'nden Mısır kararı

  Azeri gazeteciler AA'da eğitim alacak

  Azerbaycanlı 20 gazeteci, AA ile TİKA işbirliğinde hazırlanan program kapsamında HİT: (0)
  Azeri gazeteciler AA'da eğitim alacak

  Diyanet'ten İslam dünyasına çağrı

  Diyanet İşleri Bakanı Mehmet Görmez, 8 dilde sağduyu mesajı yayımladı. HİT: (0)
  Diyanet'ten İslam dünyasına çağrı

  Prof. Dr. Koçan ile Prof. Dr. Demirer'e TBMM Onur Ödülü

  TBMM Onur Ödülü, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Prof.Dr. Koçan HİT: 1 (0)
  Prof. Dr. Koçan ile Prof. Dr. Demirer'e TBMM Onur Ödülü

  Türkiye'yi dışında tutmak birinci önceliğimiz

  Cumhurbaşkanı Gül, "Büyük bir dikkatle yaklaşmak gerekiyor bölgeye. Türkiye'yi bütün HİT: (0)
  Türkiye'yi dışında tutmak birinci önceliğimiz

  Rusya ile Güney Kore berabere kaldı

  2014 FIFA Dünya Kupası'nda H Grubu'nun ilk maçları sonucunda 3 HİT: 1 (0)
  Rusya ile Güney Kore berabere kaldı

  “IŞİD'in başlattığı kriz Türkiye ve İran’a sıçrayabilir”

  ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Irak Şam İslam Devleti HİT: 1 (0)
  “IŞİD'in başlattığı kriz Türkiye ve İran’a sıçrayabilir”

   Türkiye'den Irak'taki Türkmenler'e yardım eli

   Telafer'in IŞİD militanlarının kontrolüne girmesinin ardından, Sincar ilçesine sığınan Türkmenler'e HİT: 2 (0)
   Türkiye'den Irak'taki Türkmenler'e yardım eli

   IŞİD İngiltere için daha büyük tehdit

   İngiltere Başbakanı Cameron, "IŞİD, İngiltere için Afganistan ve Pakistan'dan İngiltere'ye HİT: 1 (0)
   IŞİD İngiltere için daha büyük tehdit

   Suriye tarafından açılan ateş sonucu bir asker yaralandı

   Türkiye-Suriye sınırında Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı Gürsel Hudut HİT: 1 (0)
   Suriye tarafından açılan ateş sonucu bir asker yaralandı

   Yılın bekleneni Cehennem Melekleri'nden yeni fragman

   Yılın en çok beklenen aksiyon filmlerinden biri olan 'Cehennem Melekleri HİT: 1 (0)
   Yılın bekleneni Cehennem Melekleri'nden yeni fragman

   Yaz Kur’an kursları 23 Haziran’da başlıyor

   Yaz dönemi Kur’an kursları yurt genelinde 23 Haziran’da başlayacağı belirtildi. HİT: (0)
   Yaz Kur’an kursları 23 Haziran’da başlıyor

