Sebahat Tuncel konuşunca Meclis TV yayını kesti

Sebahat Tuncel konuşunca Meclis TV yayını kesti

BDP grup toplantısında kürsüye HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel çıktı, Tuncel'in konuşmaya başlamasının ardından Meclis TV yayınını kesti

8 Ocak 2014, Çarşamba - 16:42
HİT: 18(0)Salı günü BDP Meclis grup toplantısı, Eş Başkan ’ın rahatsızlığı nedeniyle yapılamadı; onun yerine salonda HDP grup toplantısı yapıldı. HDP Eş Başkanı 'in konuşmaya başlamasının ardından grup toplantılarını yayınlayan Meclis TV yayınına son verdi.

Milliyet gazetesinin haberine göre, HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in konuştuğu grup toplantısını, yeni tahliye olan milletvekillerinin de aralarında olduğu BDP’liler izledi. BDP Grup Başkanvekili ’ın kürsüye davet ettiği Tuncel, tahliye olan BDP’li vekilleri selamlayarak konuşmasına başladı. Tuncel, konuşma yaparken, Meclis TV yayını kesti.

Tuncel, vekillerin tahliyelerine çok sevindiklerini söyleyip “Ama eksiklik, burukluk var. Yanlarında yok. Bütün cezaevlerini boşaltacağız. Bu onlara sözümüz olsun” dedi.


'Yargı önceden de sorunluydu'


17 Aralık operasyonundan sonra başlayan yeniden yargılanma tartışmalarına da değinen Tuncel, şunları söyledi:

“Daha önceki savcılar şimdi kötü oldu, yargı kararları o zaman uygundu, şimdi uygunsuz oldu. Yargı zaten başta da sorunluydu. Ne zaman ki iktidardakilerin çıkarına dokundu o zaman yaygara koparıldı. O zaman soruyorum, anayasayı değiştirecek misiniz, Kürtlere özellikle uygulanan Terörle Mücadele Kanunu’nu değiştirecek misiniz? Bunları değiştirmeden adil yargılamanın kime faydası var? Yeniden yargılanma olacaksa bütün bu çürümüş sistem değişmelidir.”

Cezaevlerinde hasta ve çocuk tutuklular da bulunduğuna dikkati çeken Tuncel, “Hasta tutuklular ölümle karşı karşıya. Tutuklu milletvekillerimiz cezaevinden çıkarken, başka bir yerde tabut çıktı. Bir yandan halay çekerken diğer yandan ağladık. Bırakın bu insanlar ailelerinin yanında ölsünler” dedi.

Kaynak: t24.com.tr

İLGİLİ HABERLER

  • ANKET
  • HAVA DURUMU

  • YAZARLAR
Ajanslar