Ülkemiz kan ve ateş çemberi içinde huzurlu bir sığınak

Ülkemiz kan ve ateş çemberi içinde huzurlu bir sığınak

TBMM Başkanı Çiçek, "Çok şükür ülkemiz; Kafkaslar'da, Ukrayna'da, Ortadoğu'da, dört bir yanımızdaki bu kan ve ateş çemberi içinde huzurlu bir sığınaktır" dedi.

1 Ekim 2014, Çarşamba - 15:48
HİT: 1(0)TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24. Dönem 5. Yasama Yılı'nın açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açış konuşmasında, 5. Yasama Yılı'nın, ülke ve millet için hayırlı, sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını diledi.

Cemil Çiçek, Meclis'in ilk başkanı, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Meclis'e başkanlık eden, üye olarak bulunan bütün devlet ve siyaset adamlarını, aziz şehitleri, kahraman gazileri ve Meclis çalışanlarını rahmet, minnet ve şükranla andı; Soma'da ve başka işyerlerinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

TBMM'nin 94 yıldır milleti gururla temsil eden, Cumhuriyet'in kurucu iradesi ve kurulduğu günden beri, millet iradesinin en yüksek dereceden tecelli ettiği kutsal mekan olduğunu belirten Çiçek, "TBMM, demokratik meşruiyetin merkezidir. Türk milletinin, bağımsızlık, Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve demokrasi başta olmak üzere, en önemli kazanımlarında en büyük pay sahibidir. Ülke ve millet olarak bugün nelere sahipsek bunda TBMM'nin her türlü takdirin üzerinde çabası, üstün gayreti ve çalışması vardır" dedi.

Çiçek, şöyle konuştu:

"Aziz Atatürk'ün bize hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmamızdaki yoğun çabaların, yasal düzenlemelerin ve köklü reformların onurunu yaşayan da bu Meclis'tir. TBMM, demokrasimizin kalbidir. Milli mücadelemizi yürüten ve yöneten en temel, en vazgeçilmez kurumdur. Çünkü dünyada örneği olmayan Gazi Meclis'tir. Bütün bunlardan ve daha başkaca sebeplerden dolayı bu kutsal çatı altında görev yapmak, üye olarak bulunmak hepimiz için en büyük bahtiyarlıktır. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli mirastır. Onurumuz büyüktür, ancak buna karşılık sorumluluğumuz da büyüktür, ağırdır.

TBMM, bugüne kadar bu onurla, bu gururla sorumluluk duygusunu derinden hissederek üzerine düşenleri yapma gayreti içerisindedir. Eksiğimiz olmuştur, yanlışlarımız olmuştur, üzüldüğümüz, 'keşke olmasaydı, keşke yapmasaydık' dediğimiz anlar da olmuştur. Ama yine de milletimize olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemek için gece gündüz demeden çalıştık. 5. Yasama Yılı da bu dönemin son yılıdır. Yine aynı gayretle çalışacağız."

"Genel Kurul yaklaşık 795 saat çalıştı"

TBMM Başkanı Çiçek, 24. Yasama Yılı'nda 973 tasarı, 2 bin 372 teklif sunulduğunu, bunlardan 443'ünün kanunlaştığını, ayrıca 77 adet de Meclis kararı alındığını söyledi. 4. Yasama Yılı'nda bin 474 sözlü soru önergesi verildiğini, bu önergelerden 65'inin cevaplanabildiğini belirten Çiçek, 22 bin 63 yazılı soru önergesinden 9 bin 470'ine cevap verildiğini bildirdi. Cemil Çiçek, " Meclis Araştırma önergesi sayısı 810'dur, 24 önerge kabul edilmiştir. 10 Genel Görüşme, 9 gensoru bu dönemde başkanlıkça işleme konulmuştur. 8Meclis Soruşturma önergesi verilmiş olup, 4'ü reddedilmiş, biri kabul edilmiş, bir önerge yeteri sayı olmadığı için düşmüş ve geri alınmıştır" diye konuştu.