   Saldırgan yakalandı

   ABD, Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na Eylül 2012’de düzenlenen roketatarlı saldırının elebaşlarından HİT: (0)
   Saldırgan yakalandı
    • Mine Kırıkkanat'tan CHP'ye 'çatı aday' tepkisi Mine Kırıkkanat'tan CHP'ye 'çatı aday' tepkisi
    • Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldi Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldi
    • IŞİD, Obama'yı ti'ye aldı IŞİD, Obama'yı ti'ye aldı
    • Başbakan Erdoğan Dünya Kupası favorisini açıkladı Başbakan Erdoğan Dünya Kupası favorisini açıkladı
    • Yurt genelinde hava nasıl? İşte son tahminler Yurt genelinde hava nasıl? İşte son tahminler
    • 'Gizli servis, Facebook üzerinden dinliyor' 'Gizli servis, Facebook üzerinden dinliyor'
    • 430 milyon Line kullanıcısı tehlikede mi? 430 milyon Line kullanıcısı tehlikede mi?
    • IŞİD'in düşürdüğü lirayı FED yükseltti IŞİD'in düşürdüğü lirayı FED yükseltti
    • Bandırma'da trafik kazası: 4 ölü Bandırma'da trafik kazası: 4 ölü
    • Neler oluyor? Neler oluyor?
    • Bakan Kılıç: 'Kendi senaryomuzu kendimiz yazacağız' Bakan Kılıç: 'Kendi senaryomuzu kendimiz yazacağız'
    • Apple yeni giriş seviyesi 21.5 inç iMac'i duyurduHİT: 1 Apple yeni giriş seviyesi 21.5 inç iMac'i duyurdu (0)
    • Spor Bakanı Kılıç'tan Galatasaray açıklamasıHİT: 1 Spor Bakanı Kılıç'tan Galatasaray açıklaması (0)
    • İşte Hanefi Avcı’nın hikayesi: 3 dava, 4 terör örgütü, 15 yıl hapis cezası...HİT: 1 İşte Hanefi Avcı’nın hikayesi: 3 dava, 4 terör örgütü, 15 yıl hapis cezası... (0)
    • Mısır'da 12 darbe karşıtına daha idam cezası
    • Kaan Kural'dan tehdit gibi tweete cevap
    • Karar yönetim kuruluna ait
    • FIFA, Meireles'le ilgili kararını verdi!
    • G.Saray'ı çıldırtan hakem konuştu!
    • Otobüs şoförü kadını yumrukladı
    • MEB akreditasyon çalışmalarına başladı
    • Petrol fiyatlarında yükseliş sürüyor
    • Trafiğe 83 milyar dolar harcayacak
    • FBI ''Twitter Steno'' sözlüğüne sahip
    • "Hedef El Kaide ve IŞİD'i yok etmek"
    • IKBY'de yeni hükümet kuruldu
    • Obama'dan Kongre liderlerine Irak bilgisi
    • "Adını bile söylemiyoruz, oy yok"
    • Başbakan Erdoğan'dan iş dünyasıyla istişare
    • CHP'den araştırma önergesi
    • Temeli olmayan çatı kurmuşlar
    • "2015 sonrası gündemin olmazsa olmaz şartı..."
    • Hamzaçebi: Hükümet değil, AYM
    • Radyoterapinin yan etkilerini önlüyor
    • Avrupa turuyla ilgili bilgi verdi
    • AYM'nin kararını "gecikmiş" buldu
    • Emrullah İşler'den insan merkezlilik açıklaması
    • Rusya'da hatalı sollama ölüm getirdi İZLE
    • Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı
    • Irak'taki durum ihracatı etkiliyor
    • RTÜK: Yayın yasağı kararı RTÜK'ün kararı değildir
    • Meteoroji'den Marmara için doluyla birlikte yağış uyarısı
    • İkisinin de ezik bir ruh hali var çünkü...
    • Mine Kırıkkanat'tan CHP'ye 'çatı aday' tepkisi
    • GÜNCEL HABER
    • Emrullah İşler'den insan merkezlilik açıklaması Emrullah İşler'den insan merkezlilik açıklaması
    • Meteoroji'den Marmara için doluyla birlikte yağış uyarısı Meteoroji'den Marmara için doluyla birlikte yağış uyarısı
    • İrem Çiçek'in Balyoz totemi tuttu İrem Çiçek'in Balyoz totemi tuttu
    • Polisten kaçarken metrobüs çarptı Polisten kaçarken metrobüs çarptı
    • Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldi Facebook çöktü, yarım saat sonra kendine geldi
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    Rusya gazı için Ocak 2015’te fiyat revizyonu
    Rusya gazı için Ocak 2015’te fiyat revizyonu
    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Rusya'dan alınan doğalgazın
    Ajanslar