Genel Kurul'un, son yıl yaptığı 139 birleşimde yaklaşık 795 saat çalıştığını belirten Çiçek, "Bu son yasama yılında da bir yandan gündemindeki konuları görüşerek karara bağlayacak, diğer yandan en etkili şekilde parlamenter diplomasinin imkanlarını kullanarak içeride ve dışarıda katıldığı tüm faaliyetlerde milletimizin hukukunu, hak ve menfaatlerini korumaya devam edecektir" dedi.

Cemil Çiçek, şunları kaydetti:

"Şunu hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki; tüm sorunlarımızın tartışılmasında, çözüm arayışlarında ve çözüme kavuşturulmasında TBMM en meşru platformdur ve en önemli teminattır. Değerini korumak ve onun itibarını en üst seviyede tutmak da bizim görev ve sorumluluğumuzdur. Yakın coğrafyamıza baktığımızda ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. Yanıbaşımızda insanlık suçu işleniyor, insanlığa karşı suç işleniyor. Vahşetin, hunharlığın, cinnetin ve cinayetlerin her türlüsü var. Terör örgütleri; işittiğimiz, işitmediğimiz terör örgütleri, insanlık tarihinin en kanlı eylemlerini fütursuzca gerçekleştiriyor. Telafer'de, Kerkük'te, Irak'ta, Somali'de, Halep'de ve daha bir çok yerde kan dökmeye devam ediyor. Kadın, çocuk, yaşlı demeden oluk oluk kan döküyor, kin kusuyor.

Milyonlarca insan yerinden yurdundan edilmiş, bir insanlık dramı yaşıyor. Hepsini hiçbir ayrım yapmadan lanetliyor, nefretle kınıyoruz. Uluslararası toplum ve kuruluşların, en başta BM'nin çok acil karar vermesi lazım. Bu kuruluşlar bunun için vardır, bugünler için vardır. Bu kan daha fazla akmamalı, bu insanlar daha fazla acı çekmemeli. Kim ne yapacaksa, yeni yüzbinler hayatını kaybetmeden bir an evvel yapmalıdır. Fitne, fesat ateşi bir an evvel söndürülmelidir. Bu şenaati işleyenler, ne insandır ne de Müslümandır."

"Birimizin varlığını, diğerimizin yokluğunda aramayalım"

Çiçek, çok zor ve çok sıkıntılı bir dönemden geçildiğini ifade ederek, "Çok şükür ülkemiz; Kafkaslar'da, Ukrayna'da, Ortadoğu'da, dört bir yanımızdaki bu kan ve ateş çemberi içinde huzurlu bir sığınaktır. Bu huzuru devam ettirmek bizim elimizdedir. Tüm bireyler olarak birbirimizin kıymetini daha iyi bilelim. Birimizin varlığını, diğerimizin yokluğunda aramayalım" diye konuştu.

Fikri ve ve sair farklılıkların olduğunu ve bunun da tabii olduğunu işaret eden Çiçek, "Ama bu farklılıklar birbirimize saygıya, barışa ve kardeşliğe engel değildir. Bugüne kadar önümüze çıkarılan bunca zorluğa ve fitneye rağmen birer birer bin olduk, yüz bin olduk, milyonlar olduk ve büyük bir millet olduk. Hep birlikte tertemiz bir kültür ve medeniyet inşa ettik" dedi.

Cemil Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı:

"(Bir taşla duvar olmayacağını) en iyi biz biliriz. Milletimizin derin irfanından süzülerek, hikmete ve hayat pratiğine dönüşen şu sözler hepimize çok şey ifade etmektedir: 'Omuzlarımızda bir yudum suyun, yedi adım yolun hakkı vardır.' 'Bizim kötümüz elin iyisinden yeğdir.' 'Bulut geçerken hava nemlenirmiş.' Bölgemizde hava yeteri kadar nemlenmiştir. Yağmur damlaları yerine kan damlalarının döküldüğü, felaket ve cehalet bulutlarının gökyüzünün tümünü kapladığı, kaostan da öte adeta kıyametin koptuğu yeryüzünün tam da ortasındayız. O nedenledir ki birbirimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır.

Birbirimizi daha iyi anlamaya, konuşmaya, diyaloğa, dayanışmaya, kucaklaşmaya ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Ve yine halk irfanında ifade edildiği şekliyle, dirlik nerede ise varlık oradadır. Dirliğin olmadığı yerde, devlet de yoktur. Burası hepimizin ebedi vatanıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kıyamete dek yaşayacak devletimizdir. Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin. Dirliğimiz azıp birliğimiz bozulmasın."

Kaynak: www.ihlassondakika.com

İLGİLİ HABERLER

Türkiye'den 4 üniversite ilk 200'e girdi

İngiliz Times Higher Education ile Thomson Reuters, Dünyanın En İyi HİT: 1 (0)
Türkiye'den 4 üniversite ilk 200'e girdi

Tunceli'de iki zırhlı araca mayın tuzağı

Genelkurmay, Tunceli'nin Hozat ilçesi Jandarma Komutanlığına ait 2 taktik tekerlekli HİT: 1 (0)
Tunceli'de iki zırhlı araca mayın tuzağı

Eşbaşkanlık sistemine mahkemeden ret kararı

Diyarbakır Valiliği'nin eşbaşkanlık sisteminin yasal olmadığı gerekçesiyle açılan davada mahkeme, HİT: 2 (0)
Eşbaşkanlık sistemine mahkemeden ret kararı

Okmeydanı'nda molotoflu gece

İstanbul Okmeydanı'nda, izinsiz gösteri yapmak isteyen grup, polise molotof kokteyli HİT: 1 (0)
Okmeydanı'nda molotoflu gece

Kurban Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak

Meteoroloji Kurban Bayramı hava durumunu açıkladı. Marmara'da hava sıcaklığının 19-21 HİT: 1 (0)
Kurban Bayramı'nda hava durumu nasıl olacak

NATO'dan Türkiye çıkışı

NATO: Türkiye saldırıya uğrarsa NATO ortak bir yanıt verir HİT: 2 (0)
NATO'dan Türkiye çıkışı

  Suriye'de ölen Yalovalı genç babasının yolundan gitti

  Koalisyon güçlerinin Suriye'ye düzenlediği hava saldırısında ölen El Nusra örgütüne HİT: 1 (0)
  Suriye'de ölen Yalovalı genç babasının yolundan gitti

  MEB'den propaganda amaçlı ders kitabı uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı, yardımcı ders kitabı alınmasına yönelik veli ve HİT: 2 (0)
  MEB'den propaganda amaçlı ders kitabı uyarısı

  Karaman'da yangın faciası: 4 ölü

  Karaman'da bir evde çıkan yangında, anne ve 3 çocuğu hayatını HİT: 1 (0)
  Karaman'da yangın faciası: 4 ölü

  CHP tezkere kararını verdi

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'e gelecek tezkereyle ilgili açıklamada HİT: 1 (0)
  CHP tezkere kararını verdi

  Batman'da izinsiz IŞİD eylemine müdahale

  IŞİD'in Suriye'deki saldırılarını protesto etmek için düzenlenen yürüyüşün ardından polise HİT: 1 (0)
  Batman'da izinsiz IŞİD eylemine müdahale

  Mülteci kampına gitmemek için kamyondan atladılar İZLE

  Suriye’nin Kobani şehrinden Türkiye’ye gelen bazı mültecilerin kamplara yerleşmemek için, HİT: 1 (0)
  Mülteci kampına gitmemek için kamyondan atladılar İZLE

   Mücitlere yer bulamayan İTÜ kapıyı gösterdi

   Üniversite-iş dünyası birlikteliğine örnek olan İTÜ Teknogirişim Atölyesi'nde çalışan ve HİT: 1 (0)
   Mücitlere yer bulamayan İTÜ kapıyı gösterdi

   Paralel yapı operasyonunda 7 polis tutuklandı

   Antalya'da paralel yapı operasyonu kapsamında mahkemeye sevk edilen 7 rütbeli HİT: 1 (0)
   Paralel yapı operasyonunda 7 polis tutuklandı

   Osmaniye'de 55 öğrenci zehirlendi

   Osmaniye'de, Remzi Özer Yatılı Bölge Ortaokulu'nun pansiyonunda kalan 55 öğrenci HİT: 1 (0)
   Osmaniye'de 55 öğrenci zehirlendi

   HSYK seçimi Ankara Adliyesinde yapılacak

   YSK, HSYK seçimleri için Ankara'daki oy kullanma işleminin, Ankara Adliyesinde HİT: 2 (0)
   HSYK seçimi Ankara Adliyesinde yapılacak

   Torunlar İnşaat'a 820 bin liralık tazminat davası açıldı

   Mecidiyeköy'deki bir rezidansta 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili tazminat HİT: 1 (0)
   Torunlar İnşaat'a 820 bin liralık tazminat davası açıldı

   TBMM'de bir ilk! Sadece Obama için kullanılmıştı

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM'nin yeni yasama yılı açılışındaki konuşması HİT: 1 (0)
   TBMM'de bir ilk! Sadece Obama için kullanılmıştı
    • ABD'den İsrail'e: Müttefiklerinizi kendinizden soğutmayın
    • Türkiye'den 4 üniversite ilk 200'e girdi
    • Türkiye IŞİD'e karşı mücadelede iki ABD'liyi konuk edecek
    • Suriye'de ölen Yalovalı genç babasının yolundan gitti
    • Alman bakan Türk dolandırıcılara isyan etti
    • Mücitlere yer bulamayan İTÜ kapıyı gösterdi
    • Anne ve üç çocuğu yangında hayatını kaybetti
    • Tunceli'de iki zırhlı araca mayın tuzağı
    • Haşim Kılıç'tan raportöre voleybol cezası
    • MEB'den propaganda amaçlı ders kitabı uyarısı
    • Benim Adım Gültepe'de Gülümser'in ihanetinin bedeli-İzle
    • Anderlecht'i yenen B.Dortmund liderliğe yükseldi
    • Paralel yapı operasyonunda 7 polis tutuklandı
    • Eşbaşkanlık sistemine mahkemeden ret kararı
    • Çözüm süreci komisyonu kimlerden oluşacak
    • GÜNCEL HABER
    • Türkiye IŞİD'e karşı mücadelede iki ABD'liyi konuk edecek Türkiye IŞİD'e karşı mücadelede iki ABD'liyi konuk edecek
    • Haşim Kılıç'tan raportöre voleybol cezası Haşim Kılıç'tan raportöre voleybol cezası
    • Çözüm süreci komisyonu kimlerden oluşacak Çözüm süreci komisyonu kimlerden oluşacak
    • Bozdağ'dan Fethullah Gülen Açıklaması Bozdağ'dan Fethullah Gülen Açıklaması
    • IŞİD'e karşı destek sözü veren Kılıçdaroğlu çark etti IŞİD'e karşı destek sözü veren Kılıçdaroğlu çark etti
    • ANKET
    • HAVA DURUMU

    • YAZARLAR
    • RÖPORTAJ
    CHP 'hayır' derse IŞİD'in yanında yer alır
    CHP 'hayır' derse IŞİD'in yanında yer alır
    Başbakan Davutoğlu "Eğer CHPi, tezkereye 'hayır' derse tarihe IŞİD'in yanında
    Ajanslar